نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها
 • 2024-05-12

نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها

در هر ساختمان و آپارتمانی، قسمت ورودی آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. ورودی آپارتمان بنا به دلایل مختلف باید ایمن سازی شود. در این راستا نیز برای بسیاری از ورودی ها در ساختمان ها، از مدل های بسیار مختلف آرام بند استفاده می شود که مزیت های بسیار متعددی را در اختیار افراد قرار می دهد. برای آن که بتوان آرام بند را برای درب های ورودی به کار برد، نیاز است که یک سری آهن کشی های مخصوص برای آن انجام شود!

در برخی از ورودی ها به دلیل نداشتن چهار چوب و یا پیشانی بالای درب، نصب آرام بند امکان پذیر نخواهد بود و در این راستا باید طرح و نقشه ای مناسب برای نصب آرام بند در نظر گرفت. در این مقاله از وب سایت اسمارت کو قصد داریم تا به بررسی نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

اجزای تشکیل دهنده آرام بند:

پیش از آن که به بررسی نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها بپردازیم، لازم است که در ابتدا تعریفی از آرام بند و پس از ان اجزای تشکیل دهنده این وسیله و تجهیز را بررسی نماییم. به صورت کلی باید اشاره شود که آرام بند، همان گونه که از نام آن شمخص است، یک تجهیز بسیار ویژه برای بستن درب به آرامی می باشد! نصب این وسیله برای درب های ورودی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است به دلیل آن که می تواند مزیت های زیر را به همراه داشته باشد:

 • افزایش طول عمر قفل درب ورودی
 • افزایش طول عمر چهارچوب درب ورودی
 • افزایش طول عمر درب ورودی
 • مانع از با شدت بسته شدن درب و ایجاد آلودگی صوتی برای ساکنان آپارتمان و ساختمان
 • ایجاد امنیت برای ساختمان و آپارتمان و ...

می توان اذعان داشت که در برخی از مواقع، افراد در رفت و آمد خود در ساختمان ممکن است حواس پرتی یا سهل انگاری انجام داده و درب ورودی ساختمان را نبندند!

با استفاده از آرام بند می توان به راحتی از این مشکل نیز جلوگیری کرد! به صورتی که با نصب این تجهیز ویژه، می توانید به این نتیجه برسید که در هر حالتی درب ورودی ساختمان با نصب آرام بند بسته خواهد شد و مشکل امنیت ساختمان نیز به صورت کامل بر طرف می گردد! بهره گیری از این تجهیز ویژه به نوعی امنیت ساختمان را برقرار خواهد کرد و همچنین مانع از ورود افراد متفرقه به داخل ساختمان می گردد. به صورت کلی آرام بند از اجزای بسیار مختلفی تشکیل می شود که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 

اجزای تشکیل دهنده آرام بند:

 

1) رگلاژ یا پیچ تنظیم سرعت

یکی از بخش های تشکیل دهنده آرام بندها پیچ تنظیم سرعت می باشد! از جمله موارد مهمی که درباره این بخش باید بدانید، به صورت زیر است:

 • پیچ تنظیم سرعت زمان و زاویه بسته شدن درب را تنظیم خواهد کرد.
 • بر اساس انواع مختلف آرام بند، برخی از آن ها دو پیچ و برخی دیگر از سه پیچ تنظیم یا بیشتر از این مقدار برخوردار هستند.
 • پیچ تنظیم سرعت می تواند درب را تا حدود 15 درجه مانده به چارچوب تنظیم نماید.
 • برخی از پیچ های آموزش رگلاژ و تنظیم آرام بند درب  ، در محدوده حرکتی بین 5 تا 15 درجه مانده به چارچوب، درب را تنظیم خواهند کرد.

 

2) پیچ آلن:

دومین بخش تشکیل دهنده آرام بند، پیچ آلن می باشد که تمام کاربرد و نکات مهم آن در ادامه ذکر شده است:

 • تنظیم قدرت فنر، بر عهده پیچ آلن است.
 • با افزایش یا کاهش قدرت فنر این امکان فراهم می شود تا به توجه به ابعاد و وزن درب، میزان قدرت دستگاه کم یا زیاد گردد.

 

3) پاشنه آرام بند

یکی دیگر از بخش های تشکیل دهنده آرام بندها، پاشنه آرام بند می باشد. شایان ذکر است که این بخش به چرخ دنده های دستگاه متصل بوده و یک حرکت آرام و روان را در آرام بند به وجود می آورد!

 

4) فنر

در هر وسیله و تجهیزی فنرها برای حفظ حالت کشسانی دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. از فنر نیز برای کارایی های زیر در آرام بند استفاده می شود:

 • فنرها با توجه به اندازه و حالت مختلف کشسانی، قدرت ‌های مختلفی را دارا می باشند.
 • با پیچ آلن می ‌توان قدرت فنر را کم و زیاد کرد.
 • با این کار سرعت باز و بسته شدن درب کم و زیاد خواهد شد.
 • برای نصب آرام بند قاعدتا باید به تنظیم دقیق فنر و میزان سرعت رفت و برگشت درب توجه فرمایید.

 

5)چرخ دنده:

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده آرام بندها، چرخ دنده های آن می باشد. باید اشاره شود که وجود این چرخ دنده ها بسیار مهم و حیاتی است به دلیل آن که با حرکت چرخ دنده ‌ها، بازوی اصلی و نیم بازوی بالایی حرکت خواهند کرد و در پی آن با افزایش یا کاهش حجم فنر، آرام بند شروع به کار می نماید!

 

6) زانوی بازویی آرام بند:  

در آرام بندها یک زانوی بازویی قرار گرفته است که از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. این قسمت برای اتصال نیم بازوی بالایی و نیم بازوی اصلی دستگاه آرام بند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

6) زانوی بازویی آرام بند:  

 

7) نیم بازوی بالایی و نیم بازوی اصلی آرام بند

نیم بازوی بالایی در راستای بازوی اصلی قرار می گیرد و با حرکت چرخ دنده و بازوی اصلی، نیم بازو نیز حرکت خواهد کرد و سبب باز و بسته شدن درب می گردد.

قابل ذکر است که نیم بازروی اصلی آرام بند، از جمله بخش های اصلی و مهم آرام بند محسوب می گردد. به صورت کلی فعالیت اصلی آرام بند به نیم بازوی اصلی آن وابسته خواهد بود! به گونه ای که با حرکت نیم بازوی اصلی تمام اجزای آرام بند شروع به فعالیت خواهند کرد. بنا به عبارت دیگر نیم بازوی اصلی با ایجاد ارتباط میان نیم بازوی بالایی، چرخ دنده‌ ها و همچنین سایر اجزا موجب حرکت آرام بند خواهد شد. برای دریافت مشاوره و مشاهده محصولات بیشتر جک پارکینگی روی لینک کلیک نمایید.

 

نکات مهم درباره آرام بند:  

در خصوص آرام بندها یک سری نکاتی در مورد نگهداری آرام بند  وجود دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نبوده و شما را با این محصولات و نحوه عملکرد آنها، بیشتر آشنا می کند. از جمله نکات بسیار مهمی که درباره آرام بندها باید بدانید، به شرح زیر است:

 • به هنگام بستن دربی که بر روی آن آرام بند نصب شده است، باید به این موضوع توجه داشته باشید که در هنگام بستن درب به آن فشاری وارد نکنید و اجازه بدهید که آرام بند عملکرد خود را داشته باشد و با سرعت کم بسته شود.
 • فشار وارد کردن به دربی که دارای آرام بند است (به هنگام باز و بسته کرد) سبب زودتر خراب شدن آرام بند و کوتاه شدن عمر و کارایی آن خواهد شد.
 • به صورت کلی آرام بندها به صورت دو تکه طراحی و ساخته می شوند، یک بدنه که باید بر روی درب و قسمت متحرک باز و بسته شونده نصب شود و بازویی که باید یه قسمت ستون و ثابت درب نصب گردد.
 • قرار دادن و درست کردن جایگاه درست برای دو تکه ای که در آرام بندها وجود دارد، باید توسط تکنسین نصب آرام بند مشخص گردد و همچنین در صورت نداشتن این جایگاه باید بر روی درب تعبیه گردد.
 • بهترین محل را برای نصب آرام بند را باید انتخاب کنیم تا در باز و بسته کردن درب، مشکلی به وجود نیاید و همچنین آرام بند در محلی قرار گیرد که دچار خرابی نشده و طول عمر مناسبی داشته باشد.  
 • محل نصب آرام بندها باید بر روی درب و چهارچوب آن باشد.
 • به دلیل استفاده مستمر و زیاد از آرام بندها، این محصول به شدت در معرض فرسایش و خرابی است؛ بنابراین حتماً در هنگام نصب جک آرام بند دقت لازم را به خرج دهید.
 • به خاطر داشته باشید که هر چقدر محل نصب آرام بند، ایده ‌آل ‌تر باشد، طول عمر دستگاه و کیفیت آن نیز افزایش خواهد یافت.

 

اهمیت آهن کشی و زیرسازی مناسب را برای نصب آرام بند:

یکی از مهم ترین مواردی که برای آرام بندها وجود دارد، زیر سازی مناسب و یا آهن کشی برای این تجهیزات است. اسمارت کو به شما توصیه می کند که برای زیر سازی مناسب، از قوطی ها و پروفیل های آهنی بهره ببرید. همچنین پس از ان که نصب آرام بند را بر روی بدنه و روی پیشانی درب نصب کردید، از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید! وجود زیر سازی و آهن کشی می تواند هم طول عمر آرام بند را افزایش دهد و هم برای باز و بسته شدن درب فشاری به آرام بند و سایر تجهیزات درب وارد نکند! از جمله نکاتی که در این خصوص باید بدانید به شرح زیر است:

 • با اتصال 4 الی 6 پیچ آرام بند را بر روی بدنه و روی پیشانی درب محکم نمایید
 • برای دریافت بهترین بازدهی از آرام بند، این تجهیز باید در حالت تراز و فیکس و محکم قرار داشته باشد.
 • با قرار دادن بازویی بر روی بدنه، محل اتصال بازویی را بر روی چهارچوب قرار داده و با پپچ آن را فیکس کنید.
 • برای کم کردن لرزش آرام بند باید تمام  اتصالات محکم کرده و پس از نصب نیز آچار کشی و محکم کردن پیچ انجام شود.
 • آهن کشی باید کامل و در امتداد درب باشد و اگر نیمه و تا نصف درب انجام شود به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و درب دیگر نمی بندد.
 • برای نصب آرام بند، هرگز از روش های غیر معمول بر روی ورودی ها استفاده نکنید! مانند نصب بر روی دیوار کنار،  یا بر روی لچکی روی درب و ....
 • به خاطر داشته باشید که نصب آرام بند بدون آهن کشی و زیر سازی مناسب هیچ گونه دوامی نخواهد داشت و کاملا موقتی خواهد بود.

 

نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها

شایان ذکر است که برای آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها گام های مهمی وجود دارد که باید از آن ها اطلاع داشته باشید. به صورتی کلی گام هایی که برای آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها وجود دارد، به شرح زیر خواهد بود:

 

1) بررسی وضعیت و حالت درب مورد نظر:

می توان اذعان داشت که نخستین گام پیش از نصب آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها، بررسی وضعیت و حالت درب است که باید به بهترین شکل ممکن و توسط متخصصان اسمارت کو انجام شود! متخصصان اسمارت کو درب را در حالات زیر مورد بررسی قرار می دهند:

 • وضعیت قفل و نحوه نصب آن
 • اندازه لولاها و روان بودن آن ها
 • میزان شتاب حرکتی درب از حالت سکون
 • ابعاد، اندازه و وزن درب

 

2) علامت گذاری محل نصب آرام بند:

پس از آنکه درب اندازه گیری شد و در کل بررسی درب صورت گرفت، الگوی نصب آرام بند بر اساس نقشه انجام می شود. بهترین کار این است که محل نصب علامت زده شود تا از تراز بودن خارج نگردد. نکته بسیار مهم برای آن که جاهای علامت گذاری شده گم نشود، این است که در زمان علامت گذاری جای پیچ‌ ها، با مته دریل علامت گذاری شود.

 

نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها

 

3) نصب نیم بازوی اصلی و بالایی آرام بند:

پس از آنکه علامت گذاری و سوراخ کاری محل های علامت زده شده انجام شد، باید به نصب نیم بازوی اصلی و بالایی دستگاه آرام بند بپردازیم. از تعیین محل پیچ ‌ها و سوراخ کردن آن با دریل باید نیم بازوی اصلی و بالایی آرام بند را نصب کرد. در این صورت مراحل ذکر شده در زیر را باید انجام داد:

 • ابتدا بازوی دستگاه را از محل زانو باید جدا کنید و نیم بازوی بالایی را نصب نمایید.
 • پس از نصب نیم بازوی بالایی، باید نیم بازوی اصلی آرام بند را در جهت صحیح به دستگاه نصب کنید.
 • در انتهای کار، باید بدنه آرام بند را در جای خود بر روی درب نصب نمایید.

 

4) متصل نمودن بازوها به یکدیگر:

یکی دیگر از مراحل نصب آرام بندها بر روی درب و محل مورد نظر، متصل کردن بازوهای آرام بند به یک دیگر می باشد. به صورت کلی باید اشاره داشت که نحوه اتصال بازوها به یک دیگر، با توجه به نوع قفل درب به اشکال زیر انجام می گیرد:

قفل معمولی

اگر قفل مورد نظر از نوع قفل های معمولی بود؛ دیگر نیازی به وارد کردن ضربه برای اتصال نیم بازوی بالایی به اصلی نمی باشد. در این حالت نیم بازوی بالایی را در حالت عمود به چارچوب نصب خواهیم کرد!

قفل برقی

در صورتی که قفل درب از نوع قفل برقی باشد، برای نصب آن در انتها نیاز به وارد کردن ضربه خواهد بود. برای این حالت باید نیم بازوی بالایی را به اندازه ای بچرخانید تا به نیم بازوی اصلی برسد. همچنین باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که هرگز نیم بازوی اصلی از شکل و حالت اولیه خود خارج نشود.

 

سخن پایانی:

در این مقاله از وب سایت اسمارت کو، سعی داشتیم تا به بررسی نحوه آهن کشی و نصب آرام بند برای انواع ورودی ها بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. شما نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان و مشاوران در این خصوص مشورت کنید. اسمارت کو در کنار شماست تا امنیت محیط کار یا زندگی خود را تامین نمایید.

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی :شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد