چگونگی تعویض مغزی قفل برقی درب حیاط
  • 2023-08-08

چگونگی تعویض مغزی قفل برقی درب حیاط

برای افزایش امنیت ساختمان لازم است هر چند سال یکبار مغزی قفل درب تعویض شود. یکی از مهم ترین دلایل این امر فرسودگی مغزی قبلی و همچنین افزایش ایمنی است. این کار بسیار آسان است و تنها با چند آموزش گام به گام قابل انجام است و می توانید خودتان بدون نیاز به کلید ساز یا کارشناسان مربوطه این تعویض را انجام دهید. به همین دلیل در زیر قدم به قدم یاد خواهیم گرفت که چگونه در کمترین زمان مغزی قفل را باز کنیم.در این مقاله از سایت اسمارت کو به آن می پردازیم. 


آموزش تعویض مغزی قفل درب

زمانی که می خواهید مغزی قفل درب را تعویض کنید، بهتر است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:


دستگیره در را اندازه بگیرید.

در مرحله اول باید نوع دسته خود را بشناسید. سپس اندازه قالب دسته را از دو طرف اندازه بگیرید. معمولا این اندازه از 6 تا 6.5 سانتی متر متغیر است، اما باید اندازه دقیق را داشته باشید. زیرا اگر قفل برقی با قالب دسته سازگار نباشد، کلید قفل در آن گیر می کند و برای رفع ایراد به سازندگان کلید نیاز خواهید داشت. برای اندازه گیری باید یک خط کش در دو طرف جلو و پشت قفل قرار دهید و سپس عدد را یادداشت کنید.


پیچ های دستگیره را بردارید.

مرحله دوم برای تعویض مغزی قفل درب، برداشتن دستگیره و تمام پیچ های آن است. می توانید این کار را با یک پیچ گوشتی برقی یا یک پیچ گوشتی معمولی و کلید آلن انجام دهید. هنگام برداشتن قسمت داخلی دسته، توجه داشته باشید که برخی از پیچ ها نامرئی هستند. به همین دلیل برای یافتن آنها و سپس جداسازی آنها باید بسیار مراقب باشید.


 
دستگیره را از درب جدا نمایید.

پس از بازکردن پیچ ها، باید دسته را جدا کنید. در واقع، هنگامی که تمام پیچ ها را بردارید، دسته به راحتی بیرون می زند. در این مرحله مراقب باشید که در را باز نگه دارید و از بسته شدن آن جلوگیری کنید.

 

 آموزش تعویض مغزی قفل درب


مغزی قفل در را تعویض کنید.

برای تعویض قفل در و برداشتن آن لازم است پیچ مرکزی قسمت مرکزی درب باز شود. پس از باز کردن قفل قبلی، مهره نمونه جدید را وارد کرده و پیچ مرکزی را ببندید. بهتر است توجه داشته باشید که در صورت رها شدن کلید پشت در، باید به صورت عمودی قرار گیرد تا گیرکردن بین کلید و مغزی ایجاد نشود.


دستگیره جدید را روی در قرار دهید.

در مرحله آخر تعویض مغزی قفل درب باید دستگیره را نصب کنید.در این قسمت ابتدا باید بررسی کنید که قفل و تمامی پیچ ها به درستی سفت شده باشند. سپس قسمت های بیرونی و داخلی دسته را به قالب خود بچسبانید و با بستن پیچ های دسته، مونتاژ آن را کامل کنید.هنگامی که تمام این مراحل را انجام دادید، متوجه خواهید شد که هر قسمت چقدر ساده است و خواهید دید که نیازی به نصب کننده ندارید. در نهایت فراموش نکنید که سفتی تمامی اجزای دسته و قفل را بررسی کرده و در صورت ناهماهنگی، بررسی و تعمیر کنید.


آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

وقتی می خواهید مغزی قفل برقی هوشمند ضد سرقت را عوض کنید، از مغزی هایی استفاده کنید که مدرن تر هستند و مقاومت و امنیت بیشتری دارند. زیرا درب های ضد سرقت امنیت و قابلیت اطمینان ساختمان را افزایش می دهند و تعویض هر یک از اجزای آن نیازمند توجه به ضخامت، جنس، دوام و پایداری درب است. همچنین تغییر مغزی قفل در چنین دری مستلزم شناخت ساختار کلی آن است. به همین دلیل در زیر به آموزش تعویض قفل درب ضد سرقت می پردازیم.


آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

تعویض مغزی قفل ضد سرقت در چهار مرحله انجام می شود:


پیچ‌های مغزی را باز کنید.

درب های ضد سرقت بر خلاف انواع دیگر دارای دو هسته و یک زبانه هستند که قسمت بالای مغزی آن را شب‌بند و قسمت زیرین آن را مغزی معمولی می نامند.برای تعویض مغزی قفل درب، ابتدا باید مغزی های جلوی درب را که داخل ساختمان هستند جدا کنید.
 


زبانه درب را خارج کنید.

بعد از بازکردن پیچ ها، پوکی و کاسه روزت را از قسمت بیرونی درب جدا کنید، سپس با بازکردن پیچ های معمولی، علاوه بر پیچ های جلو، پیچ های عقب را نیز باز کنید. در مرحله بعد، سه پیچ در محفظه مغزی درب امنیتی را باز کنید تا مغزی به راحتی خارج شود.
 

مغزی جدید را نصب کنید.

در این مرحله از تعویض مغزی قفل در، باید پوکی و کاسه رزوت را در جای مناسب خود قرار دهید و پیچ ها را ببندید. در مغزی شب بند، کاسه و پوکی به طور همزمان بسته می شوند اما در مغزی ساده ابتدا باید کاسه را ببندید سپس روزت و پوکی را در پشت وصل کنید. توجه به هر یک از این نکات در هنگام تعویض قفل ضد سرقت ضروری است.

 

 آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت


مغزی را بررسی کنید.

در مرحله آخر باید موقعیت مغزی و قدرت آن را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل نسبت به رفع آن اقدام کنید. از طرفی در این قسمت باید موقعیت تمامی پیچ ها، هماهنگی مغزی با دستگیره و قفل صحیح درب را بررسی کنید.لطفا توجه داشته باشید که پس از تعویض قفل درب، آن را با روغن مخصوص روغن کاری کنید. همچنین در هنگام تعویض باید به سایر اجزای درب نیز توجه کرد و از فشار و آسیب به آنها جلوگیری کرد.


ویژگی قفل اتوماتیک حیاط

انواع قفل درب حیاط و درب پارکینگ

    کیفیت عالی طبق استانداردهای بین المللی
    قابل نصب بر روی درب حیاط و پارکینگ
    قابل نصب بر روی درب های چپ و راست
    دارای یک کارت اصلی برای اضافه کردن کارت های اضافی
    دارای مستر کارت برای افزودن کارت های اضافی
    بدنه فلزی مقاوم در برابر آب و خوردگی
    دارای قفل کامپیوتری ضد سرقت
    قفل هوشمند درب ورودی مجهز به سیستم RFID و کنترل از راه دور

 

قفل برقی ایرانی یا خارجی؟

مشخصات و ویژگی های قفل برقی درب اتوماتیک سوالی که اکثر افراد هنگام خرید قفل می پرسند این است که قفل ایرانی بخریم یا خارجی؟ قفل های موجود در بازار به دو نوع خارجی (ایتالیایی) و ایرانی تقسیم می شوند.

ذکر این نکته ضروری است که کیفیت قفل برقی ایتالیایی بسیار بالاتر از تولید ایرانی و داخلی می باشد. محصولات مشابه داخلی چندین سال است که تولید می شود و به دلیل قیمت پایین بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که قفل های مشکی بزرگ با دکمه قرمز روی آن (کله گاوی) در هنگام باز و بسته شدن درب نسبت به سایر قفل ها صدای بسیار کمی دارند. به طور کلی قفل برقی که شبیه ایزو و مربع شکل است نسبت به قفل های سر گاوی صدای زیاد و طول عمر کمتری دارد.


مزایا و مشخصات فنی قفل برقی ریموت دار

هر فناوری یا فناوری دارای تعدادی مزایا و معایب است که اغلب سعی می‌کند مزایا و پیشرفت ‌های بیشتری نسبت به مدل قبلی خود داشته باشد.
از مزایای این فناوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:


    افزایش امنیت
    امکان کنترل تردد
    دارای کیفیت فوق العاده
    دارای ولتاژ کاری ۱۲ ولت
    افزایش دو چندان سرعت تردد
    استقامت و مقاومت بالا در برابر فشار ( این امر در مقابل سرقت کار آمد است)
    نیازی به تغییر، تخریب یا تغییر در درب نیست
    دارای زبانه خلاص کن مکانیکی برای استفاده از درب در صورت قطع برق
    قابلیت اتصال به انواع درب های هوشمند از جمله خانه های مجهز به تجهیزات هوشمند، کارت خوان، سیستم های اثر انگشت و تشخیص چهره

 

قفل برقی ریموت دار چگونه نصب می شود؟

آنچه در نصب این مدل از قفل باید به آن توجه شود این است که باید در چهار چوب درب در مقابل زبانه قفل، مقداری سوراخ مقابل زبانه گشادتر گردد در حدی که قفل برابری داخل چارچوب قرار گیرد و امکان تنظیم قفل وجود داشته باشد.

 

قفل برقی ریموت دار چگونه نصب می شود؟


اجرای تشکیل دهنده قفل ریموتی

    قفل برقی
    مدار فرمان و ریموت کنترل

قفل از راه دور می تواند هر نوع قفل برقی باشد. فقط نصب این قفل برقی با مدار کنترل از راه دور مهم است.

قفل ریموت دار مقابل

این قیمت قفل برقی ریموت دار معمولاً برای راحتی هستند و در شرکت ها و ادارات برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اتاق مشتری و همکاران در اتاق مدیر نصب می شوند. همچنین گاهی برای راحتی منشی این قفل ها بر روی درب ورودی شرکت نصب می شود تا از راه دور بتواند درب را باز کند. این قفل ها قابل نصب بر روی انواع درب اتاق، ضد سرقت و امثال آن می باشد.


قفل ریموتی کله گاوی

قفل سر گاوی در واقع همان قفل مشکی معروف با کلید قرمز رنگ است و اکنون در آهنی درب ورودی اکثر آپارتمان ها یافت می شود.این قفل معمولا با کلید و آیفون باز می شود، اما در صورت لزوم با افزودن یک دایره کوچک با استفاده از ریموت کنترل باز می شود.


قفل ریموت کنترلی شفتی

این قفل در واقع از شفتی تشکیل شده است که ایمنی بیشتری نسبت به قفل های مقابل Strike دارد. برای جاهایی که جنبه ایمنی مهم است و تمایلی به نصب قفل Strike ندارند، اما از طرفی زیبایی نیز مهم است و قفل Rim قابل نصب نیست، قفل شفت بهترین گزینه است. همچنین یکی از انواع سطوح این ریموت قفل، قفل محوری درب های محافظ شیشه ای بدون قاب می باشد.

این قفل های کنترل از راه دور معمولا در صورت قطع برق به صورت خودکار باز می شوند تا افراد در داخل محیط محبوس نشوند و در صورت شکسته شدن در هنگام زلزله یا قطعی برق بتوانند از آن خارج شوند.


قفل ریموت کنترلی الکترومغناطیسی

این قفل و همچنین قفل شفت ریموت از امنیت و هزینه بالایی برخوردار است. این قفل همچنین با قطع برق به طور خودکار در را باز می کند. تفاوت قفل از راه دور با شفتی در این است که قفل شفتی (روی شیشه سکوریت) به صورت توکار نصب می شود، اما در جایی که نمای قاب درب کوچک است و قفل شفتی قابل نصب نیست، قفل مغناطیسی به عنوان یک قفل نصب می شود.


رایج ترین قفل از راه دور

انواع قفل های ریموت در اینجا به تفصیل توضیح داده شده است. اما در عمل بیشتر برای درب های مدیر و منشی شرکت از قفل های ریموت دار استفاده می شود و قفل های مقابل Strike  نصب می شوند. همچنین قیمت قفل های ریموت دار Strike نسبت به سایر قفل های ریموت دار ارزان تر بوده و کاربرد وسیع تری دارد.


نکاتی در مورد قفل ریموت دار خودرو

معمولاً وقتی دزدگیر را می بندید، یک قفل یدکی از راه دور دریافت می کنید که در صورت گم شدن کلید یا قفل از راه دور می توانید از آن استفاده کنید.حتما از فروشنده بخواهید که یک ریموت یدکی به شما بدهد.هنگام بستن دزدگیر، از کارگاه بخواهید که یک سنسور نور وابسته به نور در جلوی صفحه ابزار خودرو نصب کند. این چشم ها به نور حساس هستند و اگر نور اتاق در کابین خودروی شما تغییر کند، زنگ خطر به صدا در می آید.

گاهی اوقات به دلیل حساسیت بالا، سنسور ژیروسکوپ به لرزش حساس است و اگر ماشین یا گربه ای از کنار ماشین شما رد شود، قفل ریموت شما در شب به صدا در می آید و همسایه ها را آزار می دهد. پس از نصب دزدگیر و دریافت قفل از راه دور، مطمئن شوید که حساسیت آن به اندازه کافی منطقی است که به دیگران آسیب نرساند.

 

امنیت قفل برقی از راه دور

علاوه بر ریموت کنترل، می توان از دستگاه های دیگری مانند کارتخوان، صفحه کلید رمز، حسگر اثر انگشت، سنسور تشخیص چهره، تجهیزات خانه هوشمند و BMS قابل نصب بر روی این قفل ها برای کنترل درب استفاده کرد. سیستم قفل برقی کنترل از راه دور به این صورت است که درب برای چند ثانیه با استفاده از ریموت کنترل باز می شود و در صورت عدم ورود کسی به اتاق دوباره قفل می شود. این قفل های برقی از راه دور برای مکان هایی مانند طلافروشی و صرافی ها بسیار مناسب بوده و به دلیل نداشتن دستگیره بیرون درب از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. البته وقتی بیرون می روید می توانید در را سه بار قفل کنید.


تعمیر قفل ریموت دار

تعمیر قفل برقی از راه دور بسیار حساس است زیرا اگر خوب کار نکند و مشکل داشته باشد می تواند امنیت بسیاری از مستاجران را به خطر بیندازد. توجه داشته باشید که تعمیر این قفل ها به دلیل سیستم به کار رفته در آن ها کار آسانی نیست و توصیه می شود هرگز خودتان آنها را دستکاری نکنید.

 

کلام آخر

برای افزایش امنیت و یا هنگام خرید خانه جدید نیاز به تعویض مغزی قفل درب است. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید و نیازی به متخصص ندارد. انجام هر یک از قسمت های بالا به صورت مرحله به مرحله برای درب های معمولی و همچنین درب های امنیتی به شما در این کار کمک می کند.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت xساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی :شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد