نکات نگهداری از دوربین مداربسته چیست ؟
 • 2022-01-16

نکات نگهداری از دوربین مداربسته چیست ؟

امروزه استفاده از وسایل امنیتی از اهمیتی بسیاری برخوردار است. از جمله تجهیزاتی که به عنوان یکی از بهترین وسایل امنیتی شناخته می شود، دوربین مدار بسته است. این تجهیز در بسیاری از خانه ها، مغازه ها، مجتمع های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند دید کلی از محیط مورد نظر را به افراد بدهد. لازم به ذکر می باشد که دوربین های مدار بسته نیز مانند هر وسیله دیگری نیاز به نگهداری خاص دارند. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت اسمارت کو قصد داریم به بررسی شرایط نگهداری از دوربین مدار بسته را برای شما عزیزان توضیح دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با اسمارت کو همراه باشید.

 

دوربین مدار بسته چیست؟

 

همان گونه که بیان کرده ایم، دوربین مدار بسته یک نوع تجهیزی است که امنیت را برای افراد به ارمغان می آورد. از این تجهیز سال ها پیش برای جلوگیری از وقوع جرم و جنایت استفاده می شد که بعدها در اختیار افراد عادی جامعه نیز قرار گرفت و امروزه در هر خانه و مغازه ای می توان نمونه های متفاوتی از آن را دید. شایان به ذکر می باشد که شبکه های دوربین مداربسته به صورت معمول برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرند و البته بسیار کاربردی نیز هستند.

 

دوربین های مدار بسته می توانند تصاویر و فیلم هایی را از محیط های مختلف ضبط کرده و نگهداری کنند. بنابراین برای مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه دوربین های مدار بسته می توانند به عنوان یک دوربین فیلمبرداری عمل کرده و به صورت مداوم از یک محیط فیلم برداری کنند.نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که زیربنای دوربین مداربسته یک سنسور CCD به شمار می آید. ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که CCD  چیست؟!

 

برای پاسخ به این سوال می توان اذعان داشت که CCD نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید و پس از آن سیگنال مورد نظر را پردازش می نماید. این سیگنال الکتریکی به سیگنال  ویدئویی تبدیل می شود و بر روی صفحه ضبط یا نمایش نشان داده می شود. حال باید اشاره شود که دوربین های ویدئویی یا به صورت آنالوگ هستند یا به صورت دیجیتال می باشند. این موضوع بدان معناست که آن ها بر اساس ارسال سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال به یک دستگاه ذخیره سازی مانند ضبط صوت تصویری یا رایانه رومیزی یا رایانه لپ تاپ ارسال خواهد شد و بدین ترتیب تصویر بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

 

از انجایی که در برخی از مناطق تامین امنیت از اهمیت بسزایی برخوردار است، استفاده از دوربین های مدار بسته رایج شده و به صورت کلی از این سیستم هوشمند و قدرتمند برای نظارت در مناطقی که نیازمند امنیت است، استفاده می شود. بهره گیری از دوربین های مدار بسته در بسیاری از مکان ها کاملا رایج است. به عنوان مثال دوربین های مدار بسته در فروشگاه ها و مجتمع های تجاری به منظور جلوگیری از سرقت نصب می شود و بدین ترتیب افراد می توانند با استفاده از آن بر همه جای فروشگاه نظارت کاملا مستقیم داشته باشند. بسیاری از ادارات، خیابان ها و حتی خانه ها به چنین فناوری مجهز هستند.در خانه ها و پارکینگ های عمومی نیز از این سیستم استفاده می شود و افراد می توانند به راحتی به هنگام سرقت فرد سارق را تشخیص دهند.

 

لازم به ذکر می باشد که با توجه به اهداف مختلف از دوربین مدار بسته می توان آن ها را به کار برد و از آن ها استفاده کرد. برخی از دوربین های بسیار پیشرفته قابلیت تشخیص چهره نیز دارند که قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته این امکان را به مجموعه یا سازمان می دهد که از چهره کارکنان خود کتابخانه ای داشته باشد. با استفاده از آن، اجازه ورود و خروج با شناسایی هر فرد داده می شود. بنابراین این دوربین ها برای تامین امنیت مکان های مختلف بسیار ضروری هستند و می توانند به افراد مختلف جامعه کمک شایانی نمایند.  

 

دوربین مدار بسته چیست؟

 

باید بیان شود که برخی از دوربین های مدار بسته قابلیت شمارش افراد را نیز دارند که این نوع از دوربین ها برای مدیریت و نظارت بر مکان های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند مدیریت و نظارت را در مکان های شلوغ و پرتردد آسان و هدفمند تر نماید. در واقع می توان اذعان داشت که با جمع آوری اطلاعات از این نوع دوربین ها تصمیمات بهتری در توزیع نیروی انسانی در مواقع نیاز اتخاذ خواهد شد. از جمله قابلیت های دوربین مدار بسته که اهداف امنیتی را بسیار آسان تر کرده است، شامل موارد زیر می باشد:

 

 • قابلیت دید در شب
 • قابلیت تشخیص نفوذ
 • قابلیت تشخیص حرکت
 • WDR و ...

 

اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته کدام است؟

 

می توان اذعان داشت که دوربین های این سیستم بخشی از یک سیستم مدار بسته به شمار می آیند که از طریق کابل تصاویر را به جزء دیگر منتقل می کنند. و سپس دریافت کننده تصاویر می تواند تصاویر را ضبط کرده و پس از آن بر روی صفحه نمایش پخش کنند. دوربین های مختلف بر اساس نوعشان دارای اجزای بسیار مختلفی هستند اما به صورت کلی از جمله اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • دوربین: دوربین می تواند تصاویر را از یک مکان خاص دریافت نماید و آن را به سرور مورد نظر ارسال کند.
 • سرور سیستم: در مدار بسته دستگاه سرور به صورت DVR  یا NVR می باشد و می تواند تصاویر ارسال شده از دوربین ها را دریافت کرده و آن ها را ثبت نماید. این قسمت از سیستم دوربین مدار بسته نیز امکان مدیریت تصاویر ارسال شده را نیز فراهم می کند.
 • حافظه: تصاویر مورد نظر را ثبت و ضبط می کند.
 • کابل: کابل ها به عنوان متصل کننده دوربین به سرور شناخته می شوند.
 • منبع تغذیه: دوربین های مدار بسته برای کار کردن به نیروی برق نیاز دارند و برای تأمین برق دوربین ها نیاز به منبع تغذیه ای می باشد که ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تغییر دهد.
 • کابل های برق: کابل های برق به عنوان اتصال دهنده دوربین ها و منبع تغذیه شناخته می شوند.
 • اتصالات: برای اتصال کابل ها به دیگر تجهیزات مختلف از طریق تجهیزات متصل کننده ای به نام سوکت های مخصوص انجام می شود.

 

نکات نگهداری از دوربین های مدار بسته:

 

دوربین های مدار بسته مانند هر تجهیز برقی دیگری نیاز به نگهداری و مراقبت دارند و برای این منظور نیز نکاتی وجود دارد که بسیار جامع هستند. از جمله نکات بسیار مهم در نگهداری از دوربین های مدار بسته می توان به موارد زیر اشاره داشت:‌

 

تمیز کردن لنزهای دوربین:‌

 

باید اشاره شود که یکی از مهمترین قسمت های دوربین مدار بسته لنزهای آن است که می تواند تصاویر را به نمایش بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که همیشه آن ها را مورد بررسی قرار داد و تمیز کردن این لنزها نیز از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار می باشد. لنزهای دوربین مدار بسته باید عاری از هر گونه آلودگی و گرد و غبار باشند تا بتوانند تصویری مناسب را به نمایش بگذارند. لازم به ذکر می باشد که برای تمیز کردن این لنزها بهتر است که از پارچه های مخصوص استفاده کرد تا باعث آسیب رسیدن به لنزهای دوربین نشود. پارچه های معمولی می توانند بر روی لنز دوربین خظر و خش بیاندازند و باعث شوند تا تصویری بسیار نامناسب و نا مشخص ارائه شود.

 

تمیز بودن محیط دوربین مدار بسته

 

 • تمیز بودن محیط دوربین مدار بسته:

 

محیط نصب دوربین مدار بسته نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در واقع این نوع از دوربین ها باید در محیطی نصب گردند که بوته ها و درختان و گیاهان در آن جا وجود نداشته باشد و مانع دید نشوند. در واقع باید بدانید که یکی از مهمترین راه های نگهداری از دوربین های مدار بسته کنترل قسمتی است که این تجهیز را در آن قرار می دهید. شما بهتر است بوته‌ها، درختان و گیاهان را تمیز کنید تا مانع از دید دوربین مدار بسته نشوند. ممکن است درختان و بوته‌ های هرز باعث شوند دوربین مدار بسته به درستی کار خود را انجام ندهند بنابراین باید به این موضوع نیز توجه بسیاری داشته باشید.

 

 • قرار گرفتن دوربین در محلی مناسب:

 

یکی از دیگر از نکات مهم در نگهداری از دوربین مداربسته، توجه به محل نصب آن است. دوربینی که برای محیط مورد نظر خود انتخاب می کنید باید با محیط و شرایط آب و هوایی شما سازگاری داشته باشد تا برای آن مشکلی به وجود نیاید. در واقع مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که اگر محیط مورد نظر شما در معرض گرد و غبار، باران و برف قرار دارد بسیار ضروری است که دوربینی را انتخاب نمایید که از استاندارد IP67، پشتیبانی کند. به دلیل آن که در این صورت دوربین شما از طول عمر بالایی برخوردار خواهد بود و می تواند در شرایط محیطی ذکر شده از خود مقاومت نشان دهد.

 

 • به زنگ زدگی دوربین توجه داشته باشید:

 

شما همیشه باید زنگ زدگی دوربین را چک کنید به خصوص اگر در محیطی مرطوب قرار دارید. در واقع باید کنترل کنید که دوربین شما دچار این معضل نشده باشد به دلیل آنکه در صورت زنگ زدگی می تواند به بقیه تجهیزات شما آسیب های بسیار جدی وارد نماید. البته لازم به ذکر است که بیشتر دوربین های مداربسته فعلی، از قابلیت IP67 پشتیبانی می کند و در مقابل عوامل خارجی از خود مقاومت بسیار مناسبی نشان می دهند.

 

 • نصب درست کابل های دوربین مدار بسته:

 

اتصال های دوربین مدار بسته از اهمیت به سزایی برخوردار است و شما باید کابل های دوربین را به صورت دوره ای بررسی کرده و آن را کنترل نمایید، از جمله کابل‌ هایی که به مانیتور و دوربین مداربسته متصل می باشند. در واقع چک کردن و بررسی کردن کابل های دوربین باعث می شود تا به هنگام خرابی یکی از کابل ها بتوانید آن را به سرعت تعمیر کرده و از ایجاد آسیب به سایر اتصالات دوربین جلوگیری به عمل آورید. بنابراین، بررسی کابل ها یکی از نکات مهم در نگهداری از دوربین مداربسته، به شمار می آید.

 

 • کنترل منبع تغدیه دوربین مدار بسته:

 

یکی دیگر از اجزای بسیار مهم دوربین مدار بسته، منبع تغذیه آن است و همچنین یکی از مهم‌ترین روش ‌های نگهداری از دوربین مداربسته، بررسی کردن منبع تغذیه دستگاه به شمار می آید. شما عزیزان با این روش می توانید از عمکرد صحیح سیستم مداربسته خود مطلع شده و در صورت عملکرد نادرست دوربین به رفع آن بپردازید. به صورت کلی بارها و بارها دیده شده است که کاربران متوجه خرابی منبع تغذیه خود نشده اند و در زمان های حیاتی و حساس، تصاویر مورد نیاز ثبت نشده است و خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کرده است. بنابراین منبع تغذیه دوربین نیز یکی از ضروری ترین اجزای دوربین برای بررسی آن می باشد.

 

بررسی حافظه دوربین مدار بسته

 

 • بررسی حافظه دوربین مدار بسته:‌

 

حافظه دوربین مدار بسته نیز نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید از آن به نحو احسنت نگهداری کرد. یکی از مهمترین و اساسی ترین روش های نگهداری از دوربین مدار است. به دلیل آن که که وظیفه حافظه دوربین مدار بسته ثبت و ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین می باشد بنابراین این قطعه از دوربین یکی از اصلی ترین و مهمترین اجزای یک سیستم مدار بسته به شمار می آید. بسیار مهم است که شما عزیزان تنظیمات ذخیره سازی دستگاه ذخیره ساز را بر روی آیتم مورد نظر خود قرار داده و بدین ترتیب می توانید به کارایی مناسب دوربین دست پیدا کنید.

 

 • بررسی روشنایی محیط نصب

 

برای آن که تصاویر دوربین مدار بسته به خوبی نمایان شود لازم است تا نور و روشنایی کنار دوربین به خوبی باشد و تصاویر بسیار مهم به راحتی ثبت و ضبط گردد.  در واقع وجود نورهای نامناسب و نا کافی سبب می گردد تا ثبت تصاویر به خوبی انجام نشود و در مواقع مورد نیاز این موضوع می تواند آسیب های بسیار فراوانی را در شرایط حساس وارد نماید.شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوربین های مدار بسته به وب سایت اسمارت کو مراجعه فرمایید و در این باره با مشاوران این مجموعه مشورت کنید.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

بهترین دوربین مداربسته کدام است؟
2022-01-16

ارایه دوربین های مداربسته با کیفیت و قیمت مناسب از جمله اهداف این شرکت بزرگ بوده که تا به امروز هم خوب از عهده این دو ویژگی برآمده است.

علت ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست؟
2022-01-16

یکی از مشکلاتی که گاها برای دوربین های مدار بسته اتفاق می افتد ضبط نکردن است که می تواند عوامل متعددی باعث این مشکل شود اما به راستی علت ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی دوربین مداربسته
2022-01-16

در تکنولوژی دوربین مدار بسته انواع دوربینهای آناالوگ و دیجیتال برای انواع نیاز افراد تولید و عرضه شده است، در واقع تولید کنندگان برای افزایش بازار فروش دوربین مداربسته نسبت به تولید نمونه های متنوع اقدام کرده اند.

شرایط نگهداری از دوربین مداربسته چیست ؟
2022-01-16

هیچ مکان و هیچ تاسیساتی به طور کامل در برابر نفوذ دزدان و مجرمان محفوظ نیست، بنابراین یک عنصر حیاتی در حفاظت از اماکن و کسب و کارها، استفاده از سیستم دوربین مداربسته برای نظارت تمامی فعالیت‌های جاری است.

دوربین مداربسته داهوا چیست؟
2022-01-16

شرکت فناوری داهوا، یکی از شرکت های بزرگ در حیطه ی دوربین های مداربسته در بازار جهانی می باشد و بخش از عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده، قطعا کاربران بسیاری در جست و جو اطلاعات اولیه برای راه اندازی دستگاه خود هستند.

دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟
2022-01-16

شرکت هایک ویژن را می توان یک بازار بی رقیب در عرصه تولید محصولات حفاظتی علی الخصوص تجهیزات مدار بسته به شمار آورد. در طی روز به طور کلی بیش تر از 200 هزار دوربین و سی هزار دستگاه ریکوردر در این شرکت تولید می شود که این میزان باعث شده تا مقام بیش ترین تولید دوربین های مدار بسته در دنیا را به خود اختصاص دهد.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد