جک برقی چیست ؟ انواع جک برقی را بیشتر بشناسیم
 • 2022-03-18

جک برقی چیست ؟ انواع جک برقی را بیشتر بشناسیم

استفاده از تجهیزات برقی و الکتریکی به منظور داشتن رفاه کامل در زندگی بسیار مهم است. بدون وسایل و لوازم برقی قطعا زندگی انسان ها دچار اختلالات بسیاری خواهد شد و می تواند تاثیر نامناسبی بر روی کیفیت زندگی بشر داشته باشد. یکی از لوازم برقی که امروزه بسیاری از انسان ها از آن استفاده می کنند، درب های اتوماتیک و هوشمند است که این درب ها خود انواع و اقسام بسیار مختلفی داشته و به عنوان یکی از تجهیزات امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. جک برقی نیز امروزه به یکی از پرکاربردترین سیستم های ورود و خروج از ساختمان ها تبدیل شده است. این جک ها بسته به میزان تحمل وزن درب و تعداد ترددها، دارای مدل های گوناگونی هستند. در این مقاله از وب سایت اسمارت کو قصد داریم تا به بررسی جک برقی و انواع آن بپردازیم و اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با اسمارت کو همراه باشید.

 

جک برقی چیست؟

 

در مقالات گذشته درباره درب های اتوماتیک و هوشمند اطلاعاتی را در اختیارتان قرار داده ایم. در آن مقالات اذعان داشته ایم که درب های هوشمند با استفاده از به روز ترین تکنولوژی های دنیا طراحی و ساخته می شوند و می توانند رفت و آمد را برای انسان ها سهل تر و آسان تر نمایند. درب های اتوماتیک انواع و اقسام مختلفی داشته و درب های اتوماتیک پارکینگ، کرکره های برقی، درب اتوماتیک شیشه ای و .... جزء آن ها به شمار می آید.

 

همان گونه که می دانید، در دنیای نوین امروز استفاده از تجهیزات الکترونیکی بسیار مهم است و نیروی برق از درب خانه گرفته تا وسایل مورد استفاده ما را تحت تاثیر قرار داده است. لازم به ذکر می باشد که بیشتر درب های پارکینگ های اماکن عمومی، خصوصی و منزل ها دارای سیستم های اتوماتیک است تا بدین وسیله رفاه ساکنان بیشتر گردد و هم چنین امنیت آن ها نیز حفظ شود. یکی از انواع متنوع درب های اتوماتیک، جک برقی یا جک پارکینگی می باشد.

 

جک برقی پارکینگی، برای درب های تک لنگه و دو لنگه (با ابعاد، وزن و ترددهای مختلف) مناسب بوده و از آن در محیط های خاص استفاده می شود. ساز و کار و هم چنین عملکرد جک های برقی در طی سال های گذشته بسیار تغییر کرده است و روز به روز با پیشرفت تکنولوژی ساختار آن ها نیز بسیار بهتر گشته و از آن استفاده های زیادی می شود. به گونه ای که در حال حاضر شاهد انواع و اقسام مختلف جک های برقی هستیم که هر کدام از آن ها روشی متفاوت برای باز و بست کردن درب استفاده می نمایند.

 

انواع جک های برقی کدام است؟!

 

جک های برقی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها برای محیط هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. همان گونه که اشاره کرده ایم با پیشرفت زندگی بشر و تکنولوژی نوع وسایل و تجهیزات برقی نیز تغییرات بسیاری داشته است و جک ها و درب های اتوماتیک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به عنوان مثال درب های پارکینگی که در ۱۰ یا ۲۰ سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت، با درب ها و جک هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت های بسیاری داشته و به طور قطع تکنولوژی بر درب های نوین تاثیرت خاص خود را داشته است.

 

از جمله انواع جک های برقی می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 

 • جک های الکترومکانیکی:

 

جک های الکترومکانیکی همان جک های برقی هستند که در خانه های مسکونی و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از جک ها به دلیل خصوصیات بسیار خاصی که دارند برای درب های واحد های مسکونی و کم تردد استفاده شده و بهتر است که برای مکان های پر رفت و آمد و شلوغ از آن ها استفاده نشود. در واقع این نوع از جک ها برای درب های سبک مناسب می باشد.

 

 • جک های هیدرولیکی:

 

دومین نوع جک برقی، جک های هیدرولیکی می باشند. باید اشاره شود که این نوع از جک ها در اماکن شلوغ و پر رفت و آمد مورد استفاده قرار گرفته و هم چنین برای درب های سنگین نیز بسیار مناسب می باشد.

 

 • جک های پنوماتیک:

 

یکی از قدیمی ترین جک هایی برای درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گرفت، جک های پنوماتیک بود که البته امروزه نیز در برخی از درب های اتوماتیک هنوز از این جک استفاده می شود. لازم به ذکر است که این نوع جک ها دارای سیستم کنترل سرعت نیز می باشد .

 

انواع جک های برقی کدام است؟!

 

نکته مهم:

 

نوعی دیگری از جک ها وجود دارد که بیشتر برای باز کردن درب های کشویی و در محیط های خاص از آن استفاده می شود.  در زیر به بررسی بیشتر هر کدام از انواع جک های برقی ذکر شده در بالا خواهیم پرداخت. با اسمارت کو همراه باشید.

 

جک برقی پنوماتیک چیست؟

 

همان گونه که در قسمت قبل نیز اشاره کرده ایم، جک های برقی پنوماتیک از جمله قدیمی ترین جک های برقی می باشند که از آن ها در درب های مختلف استفاده شده است. در واقع جک های پنوماتیک، جک هایی می باشند که از نیروی باد برای جابه جا شدن درب و هم چنین به حرکت درآوردن لنگه ها استفاده می کنند و در گروه اولین جک های برقی جای دارند. می توان اذعان داشت که امروزه این جک های بادی با نام جک های پنوماتیکی در میان افراد رایج است. استفاده از جک های پنوماتیکی برای درب های سبک مناسب بوده و نمی توان از آن ها برای درب های سنگین بهره گرفت. امروزه استفاده از جک های پنوماتحدودیکی م تر شده است اما این موضوع بدان معنا نمی باشد که دیگر از آن ها استفاده ای نخواهد شددر واقع جک هایی که امروزه با تکنولوژی های جدید طراحی و ساخته شده اند، جایگزین مناسبی برای جک های پنوماتیکی شناخته شده و از آن ها استفاده های بسیاری می شود.

 

جک برقی الکترومکانیک چه نوع جکی می باشد؟!

 

یکی از مدل های جدید جک های برقی، جک الکترومکانیکی بوده که از آن ها در مکان های مختلفی استفاده می شود. نحوه عملکرد و ساز و کار این جک ها بسیار خاص است به گونه ای که جک های الکترومکانیکی از گیربکس های مکانیکی به منظور به حرکت در آوردن درب کمک می گیرند. قابل ذکر می باشد که ساز و کار و عملکرد این نوع از جک ها با رتور و چرخ دنده تکمیل خواهد شد. اگر بخواهیم ساز و کار این درب ها و نحوه مکانیزم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید اشاره کنیم که:

 

 • روتر درون استاتور قرار گرفته و با نیروی مغناطیسی به چرخش در می آید.
 • سپس چرخ دنده که به صورت معمول از متریال برنجی یا پلاستیکی طراحی و ساخته می شود، شروع به چرخش می نماید.
 • در نهایت شافت گیربکس متصل به چرخ دنده، نیروی دریافتی را به میل گاردان انتقال می دهد و باعث چرخیدن آن می شود.
 • نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که میل ماردان مانند یک پیچ بزرگ عمل می کند و مهره گاردان را به سمت عقب و جلو حرکت می دهد.
 • در مرحله آخر شافت جک توسط مهره گاردان به حرکت در می آید و پس از آن درب باز و بسته خواهد شد.

 

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که کدام یک از قسمت های تشکیل دهنده جک های الکترومکانیکی، دچار آسیب می شود؟! برای پاسخ به این سوال باید اشاره شود که رتور و چرخ دنده، یکی از آسیب پذیرترین قسمت های جک های الکترومکانیکی به شمار می آیند.به دلیل آن که این دو قسمت با یک دیگر و با سرعت بالا در تماس می باشند و همین موضوع سبب شده است تا با گذشت زمان دچار آسیب و فرسایش و یا به عبارتی دیگر دچار ساییدگی شوند.

 

برای آن که از فرسایش و خرابی و ساییدگی آن ها جلوگیری به عمل آید، لازم است که متریال ساخت رتور نسبت به چرخ دنده از آلیاژ بهتر و قوی تری ساخته شده باشد تا هنگام برخورد با چرخ دنده دچار خرابی و ساییدگی نشود. اگر تمام این موارد رعایت شود، چرخ دنده نیازی به تعمیر نخواهد داشت و دیگر هزینه های گزافی را بر دوش افراد نخواهد گذاشت.

 

جک برقی هیدرولیک چه نوع جکی می باشد؟!

 

یکی دیگر از انواع جک های برقی جک برقی هیدرولیکی می باشد. ساز و کار این جک ها با دیگر جک های برقی تفاوت دارد. در واقع عملکرد جک برقی هیدرولیکی به این صورت است که از نیروی مقاومت مایعات مانند روغن در برابر تراکم پذیری استفاده می کند. علم فیزیک ثابت کرده است که مایعات به عنوان ماده ای تراکم پذیر به شمار نمی آیند و اگر هم در آن ها تراکمی صورت بگیرد، این تراکم ناچیز خواهد بود. بنا به عبارت دیگر مقاومت مایعات در برابر ترکم پذیری بسیار بالا می باشد. به صورت که با فشاری حداقلی بر مایعات می توان به مقاومت بسیار بالایی دست یافت.

 

عملکرد جک های هیدرولیک بدین صورت است که در سیستم جک هیدرولیک از دو استوانه استفاده شده است که این استوانه ها در درون یک دیگر قرار گرفته اند که در یکی از آن ها روغن وجود داردهنگامی که به روغن فشاری وارد می گردد، روغن از استوانه کوچک به استوانه بزرگ جابه جا می شود و به پیستون درون آن فشار را با قدرت بیشتری انتقال خواهد داد. پس از آن پیستون مورد نظر به حرکت در آمده و می تواند سبب جابه جایی و باز و بسته شدن درب پارکینگ شود.

 

جک برقی هیدرولیک چه نوع جکی می باشد؟!

 

از جمله نکات بسیار مهمی که درباره جک های برقی هیدرولیکی باید بدانید، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • جک برقی هیدرولیک از ساختمان بسیار ساده ای برخوردار می باشد.
 • در این نوع از جک های برقی از سیال روغن استفاده می شود.
 • سیال روغن مورد استفاده دارای ویژگی تراکم ناپذیری مایعات بوده و بدین ترتیب، نیروی لازم برای باز و بسته نمودن درب فراهم می آید.
 • می توان اذعان داشت که قابلیت کنترل سرعت جک هیدرولیکی و قدرت بسیار بالای آن به دلیل ویژگی تراکم ناپذیری روغن است.
 • این جک ها فاقد گیربکس بوده و از یک الکترو موتور 220 ولت به عنوان جایگزین گیربکس بهره گرفته اند.
 • الکتروموتور مورد نظر فشار روغن را به سیلندر جک انتقال می دهد و پس از آن امکان حرکت درب را فراهم می آورد.

 

انواع جک برقی برای درب های اتوماتیک و ریموت دار:‌

 

در قسمت قبل درباره مکانیزم و نوع جک های برقی اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، در این قسمت نیز قصد داریم تا درباره انواع جک برقی برای درب های اتوماتیک و ریموت دار نکاتی را بیان کنیم. باید اشاره شود که از جمله انواع جک برقی برای درب های اتوماتیک و ریموت دار می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • جک برقی تک لنگه پارکینگی

 

برخی از درب ها به صورت تک لنگه هستند، به عبارتی دیگر این درب ها به صورت یک تکه می باشد. حال باید اشاره شود که جک های تک لنگه پارکینگی بر روی این نوع درب ها قرار گرفته و هم چنین وظیفه باز و بسته کردن درب را بر عهده دارند.

 

 • جک ریلی درب پارکینگ

 

برخی از درب های پارکینگ به صورت ریلی و رفت و برگشتی طراحی و ساخته می شود و این نوع درب های ریلی بیشتر برای فضاهای برزگ  مورد استفاده قرار می گیرد. حال در درب های ریلی باید از جک ریلی پارکینگ استفاده شود.

 

جک برقی درب های دو لنگه پارکینگ

 

 • جک برقی درب های دو لنگه پارکینگ

 

درب های دو لنگه نیز یکی از درب های بسیار رایجی هستند که نمونه های مختلف آن را در پارکینگ خانه ها مشاهده کرده اید. در واقع برای درب های پارکینگی که دو درب دارند و از وسط باز می شوند، استفاده از جک برقی درب های دو لنگه پارکینگ رایج و کاربردی می باشد.

 

سخن پایانی:

 

همان گونه که می دانید، امروزه استفاده از درب های اتوماتیک در مکان های مختلف بسیار رایج می باشد. جک های برقی یکی از مهم ترین عناصر درب های هوشمند به شمار می آیند که انواع و اقسام بسیار مختلفی داشته و هر کدام از آن ها برای یک محیط خاص مناسب می باشد. 

 
: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

معیارهای خرید جک درب پارکینگ چیست؟
2022-03-18

چیزی که درب معمولی را به درب ریموت یا اتوماتیک تبدیل می کند جک نام دارد. جک را می توان مهمترین قسمت درب ریموت کنترل دانست. با این حال خریداران گزینه ها و خریدهای زیادی برای جک درب پارکینگی دارند چرا که این جک ها در انواع مدل ها، برندها و از همه مهمتر دارای ویژگی های منحصر به فردی در بازار هستند.

تجهیزات جانبی در خرید جک درب پارکینگ چیست؟
2022-03-18

جک درب پارکینگ ، یکی از تجهیزات بسیار کارآمد و رایج است که امروزه در پارکینگ اکثر ساختمان‌ها وجود دارد. این دستگاه به دلیل میزان راحتی که برای اهالی ساختمان فراهم می‌کند، بسیار محبوب است. این محبوبیت عاملی بوده که باعث رواج یافتن استفاده از راهنمای خرید جک درب پارکینگ شده است.

راهنمای خرید جک درب پارکینگ چیست؟
2022-03-18

بدیهی است که بدون راهنمای خرید جک درب پارکینگ، نمی توانید یک خرید مطمئنی داشته باشید. همانطور که بسیاری از برندها معمولا جک های پارکینگی تولید می کنند و هر کدام ویژگی ها و کیفیت متفاوتی دارند. بنابراین داشتن دانش جامع از انواع جک پارکینگی پیش نیاز قبل از خرید می باشد.

خرابی و یا مشکلات جک برقی درب پارکینگ چیست؟
2022-03-18

درب اتوماتیک بصورت هوشمند و الکترونیکی عمل می‌کنند، در نتیجه هر لحظه امکان خراب شدن آنها وجود دارد؛ بنابراین شما باید از راه‌حل‌های ابتدایی برای حل این مشکلات آگاه بوده و با کارشناسان این حیطه در ارتباط باشید. در انجام برخی از تعمیرات نیازی به وجود متخصصین نیست اما در برخی موارد وجود تکنسین‌های حرفه‌ای و با تجربه ضروری است

قابلیت های جک ریلی پارکینگ
2022-03-18

جک ریلی پارکینگ مانند درب های اتوماتیک پارکینگی می باشد که بدنه تمام فلزی داشته و از طریق ریموت، میتوان از راه دور آن را کنترل کرد.

مقایسه انواع جک پارکینگ و خرید بهترین آن چیست؟
2022-03-18

جک های پارکینگی یکی از انواع درب های اتوماتیک می باشند که به دو دسته الکترومکانیکی و هیدرولیکی تقسیم بندی می شوند. شرکت ها و برندهای بسیاری به طراحی و تولید این نوع از جک ها پرداخته اند که شما عزیزان برای انتخاب آن ها باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد