نویز در تصاویر دوربین مداربسته و روش های کاهش آن
  • 2022-03-14

نویز در تصاویر دوربین مداربسته و روش های کاهش آن

حتما تا به حال در تصاویر دوربین مداربسته با نویز و لرزش مواجه شده اید زیرا یکی از رایج ترین مشکلات انواع دوربین های مداربسته نویز در تصویر است.نویز در تصاویر دوربین مدار بسته دلایل زیادی می تواند داشته باشد و هر دوربین مداربسته ای به دلیل خاصی دچار این مشکل می شود. با بررسی دقیق اجزای یک دوربین مداربسته، می توانید علت اصلی را شناسایی کرده و سعی کنید آن را از بین ببرید، اگرچه شایع ترین دلایل نویز دوربین مداربسته، نور ضعیف و تاریکی در محل نصب است، زیرا برای نمایش تصویر به مقدار مشخصی نور نیاز است و نور ناکافی می تواند این مشکلات را ایجاد کند.

با تقویت نور محیط می توان نویز در تصاویر دوربین های مداربسته را تا حد زیادی کاهش داد، در صورت استفاده از این طرح باز هم تصویر نویز دارد و ممکن است دلایل دیگری برای این مشکل وجود داشته باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

اولین نکته ای که باید در مورد انواع نویز در تصاویر دوربین مداربسته بدانید این است که هر نوع نویز دلایل مختلفی دارد، نوع اول نویز الکترومغناطیسی و نوع دوم نویز الکترونیکی است.اول، نویز به صورت خطوط نازکی روی تصویر ظاهر می شود که کیفیت فیلم و تصویر را به شدت پایین می آورد، در حالی که مورد دوم، به اصطلاح برفک و نقاط ریز در تصویر، عامل اصلی ایجاد نویز هستند. نویز الکترونیکی می تواند کمبود نور در محیط باشد. در ادامه با اسمارت کو همراه باشید.


نحوه عملکرد دوربین مداربسته


سیستم های امنیتی و نظارتی حداقل یک دوربین مداربسته شامل لنزها، مانیتورها و ضبط کننده های ویدئویی (DVR، NVR) است. ویژگی های این اجزا بسته به اندازه منطقه تحت پوشش و نظارت متفاوت خواهد بود. سیستم های مداربسته توسط یک یا چند دوربین مداربسته کار می کنند که تصاویر آنها از طریق کابل به ضبط کننده ها ارسال می شود.اگر دوربین بی سیم باشد، این انتقال با استفاده از فناوری بی سیم و وای فای انجام می شود. توالی های تصویر فیلمی را تشکیل می دهند که می تواند به مانیتور نیز ارسال شود. به این ترتیب، آن شخص می تواند آن را به صورت زنده تماشا یا دوباره پخش کند. بسته به نوع دوربین مداربسته، ممکن است قابلیت بزرگنمایی و کوچک نمایی و چرخش در اطراف برای ثبت تصاویر وجود داشته باشد.

برخی از دوربین های مدار بسته دارای موتوری هستند که به دوربین اجازه زوم و چرخش از راه دور را می دهد. سایر مدل های دوربین مدار بسته بدون موتور اما با قابلیت زوم، باید به صورت دستی زوم شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، جزئیات نحوه عملکرد دوربین های مدار بسته بسته به نوع دوربین متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال دوربین های مختلفی برای کاربردهای مختلف مانند دید در شب، تصویربرداری حرارتی و تشخیص پلاک ساخته شده است. نحوه عملکرد این نوع دوربین های مداربسته سوالی است که ما معمولا به آن پاسخ می دهیم. اما نحوه عملکرد هر یک از این توابع موضوع دیگری است.فناوری های اساسی مورد استفاده دوربین های مداربسته به دو دسته کلی تقسیم می شوند: دوربین های مداربسته آنالوگ و دوربین های مدار بسته تحت شبکه. تفاوت بین دو گروه در همان روش یا بستر تحویل اطلاعات است.

 

نحوه عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ


اولین دوربین های مداربسته از سری دوربین های آنالوگ هستند. با وجود قدمت این فناوری، هنوز در بازار سیستم های دوربین مدار بسته رایج است. البته این فناوری ها در طول زمان توسعه یافته و به روز شده اند. دوربین های آنالوگ ساختار ساده تری نسبت به دوربین های IP دارند. در این نوع دوربین، انعکاس نور از اجسام پس از عبور از لنز توسط سنسور تصویر دریافت می شود. 


نحوه عملکرد دوربین مدار بسته IP


اما با دوربین های آنالوگ می خواهیم بدانیم دوربین های مداربسته تحت شبکه چگونه کار می کنند. دوربین های IP درست مانند دوربین های دیجیتال تصاویر را می گیرند و اطلاعات ارسال شده از طریق یک پلت فرم شبکه را فشرده می کنند. این دوربین ها از فناوری بسیار پیچیده تری نسبت به دوربین های آنالوگ برخوردار هستند. در یک دوربین IP، پس از دریافت انعکاس نور در حسگر تصویر، تراشه الکترونیکی آن را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند.


نویز دوربین مدار بسته چیست؟


اختلالات مختلفی در ارتباط با تصویر و صدای دوربین های مداربسته وجود دارد که از آن جمله می توان به پرش تصویر، انحراف و موجی شدن تصویر، تار شدن تصاویر، نویز صدای دوربین مداربسته، نویز میکروفون دوربین مدار بسته و... انواع نویز در دوربین مداربسته اشاره کرد.

 

نویز دوربین مدار بسته چیست؟

 

گر دوربین قابلیت‌های خاصی را که محیط نیاز دارد، نداشته باشد، هنگام استفاده می تواند دچار نویز شود.در این مقاله به طور خاص به علل و روش های حذف نویز در تصاویر دوربین مداربسته می پردازیم.برخی از علل ایجاد صدای دوربین مداربسته عبارتند از: روشنایی ناکافی، خرید و استفاده از دوربین ها و کابل های بی کیفیت، فاصله زیاد کابل ها، اتصالات ضعیف در هنگام نصب، دمای بالای محیط دوربین ها، منبع تغذیه ضعیف و ....هر یک از موارد فوق از عوامل ایجاد نویز دوربین های مداربسته هستند و ما هر کدام را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.


انواع نویز دوربین مدار بسته


وقفه در ارسال و دریافت تصاویر می تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته شود. نویز مرتبط با تصاویر دوربین های امنیتی می تواند ناشی از نویز الکتریکی یا الکترومغناطیسی باشد.تصاویر نقاط تار یا رنگی تصاویر دوربین مداربسته نویزهای رایج دوربین های مداربسته هستند که در بیشتر موارد به دلیل کمبود نور محیط و بهبود تصویر بالا ایجاد می شوند. در واقع این نویزهای موجود در تصویر جزء دسته نویز الکترونیکی دوربین های مداربسته می باشد.

دوربین های مدار بسته به نور حساس هستند. به این معنی که اگر نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر دوربین مداربسته تامین نشود، مدار الکترونیکی سیگنال تصویر را تقویت می کند. این تقویت سیگنال همچنین نویز تصویر را تقویت می کند .

در صورتی که موجی شدن تصویر دوربین مداربسته و همچنین اختلال به صورت چند خط روی تصویر، به دلیل نویز الکترومغناطیسی خواهد بود. در این مرحله به دلیل امواج الکترومغناطیسی با تداخل انتقال سیگنال به تصویر مواجه خواهید شد. این صداها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند که هر کدام روش خاص خود را برای از بین بردن آنها دارد. این دو نوع اختلالات روش‌های متفاوتی برای رفع و برطرف شدن دارند که به آن‌ها اشاره شده است.

 

نویز دوربین مدار بسته علل و راه حل ها


دوربین های مدار بسته به دلایل مختلفی می توانند نویز ایجاد کنند. در این بخش با این دلایل و نحوه رفع آنها آشنا خواهیم شد.

 

1- اهمیت کیفیت دوربین، تجهیزات و نصب آن


یکی از دلایل اصلی ایجاد نویز در تصاویر و صداهای دوربین مداربسته استفاده از دوربین ها، کابل ها یا دوشاخه های غیر استاندارد است.راه های واضحی برای حذف صدای دوربین مداربسته در این مواقع وجود دارد. برای حل مشکلات مربوط به دیتای دوربین مداربسته، باید دوربین ها و کابل هایی را خریداری کنید که علاوه بر کیفیت و استانداردهای مورد نیاز، ویژگی های مورد نیاز شما را نیز داشته باشند.

در این مواقع نویز دوربین مداربسته به صورت پرش از تصویر و یا دیدن هاله سیاه رنگ روی تصویر ایجاد می شود. علت این خرابی ها می تواند مشکلات مربوط به تجهیزات بی کیفیت استفاده شده یا نصب و اتصال نامناسب آن به زمین باشد.

برای حل این مشکل اگر هنگام نصب دوربین مداربسته اتصال زمین مشکل است، بهتر است با انتخاب مکان و فاصله مناسب و همچنین استفاده از مواد عایق مانند چوب یا پلاستیک برای قرار دادن دوربین سعی کنید دوربین را نصب کنید که در مکانی برای کاهش نویز و آسیب رساندن به دوربین باشد.

 

2. نور محیط و تداخل تصویر


اگر می خواهید علت برفکی شدن دوربین مداربسته مربوط به نویز الکترونیکی را از بین ببرید، باید نور محیط اطراف دوربین مداربسته را افزایش دهید.راه دیگری برای حل این مشکل در دوربین های مداربسته وجود دارد. می توانید از دوربین های مداربسته ای استفاده کنید که به نور بسیار کمی نیاز دارند تا به دلیل کمبود نور محیط، سیگنال را تقویت نکنید.همچنین، قرار دادن دوربین در محل صحیح می تواند به تامین نور مورد نیاز دستگاه کمک کند تا با این مشکل مواجه نشوید.

 

 برفکی شدن دوربین مداربسته


3. افزایش فاصله سیم کشی دوربین مدار بسته


دلیل سر و صدای دوربین های مداربسته به دلیل مشکلات نویز الکترومغناطیسی می تواند طولانی بودن کابل هایی باشد که دوربین های امنیتی روی آن ها نصب شده است.در این صورت با توجه به نوع کابل استفاده شده در هنگام نصب دوربین مداربسته باید از طول مناسب استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر از کابل مسی RG59 استفاده می کنید، می توانید طولی در حدود 500 متر در نظر بگیرید.

اگر سیم کشی دوربین شما بیشتر از 500 متر است، باید از کابل با کیفیت بالاتر استفاده کنید.یکی دیگر از راه های حذف نویز دوربین مداربسته ناشی از نویز الکترومغناطیسی استفاده از مدل های مختلف دستگاه ویدیو بالون یا UTP Balun است. این دستگاه یک ردیاب نویز دوربین مدار بسته است که سیگنال تصویر دوربین مدار بسته را تقویت می کند.

 

4-دمای بالای هوای اطراف دوربین حفاظتی


با افزایش دمای محیط دوربین، مقاومت سیم‌ها و کابل‌های دوربین افزایش می‌یابد و سیگنال بیشتر در مسیر پایین می‌آید.برای رفع این مشکل در دوربین های مداربسته باید بهترین مکان را برای نصب و قرار دادن آنها در نظر بگیرید تا در معرض نور مستقیم خورشید و گرما قرار نگیرند.

 

5-قرار گرفتن کابل دوربین مدار بسته در نزدیکی منبع الکترومغناطیس


اگر کابل های دوربین مداربسته را نصب کنید و آنها را در نزدیکی خطوط برق، ترانسفورماتور و غیره قرار دهید، متوجه نویز نسبتا ثابت زیادی در تصویر دوربین خواهید شد.برای از بین بردن علت این نویز الکترومغناطیسی، باید سیم برق و کابل دوربین مداربسته را در جهات مختلف قرار دهید.همچنین می توانید این کابل ها را با لوله های انعطاف پذیر، عایق بندی کنید. یکی از بهترین راه ها برای عایق کاری این کابل ها استفاده از SFTP است.راه دیگر این است که کابل ها را در مجرای مجزا قرار دهید. راه حل عالی دیگر برای مشکلات تصویر دوربین امنیتی این است که اگر از مجرای فلزی در سیم کشی استفاده می شود، مجرا باید به زمین متصل شود.

 

6. اتصال نامناسب دوشاخه BNC یکی از دلایل نویز تصویر دوربین مداربسته است


اگر کابل به درستی به سوکت BNC وصل نشده باشد، از دست دادن سیگنال می تواند در تصویر دوربین مداربسته اختلال ایجاد کند.در این حالت برای حذف نویز از تصویر دوربین مداربسته باید از فیش لحیم کاری BNC برای حذف تصاویر موج دار یا خطوط حاصل از روی تصویر استفاده کرد.


7- نشتی برق از کابل ها و سیم های اطراف


اگر اتصال برق بین دوشاخه و کابل های اطراف از طریق دوربین های مداربسته انجام شود، نویز ایجاد می شود. به عنوان مثال می توان به اتصالات بین پریزهای BNC و فلز، سقف کاذب و قطع برق کابل های دوربین مدار بسته در هنگام نشتی برق در فلزات سقف اشاره کرد.این جریان می تواند در تصویر نویز ایجاد کند. برای رفع این مشکل باید تمام کابل ها و دوشاخه ها را عایق بندی کنید و در حین نصب تمام قسمت های دوربین مداربسته را ایمن کنید.

 

نامناسب بودن منبع تغذیه دوربین مدار بسته

 

8-نامناسب بودن منبع تغذیه دوربین مدار بسته


اگر دوربین مداربسته شما از آداپتور یا منبع تغذیه مناسب دوربین مداربسته استفاده نمی کند و ولتاژ خروجی بالاتر از حد استاندارد باشد، نویز در تصویر دوربین ظاهر می شود.اگر پتانسیومتر در منبع تغذیه وجود داشته باشد، ولتاژ ارسالی به دوربین را تغییر می دهد.در نتیجه ولتاژ موجود در مسیر تنظیم شده و نویز تصویر دوربین مداربسته را کاهش می دهد.


9-روش دیجیتال کاهش نویز دوربین مداربسته


در صورت وجود نویز در دوربین مداربسته می توانید با استفاده از روش های دیجیتال ارائه شده توسط چندین شرکت دوربین مداربسته آن را برطرف کنید.ویژگی DNR نویز دوربین امنیتی را کاهش می دهد و کیفیت تصویر دوربین را بهبود می بخشد. این ویژگی ها در انواع دوربین های مداربسته وجود ندارد،شما می توانید در زمان خرید دستگاه، از انواعی خریداری کنید که این قابلیت در آن‌ها تعبیه شده باشد.

 

کلام آخر


افزایش نویز در اطلاعات ارسال شده توسط دوربین های مداربسته می تواند آزاردهنده باشد و در مواقع مهمی که این داده ها نیاز به بررسی دارند،باعث سردرگمی یک یا چند نفر می شود. اگر در هنگام خرید و نصب دستگاه و تجهیزات آن موارد ذکر شده در این مقاله را به درستی رعایت کنید، میزان نویز در تصویر دوربین مداربسته کاهش یافته و کیفیت اطلاعات دوربین مداربسته شما بالاتر می رود. اگر می خواهید سطح نویز تجهیزات نصب شده خود را کاهش دهید، می توانید از ردیاب صدای دوربین مدار بسته برای حل مشکل خود استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با اسمارت کو تماس بگیرید.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

تنظیمات دوربین IP هایک ویژن چیست؟
2022-03-14

برای این که بتوان با دوربین های مدار بسته که از نوع تحت شبکه IP هایک ویژن می باشند کار کرد می بایست حتما آن ها را در شبکه مورد نظر تنظیم کرد تا بتوانند عملکرد مناسبی را از خود نشان دهند و به درستی کار کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا این مورد را برایتان شرح دهیم.

نقش دوربین مداربسته حرارتی در کنترل تردد چیست؟
2022-03-14

دوربین های مدار بسته یکی از مهم ترین و خاص ترین وسایل و تجهیزات در کنترل تردد و عبور و مرور افراد و هم چنین تامین امنیت آن ها می باشد. این دوربین ها می توانند از هر لحاظ به کمک افراد جامعه بیایند و آن ها را از خطرات احتمالی به هنگام عبور و مرور حفظ نمایند.

دوربین مداربسته ضد آب چیست؟
2022-03-14

نتخاب دوربین مدار بسته ضد آب بهترین انتخاب برای محیط های بیرونی است. امروزه اکثر شرکت های بزرگ نظارت تصویری دوربین های خود را با قابلیت ضد آب تولید و تجهیز می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، همواره شاهد تغییرات مختلفی در قابلیت ضدآب دوربین های مدار بسته هستیم.

دوربین مداربسته لامپی سیم کارت خور چیست؟
2022-03-14

دوربین مدار بسته لامپی همانطور که از نامش پیداست نوع خاصی از دوربین است که مشابه لامپ های LED رشته ای و کم مصرف طراحی شده است و تشخیص آن از لامپ های معمولی دشوار است. به همین دلیل از این دوربین ها به عنوان دوربین های جاسوسی نیز استفاده می شود.

نکات نگهداری از دوربین مداربسته چیست ؟
2022-03-14

دوربین های مدار بسته یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی به شمار می آید که نگهداری از آن ها بسیار حائز اهمیت است. برای نگهداری مناسب از این دوربین ها باید تمامی اجزای آن ها کنترل شود تا در صورت ایراد بتوان به موقع آن ها را بر طرف کرد و به دیگر اجزای دوربین آسیبی نرسد.

ویژگی های بهترین مدل دوربین مداربسته لامپی 360 درجه چیست؟
2022-03-14

دوربین لامپی مجهز به یک لنز پانوراما است که به شما امکان می دهد تصاویر عریض بگیرید و پوشش 360 درجه ارائه دهید. دوربین های لامپ معمولاً روی سقف نصب می شوند و وجود لنز پانوراما به محصور کامل اتاق کمک می کند. به همین دلیل است که دوربین های لامپی به دوربین های 360 درجه معروف هستند.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد