منبع تغذیه دوربین مدار بسته و نکات مربوط به ان
 • 2022-05-16

منبع تغذیه دوربین مدار بسته و نکات مربوط به ان

همانطور که میدانید این روزها استفاده از دوربین مدار بسته بسیار رایج شده است و بسیار از افراد برای محل کار و یا ساختمان مسکونی هم از این محصول استفاده می کنند. دوربین مدار بسته از قطعاتی تشکلی شده است که مسأله منبع تغذیه برای این محصول در ظاهر یک مورد کم اهمیت به نظر می آید، اما زمانی که صحبت از نصب و راه اندازی چند عدد دوربین می شود، منبع تغذیه دارای اهمیت زیادی می گردد. با توجه به این موضوع که هر آداپتور از 5/0 تا 1 آمپر را پشتیبانی می نماید، اگر که قرار باشد چندین دوربین در محل نصب شود، باید برای هر دوربین میزان آمپر به صورت جداگانه در نظر گرفته شود. ما در این مقاله از اسمارت کو تصمیم داریم منبع تغذیه دوربین مدار بسته و نکات مربوط به آن را بگوییم. با ما همراه باشید.

 

منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟

 

جعبه منابع تغذیه دوربین مداربسته یک جعبه توزیع قدرت محسوب می شود، این دستگاه به نصب کنندگان سیستم نظارت این اجازه را می دهد تا به آسانی در یک نقطه مرکزی (معمولا در محل DVR) به دوربین های چندرسانه ای و دوربین مداربسته دسترسی داشته و آنها را مدیریت کنند. انجام اینکار به نصاب شما کمک زیادی می کند. برای مثال، به جای اینکه 8 شاخه برق را به یک محافظ قدرت / برق متصل نمایید، تمام سیم های دوربین مداربسته شما می توانند به صورت منظم به جعبه منبع تغذیه اجرا شوند. معمولا جعبه های تغذیه در نزدیکی محل DVR شما نصب می گردند.جعبه های قدرت ما برای نصب بسیار ساده هستند. هر کابل دوربین را کابل برق را به سادگی در آن چرخیده می شود. جعبه منبع تغذیه به یک پریز برق معمولی وصل می گردد.

 

معرفی انواع منبع تغذیه برای دوربین مداربسته

 

 انواع منابع تغذیه دوربین مداربسته عبارتند از :

 

–  یو پی اس برای دوربین مدار بسته

–  ژنراتور و برق اضطراری برای دوربین مداربسته

–  آداپتور دوربین مداربسته

– منبع تغذیه خورشیدی

منابع تغذیه در دوربین های مداربسته به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه هر دو دسته را به شما معرفی می کنیم:

 

 1. آداپتور دوربین مرکزی 

 

اکثر اوقات برای این که برای دوربین های مدار بسته از منبع تغذیه های کمتری استفاده شود از یک آداپتور مرکزی استفاده می شود و آن را در سیستم دوربین به کار می برند. برای اینکه دوربین های مختلف به این آداپتور متصل شوند، از یکسری کابل و انشعاب های مختلفی استفاده می شود که این کابل ها قادر به برق رسانی به تمامی دوربین های موجود در ساختمان می باشند.

وظیفه اصلی این منبع تغذیه در دوربین های مدار بسته این است که ولتاژ 220 ولت برق شهری را دریافت می کند و آن را به ولتاژ مورد نظر دوربین مدار بسته تبدیل می کند. جریان های خروجی در منبع تغذیه مرکزی با هم متفاوت هستند و بسته به این که دوربین مدار بسته از چه نوع است  و در چه تعدادی قرار است نصب شود آن را انتخاب می کنند.

در هنگام استفاده از آداپتور مرکزی دوربین باید به این موضوع توجه داشته باشید که تنها خرید یک منبع تغذیه برای تمامی دوربین ها کافی است، که با این کار شما نیاز به هزینه کمتری خواهید داشت و همینطور در سیم کشی دوربین ها نیز صرفه جویی زیادی می خواهد شد.

اما از بزرگترین معایبی که می توان به آن اشاره کرد این است که این نوع آداپتور دوربین مداربسته اگر منبع تغذیه آن خراب شود، تمامی دوربین ها از کار می افتند و در مسافت های طولانی تر نیز این امکان وجود دارد که با افت ولتاژ مواجه شویم. طول عمر منبع تغذیه مرکزی بسیار بیشتر از آداپتورهای مستقل می باشد و عیب یابی آنها نیز ساده تر می شود.

سیستم تغذیه ی مرکزی این قابلیت را برای شما به وجود می آورد که تغذیه ی تمامی دوربین های مداربسته از یک محل کنترل می گردد و همینطور می توانید برای دوربین های مداربسته از UPS استفاده نمایید. اما بزرگترین عیب آن این است که در صورت بروز عیب در یک منبع تغذیه همه ی دوربین های مداربسته از کار خواهند افتاد. همینطور در صورت بروز اتصالی این امکان وجود دارد که منبع تغذیه ی اصلی آسیب ببیند و در این صورت باید هزینه ی بیش تری را جهت تعمیرات یا تعویض پرداخت نمایید.

در این نوع سیستم طول کابل کشی افزایش پیدا می کند، به این خاطر که باید از هر دوربین یک سیم تغذیه ی هم به منبع تغذیه (که معمولاً در محل نمایش تصاویر قرار دارد) برود. این منابع تغذیه ی مرکزی قابلیت این را دارند در یک تابلو و یا به طور مستقل و روی دیوار نصب گردند.

 

استفاده از آداپتور مستقل برای دوربین مدار بسته

 

در سیستم تغذیه ی مجزا یا آداپتور مستقل برای هر یک از دوربین های مداربسته یک منبع تغذیه ی مجزا باید برای هر دوربین مدار بسته در نظر گرفته شود. با این شرایط در صورت بروز مشکل تنها یک دوربین از دور خارج می شود و یا یک منبع تغذیه ی آسیب می بیند . بزرگترین عیب چنین سیستم هایی عدم امکان کنترل تغذیه ی دوربین های مداربسته در یک محل می باشد. برای دوربین های مداربسته متداول آنالوگ معمولاً مصرف اسمی هر دوربین در حدود 500 میلی آمپر (05/0 آمپر) است.

 

استفاده از آداپتور مستقل برای دوربین مدار بسته

 

پیشنهاد انتخاب یک آداپتور برای دوربین مداربسته

 

 • آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر استلا
 • توان خروجی :24 وات
 • محدوده ولتاژ ورودی: 220-100ولت
 • محدوده جریان ورودی : 0.8 آمپر
 • جریان خروجی : 2 آمپر واقعی و به صورت یکنواخت
 • ولتاژ خروجی ۱۲ ولت
 • محدوده فرکانس ورودی : 60-50 هرتز
 • مقاومت زیاد در گرما و درجه حرارت بالا
 • دارای نویز گیر داخلی همراه با عمر بالا
 • عدم عبور برق در صورت نوسانات برق تا 400 ولت
 • سیم بندی: دو سر سیم مرغوب

 

چگونه یک منبع تغذیه مورد نیاز را برای دوربین مدار بسته انتخاب کنیم؟

 

آمپر مورد نیاز هر دوربین مداربسته ۱ آمپر می باشد. البته در صورتی که دوربین از قابلیت دید در شب پشتیبانی کند به ۲ آمپر نیاز پیدا می کند. لذا بهتر است  برای هر دوربین مداربسته یک آداپتور ۲ آمپر ۱۲ ولت تهیه کنیم تا  از ایجاد نویژ و بروز اختلال در دوربین پیشگیری گردد یا بهتر است که برای هر سری از دوربین های مداربسته یک منبع تغذیه مرکزی در نظر داشته باشیم.

 

اصولا برا اینکه یک منبع تغذیه به جریان بیوفتد به یک جریان 1.3 آمپر نیاز می باشد که اگر دوربین مدار بسته دارای قابلیت دید در شب باشد، بهتر است که جریان 2 آمپر برای هر دوربین مدار بسته در نظر داشته باشید، بنابراین بهتر است یک منبع تغذیه 12 ولت 2 آمپر این تضمین را به شما می دهد که از ایجاد نویز و اختلال قطع و وصل شدن جریان برق جلوگیری شود و یا برای هر سری از دوربین های مداربسته یک منبع تغذیه مرکزی گذاشت برای مثال :

بهترین کار برای تامین برق سیستم 4 دوربین مدار بسته با دید در شب این است که از یک منبع تغذیه 12 ولت 8 آمپر استفاده نمود. همینطور می توانید برای یک سیستم با 8 دوربین مدار بسته دید در شب از یک منبع تغذیه 12 ولت 15 آمپر یا دو آداپتور 12 ولت 8 آمپر هم استفاده نمایید.همینطور برای 16 دوربین مدار بسته دید در شب می توان از یک منبع تغذیه 12 ولت 30 آمپر یا دو منبع تغذیه 15 آمپر یا چهار منبع تغذیه 8 آمپر استفاده نمود.

 

عوامل تاثیر گذار بر مصرف برق دوربین مدار بسته

 

چیپ تصویر دوربین مداربسته

 

نوع چیپ هایی که در دوربین مدار بسته قرار دارد ارتباط مستقیم با مصرف برق آن را به همراه دارد. به عنوان مثال چیپ های  ویر CCD ساختار پیچیده تری دارند در نتیجه مصرف برقی به مراتب بالاتر از چیپ های CMOS دارند.

 

داشتن قابلیت قدرت دید در شب:

 

انواع مختلفی از LED ها هستند که قابلیت دید در شب را دارند که هر کدام از آن ها توان مصرفی متفاوتی با یکدیگر دارند. ولی به طور کلی آن دسته که برد دید در شب بیشتری دارند به نسبت مصرف برق بالاتری نیز دارند. LED های IR موجود که در ساختار دوربین های مدار بسته قرار دارند نیز معمولا با توجه به قدرت و نوع شان نیاز انرژی موردنظرشان مشخص می شود.

 

چرخشی یا ثابت بودن دوربین مدار بسته

 

چرخشی یا ثابت بودن دوربین مدار بسته

 

دوربین های مداربسته گردان علاوه بر برق مصرفی که برای کارکردشان مصرف می شود برای چرخش در زوایای مختلف نیز نیازمند یک انرژی الکتریکی جداگانه نیز هستند. مقادیر مصرف برق در دوربین مداربسته های گردان با توجه به مدار مکانیکی آنها و همچنین نوع و سرعت موتور می تواند بین ۱۰ تا ۴۰ وات متغییر باشد. باید ذکر کرد که مصرف برق این دوربین مداربسته ها در حالت ثابت تفاوت زیادی با سایر دوربین مداربسته ها ندارد.

 

میزان متراژ کابل کشی:

 

در زمان کابل کشی برای مسافت های طولانی باید به سطح مقطع کابل مصرفی هم توجه کنید. به این خاطر اگر سطح مقطع کابل کم باشد باعث  افت ولتاژ در طول سیم خواهد شد و ولتاژ کافی به دوربین مداربسته و تجهیزات نخواهد رسید. همینطور از کابل هایی که کیفیت مناسب تری دارند بهتر است استفاده نمایید که جنس آنها معمولا تمام مس یا آلیاژی از مس و آلومینیوم یا…است. همینطور استفاده از آداپتورهای با کیفیت را نیز فراموش نکنید و از نوع ارزان قیمت آن استفاده ننمایید زیرا معمولا ولتاژ و آمپر درج شده بر روی آنان واقعی نیست.

 

میزان برق مصرفی در هر دوربین مداربسته چقدر می باشد؟

 

برق مصرفی مورد نیاز دوربین های مدار بسته با قابلیت دید در شب تا مسافت 30 متر و چیپ تصویر از نوع CMOS معمولا کمتر از 5 وات می باشد. حالا اگر یک دوربین مداربسته را با خصوصیات مشابه در نظر داشته باشید و فقط چیپ تصویر آن را از نوع چیپ CCDقرار گیرد میزان مصرف به حداکثر 7.5 وات می رسد.

  

آداپتور مورد استفاده در دوربین مداربسته بهتر است چند ولت باشد؟

 

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم در هنگام خرید آداپتور دوربین مداربسته باید باتوجه به نیاز و نوع دوربین باید دقت کرد تا باعث ایجاد نویز، قطعی و افت کیفیت تصاویر نشود. با توجه به اینکه دوربین های مداربسته از چند دهم میلی آمپر تا نهایت ۲ آمپر جریان مورد نیازشان می باشد، به طور معمول از آداپتورهای ۱۲ ولت ۲ آمپر برای دوربین های مداربسته استفاده می گردد.

البته برای دوربین های اسپیددام و دید در شب بهتر است از آداپتورهای ۱۲ ولت ۵ آمپر استفاده کنید. برای کسب آگاهی دقیق میزان آمپر هر دوربین را می توانید به کاتالوگ محصول مراجعه کنید. بنابراین بهتره برای هر دوربین مداربسته یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۲ آمپر جهت تضمین عدم اختلال قطع و وصل شدن جریان، استفاده کرد.

لازم به ذکر این نکته می باشد که جهت  دوربین های اسپیددام و دید در شب از آداپتورهای ۱۲ ولت ۵ آمپر استفاده می کنند. برای آگاهی دقیق میزان آمپر هر دوربین می توانید کاتالوگ محصولات را مشاهد نمایید. لذا  لازم است  برای هر دوربین مداربسته یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۲ آمپر جهت تضمین عدم اختلال قطع و وصل شدن جریان، بهره برداری نمود.

 

 

آداپتور مورد استفاده در دوربین مداربسته بهتر است چند ولت باشد؟

 

نکاتی در مورد منبع تغذیه دوربین مداربسته که باید بدانیم

 

 • معمولا برای انواع دوربین مداربسته، ، منبع تغذیه ۱۲ ولت دی سی کافی می باشد.
 • جهت استفاده  دوربین های ۱۲ ولت نباید از منابع تغذیه با ولتاژ بیشتر بهره برداری نمود، زیرا باعث سوختن دستگاه دوربین می گردد.
 • از آن جا که برق شهری به صورت ۲۲۰ ولت ای‌سی می باشد، لازم است تا از یک منبع تغذیه جهت تبدیل برق شهری به ۱۲ ولت دی‌سی بهره مند شد.
 • منبع های تغذیه ۱۲ ولت با آمپراژهای گوناگونی در بازار ارائه می گردد. معمولا آمپراژ خروجی آداپتورها ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۳۰ آمپر می باشد.
 • میزان مصرف آمپر دوربین های مداربسته، لازم است تا کم تر از حداکثرِ جریانِ خروجی آمپر تغذیه باشد.
 •  آداپتورهای دوربین مداربسته یا باید به شکل تک آمپر و مجزا یا به شکل صنعتی و مرکزی استفاده شوند.
 • از یک منبع تغذیه مرکزی می توان جهت تأمین انرژی چندین دوربین در سیستم نظارت تصویری، بهره مند شد ولی می بایست1 تا ۲ آمپر برای هر دوربین در نظر داشت. از این جهت، منبع تغذیه ای که آمپراژ بالاتری داشته باشد بازدهی بهتری خواهد داشت.
 • برای هر دوربین مداربسته همچنین می توان منبع تغذیه را جداگانه و به شکل تکی در نظر داشت که در صورت خرابی فقط یک دوربین از کار بیفتد، ولی هزینه آن بیشتر خواهد بود.
 • اگر منبع تغذیه نتواند آمپر لازم را تأمین نماید و از کیفیت مناسب برخوردار نباشد، ممکن است به سیستم مداربسته آسیب وارد شود یا حتی احتمال آتش سوزی به وجود بیاید.

کلام آخر

 

یکی از معیارهای اساسی و بسیار مهم در انتخاب منبع تغذیه این است  که منبع تغذیه دوربین مدار بسته دارای خدمات پس از فروش و گارانتی باشد با توجه به اینکه منابع تغذیه در ایران تولید میشود و متاسفانه تولید کننده های ایرانی در حوزه منبع تغذیه از تجهیزات خوب و قطعات الکترونیکی مناسب و با کیفیت استفاده نمی کند باعث می شود که منبع تغذیه با کیفیت و  مطلوب تولید نشود لذا حتما در هنگام خرید آداپتور دوربین مداربسته به اصالت کالا و گارانتی آن حتماً دقت کنید تا در آینده و با گذشت زمان در استفاده از محصول درچار مشکل نشوید.

 

 

 
: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

معرفی دوربین مدار بسته آپارتمان
2022-05-16

با توجه به اینکه در شهرهای امروزی اکثر مردم در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی زندگی می کنند، استفاده از دوربین مدار بسته در این مناطق راه حلی اساسی است که بیشتر به ذهن می رسد.

اهمیت و کاربرد حافظه دوربین مداربسته چیست؟
2022-05-16

دوربین مدار بسته یکی از ابزارهای مهم در حفظ امنیت اماکن است. در این مقاله متوجه می شوید اهمیت و کاربرد حافظه دوربین مداربسته چیست؟

راهنمای تشخیص عیوب احتمالی و تعمیر دوربین مداربسته
2022-05-16

هر برند معتبر دوربین مداربسته دارای گارانتی و خدمات پس از فروش خوبی است. در صورت بروز مشکل در عملکرد سیستم نظارت، شرکت تنها مجاز به بازرسی، تشخیص و تعمیر عیوب نرم افزاری و سخت افزاری و انجام عملیات تعمیر دوربین مداربسته و تجهیزات ذخیره سازی می باشد.

فاکتورهای مهم در خرید دوربین مداربسته حرارتی
2022-05-16

دوربین های حرارتی برای ضبط ویدئویی با کنتراست و کیفیت بالا به نور نیاز ندارند و از طریق ملودی های بصری مانند گرد و غبار، مه، دود یا برخی از برگ های سبز قابل مشاهده هستند.

اهمیت نصب دوربین مداربسته در ساختمان های مسکونی
2022-05-16

دوربین مداربسته راهی برای حفظ امنیت ساختمان های مسکونی به شمار میرود. لزوم اهمیت نصب دوربین های مداربسته، بی شمار است. در این مقاله به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

قابلیت های مهم در خرید دوربین مداربسته داهوا
2022-05-16

برای اینکه بتوانیم انتخابی آگاهانه در مورد تجهیزات نظارت تصویری داشته باشیم، باید از اثربخشی و توانایی آنها برای خرید دوربین مداربسته داهوا با انتظارات مناسب، هزینه کافی و آگاهی از خدمات پس از فروش آگاه باشیم.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد