برای نصب دوربین مداربسته چه شرایط قانونی وجود دارد؟
  • 2022-06-11

برای نصب دوربین مداربسته چه شرایط قانونی وجود دارد؟

نصب دوربین مدار بسته در ملک تجاری می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از سرقت داشته باشد. از دوربین مداربسته برای محافظت از دارایی‌ ها استفاده می شود اما باید از قانون حفاظت از داده‌ها پیروی کرد. برای نصب دوربین باید کاملا از قوانین نصب دوربین مدار بسته اطمینان پیدا کرد. 

 

برای نصب دوربین مدار بسته چه شرایط قانونی وجود دارد؟

بهترین مکان برای نصب دوربین مدار بسته با رعایت دستورالعمل های قانونی امری بسیار ضروری برای برخی اماکن محسوب می شود. یکی از نکات بسیار مهم برای نصب دوربین، آشنایی کامل با قوانین و محدودیت های آن است. لازم به ذکر است که دریافت مجوز برای این کار کاملا ضروری به شمار می رود. 

بعد از نصب، باید علامتی نصب شود تا مردم بدانند که از دوربین مداربسته استفاده می‌شود و چرا در اکثر شرایط، می‌توان تصاویر را با مقاماتی مانند پلیس، به اشتراک گذاشت. به طور کلی، تصاویر فقط تا زمانی که کسب و کار نیاز به تدارکات محافظتی بیشتری دارد، باید نگه داشته شوند. در هر کشوری برای نصب دوربین مداربسته قوانین متفاوتی وجود دارد. قوانین نصب دوربین مدار بسته در افزایش امنیت و حفظ اموال نقش بسیار حیاتی و تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت. 

● برای استفاده از صب دوربین مداربسته در ساختمان های مسکونی، نکته بسیار مهم اخذ مجوز است.

● در صورت نصب دوربین بدون مجوز، پیگرد قانونی وجود خواهد داشت. 

● متأسفانه قانون مستقیم برای دوربین های مداربسته وجود ندارد و تنها می توان موارد مشابه را به آن مرتبط ساخت.

● تمامی افراد ملزم به رعایت این نکات هستند

 

برای نصب دوربین مدار بسته چه شرایط قانونی وجود دارد؟

 

قوانین حقوقی نصب دوربین مدار بسته

هیچ کدوم از این قوانین به صورت مستقیم برای دوربین های مداربسته به کار برده نشده اند اما به عنوان قوانین مرتبط با آن به شمار می روند. مطابق اصل ۲۵ قانون اساسی استراق سمع و تجسس ممنوع است و پیگرد قانونی برای افراد خواهد داشت. البته؛ در صورتی که مجوز آن صادر شده باشد، این امکان وجود خواهد داشت. 

در این قانون گوش دادن به حرف های دیگران و مشاهده اعمال آن آنها کاملاً منع شده است اما همچنین قانون این امکان را خواهد داشت تا در صورت نیاز این اجازه را به افراد و دستگاه ها بدهد. در قوانین نصب دوربین مدار بسته ممنوعیت بسیاری وجود دارد که در شرایط خاص امکان برداشته شدن آن ها وجود دارد. 

برای پیگیری جرایم، نیروهای پلیس قادر خواهند بود تا برای روشن شدن بسیاری از مسائل از این دوربین ها استفاده کنند. با توجه به اینکه دوربین های مداربسته، نقش بسیار مهمی در امنیت جامعه ایفا می کنند، از مهمترین لوازم حفاظتی به شمار می روند. 

 

ضرورت نصب دوربین مدار بسته 

مطابق با قانون ۳۲، به هیچ عنوان تعرض به مال، حقوق و منزل کسی بدون داشتن مجوز امری قانونی به شمار نمی رود. نکته بسیار مهم این است که حیثیت و آبروی افراد نباید تحت تاثیر اقدامات دیگران قرار بگیرد و قوانین نصب دوربین مدار بسته همواره در راستای برقراری این هدف به کار گرفته می شوند. نصب دوربین های مدار بسته همواره از بسیاری از جرایم جلوگیری کرده و کمک بسیاری در تشخیص متهمان اصلی داشته است. اقدامات زیادی باید به هنگام نصب و استفاده از آن به کار گرفته شوند که بسیار تاثیرگذار در نظر گرفته می شوند. 

● لوازم حفاظتی نقش بسیار مهمی در رفاه اجتماعی مردم ایفا می کنند و باید برای آن هزینه خاصی را صرف کرد.

● مطابق با قانون و اصل۴۱ حقوق شهروندی نباید زیر سوال برود و استفاده از صدا و تصویر ثبت شده افراد در اماکنی که خدمات خاصی به مردم ارائه می‌شود، کاملا محکوم است.

● در واقع، برای استفاده از این اطلاعات باید دلیل خاصی وجود داشته باشد.

● به ویژه به هنگام سرقت و کمک به تشخیص جرایم باید از این دوربین ها استفاده کرد. 

 

اهمیت اسناد دوربین مدار بسته در ایران

با توجه به اینکه فیلم و تصاویری که از دوربین های مداربسته به دست می آیند، زیاد قابل استناد نیستند، نمی توان بر اساس آنها حکمی را صادر کرد یا نتیجه گیری خاصی را انجام داد. متاسفانه؛ تقلب زیادی در این نوع شواهد صورت می گیرد اما به طور کلی، می توان گفت که فیلم های دوربین مداربسته نقش زیادی را در پرونده های مرتبط با جرایم خواهند داشت. در قانون جمهوری اسلامی، برای اثبات جرم یا بی گناهی کسی نیاز به شاهدی است که سوگند خورده باشد. در این شرایط، هم تصاویر و صداهایی که از دوربین مدار بسته ثبت می شوند، قابل استناد نیستند. 

● دیدن دوربین های امنیتی در ورودی یک بانک یا یک فروشگاه غیرعادی نیست اما مردم انتظار ندارند که همیشه از آنها فیلم گرفته شود.

● به طور کلی، دوربین مداربسته نباید در مناطقی که خصوصی در نظر گرفته می شوند مانند توالت ها و اتاق های رختکن استفاده شوند. 

● در بیشتر موارد، استفاده از دوربین مدار بسته در اینجا مناسب نیست و قوانین نصب دوربین مدار بسته را نقض می کند. 

● قبل از نصب دوربین مدار بسته، باید ملزومات نصب آن کاملا در نظر گرفته شوند. 

● اگر دوربین مدار بسته به دلایل امنیتی نصب می شود، ممکن است برای کارکنان منصفانه نباشد که از آن برای نظارت یا تنبیه آنها بدون هشدار استفاده کنند. 

 

شرایط نصب دوربین مدار بسته در اماکن مختلف

در صورت تمایل به مراحل نصب دوربین مدار بسته برای نظارت بر کارکنان، باید این موضوع برای آنها روشن شود و دلیل محکمی برای این کار وجود داشته باشد. کارمندان نباید احساس کنند که به طور ناعادلانه از دوربین مدار بسته استفاده می شود. همچنین؛ دوربین ها باید به درستی و در محل مناسب خود نصب شوند. 

به عنوان بخشی از فرآیند انطباق، در صورت بروز هرگونه حادثه ای برای گزارش یا شکایت، باید فردی در داخل شرکت برای پاسخگویی به هرگونه سوال در مورد سیستم دوربین مدار بسته در نظر گرفته شود. بعد از رعایت قوانین نصب دوربین مدار بسته، هنگامی که دوربین ها در جای خود قرار گرفتند، تعدادی دستورالعمل دقیق وجود دارد که باید رعایت شوند. 

● برای اطلاع از اینکه دوربین‌های مداربسته در حال کار هستند و به چه دلیلی کار می‌کنند، علائم لازم است. 

● تصاویر ثبت شده بهتر است تا ۳۱ روز باقی بمانند. 

● این بازه زمانی را می‌توان در صورت لزوم تمدید کرد اما تصاویر را بیش از حد لازم نباید نگه داشت

● همچنین مهم است که تاریخ‌ها و زمان‌ها به‌دقت تنظیم شوند. 

● در صورتی که برای شواهد در مراحل قانونی به فیلم نیاز باشد، افراد با مجوز قانونی مجاز به اشتراک‌گذاری تصاویر از دوربین هستند. 

 

شرایط نصب دوربین مدار بسته در اماکن مختلف

 

ضروریات نصب دوربین مدار بسته

برای نصب دوربین باید اطمینان حاصل شود که کارکنان از دسترسی به تجهیزات نظارتی محدود می‌شوند مگر اینکه مجاز به انجام این کار باشند. ضبط مکالمات بین افراد عمومی مجاز نیست. دوربین مداربسته نباید در مکان‌های خصوصی مانند توالت یا اتاق‌های رختکن قرار گیرد. برای الزامات قانونی و برای رعایت دستورالعمل‌های خط‌ مشی، باید یک ممیزی منظم از عملکرد دوربین‌های مداربسته انجام شود. همچنین؛ باید اطمینان حاصل شود که پایگاه داده مرجع دقیق و به‌ روز است. در همه حال؛ استانداردهای فنی و عملیاتی توصیه‌شده باید دنبال شوند. 

● رعایت قوانین نصب دوربین مدار بسته، به عنوان مهم ترین عامل در کاربرد آن شناخته می شود.

● دوربین مداربسته باید برای یک هدف خاص و مورد توافق نصب شده باشد. 

● در عین حال، کارمندان تحت حفاظت قوی از داده ها خواهند بود. 

● با در نظر گرفتن این موضوع، کارفرمایان مجاز نیستند که از دوربین ها به گونه ای استفاده کنند که اعتماد کارکنان را تضعیف کرده یا منجر به از بین رفتن آنها شود. 

● در صورت صلاحدید نصب دوربین مدار بسته برای منزل هم‌ قانونی در نظر گرفته می شود.

 

قوانین نصب دوربین مدار بسته برای منزل 

معمولاً برای دوربین مداربسته خانگی مجوز خاصی لازم نیست. با این حال، اگر ملک در فهرست قرار دارد یا در یک منطقه حفاظت شده است، بهتر است قبل از شروع نصب با بخش برنامه ریزی خود صحبت هایی با متخصص انجام شود زیرا ممکن است تا مشاوره های لازم برای نصب دقیق و کاربردی آن به کار گرفته شود.

به طور کلی، برای خرید دوربین مداربسته داهوا خانگی، دستورالعمل هایی وجود دارند که باید رعایت شوند. شایان ذکر است که نظارت بر قوانین نصب دوربین مدار بسته در املاک خانگی و تجاری، بر عهده کسانی است که تصمیم می گیرند تا داده های پردازش شده برای چه چیزی و چه دلیلی استفاده شوند. 

● در وهله اول، باید دلیل موجهی برای نصب دوربین ها در محل وجود داشته باشد.

● برای استفاده بهینه از دوربین مدار بسته، بهتر است که به‌ همسایگان اطلاع داده شود. 

● مهم است که هر تجهیزاتی دور از ملک همسایه قرار گیرد.

● اگر این کار به دلیل نزدیکی غیرعملی است، باید رضایت همسایه برای دسترسی به حریم خصوصي کسب شود. 

● علائم باید قابل مشاهده باشند و به افراد هشدار دهند که نظارت در حال انجام است.

● ضبط مکالمات بین افراد عمومی مجاز نیست.

 

ممنوعیت نصب دوربین مدار بسته 

همانطور که در برخی اماکن نصب دوربین مداربسته کاملاً ضروری به شمار می‌رود اما در برخی از مکان ها نباید آنها را نصب کرد. مکان های خصوصی مثل اتاق خواب و سرویس بهداشتی، رختکن و موارد دیگر، از جمله مکان هایی هستند که نصب دوربین منجر به نقض قوانین حریم خصوصی افراد خواهد شد. در محل های شخصی هم مانند اماکن عمومی قبل از نصب دوربین مدار بسته باید مجوز لازم صادر شود.

 در صورتی که افراد اقدام به نصب دوربین مداربسته در مکان های مشترک مانند حیاط پارکینگ و یا راه پله های آپارتمان کنند، با توجه به اینکه افراد زیادی در آنجا سکونت دارند، باید رضایت تمامی آنها کسب شود. در صورتی که ساکنان رضایت لازم را نداشته باشند، دوربین نباید نصب شود. البته؛ رضایت اکثریت ساکنان برای نصب لوازم حفاظتی در این اماکن کافی به نظر می رسد.

 به طور کلی در بررسی قوانین نصب دوربین مدار بسته، اینکه دوربین ها برای چه مکان هایی استفاده می شوند، بسیار حائز اهمیت است. بعد از نصب دوربین های مدار بسته در مکان های اداری، اطلاع رسانی کافی به این افراد صورت بگیرد. دسترسی پرسنل به فیلم‌های دوربین‌های مداربسته باید محدود شوند و همچنین یک سیاست اصلاحی اجرا می شود. بحث‌های مربوط به عموم مردم نباید توسط دوربین های مدار بسته ضبط شوند.

 

ممنوعیت نصب دوربین مدار بسته

 

قوانین نصب دوربین مدار بسته در شرکت ها

در صورتی که دادخواست مربوط به وظایف تحقیقات پلیس، ارائه شده باشد، امکان استفاده از تصاویر دوربین مدار بسته وجود دارد. باید در نظر داشت که توجه به قوانین نصب دوربین مدار بسته ضروری شناخته می شود‌. دوربین های مدار بسته نباید اشخاص را به صورت‌ مستقل بررسی کنند، بلکه برای حفاظت از اماکن نصب می شود. به عنوان مثال، افراد ممکن است در تصادف ترافیک جاده ای درگیر شوند، بنابراین؛ شرکت های بیمه، فقط مقامات یا وکلا این اختیار را دارند که فیلم را به طور کامل درخواست کنند.

● معیارهای عملیاتی و فنی شناخته‌شده در مواقع لزوم باید اصلاح شوند. 

● دوربین مدار بسته نباید در مکان‌های خصوصی نصب شوند.

● باید اطمینان حاصل کرد که زمان و تاریخ به درستی تنظیم شده است، فقط در صورتی که فیلمی از مقامات لازم باشد یا به عنوان مدرک در دادگاه استفاده شود.

● به طور منظم عملکرد دوربین مداربسته باید از نظر قانون و الزامات مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد و این یافته ها در یک پرونده منتشر می شوند.

● باید اطمینان حاصل شود که پایگاه داده معیار دقیق و جاری است. 

 

نتیجه گیری 

نصب دوربین های مدار بسته باید با در نظر گرفتن قوانین صورت بگیرد. در صورت اطلاع از قوانین نصب دوربین مدار بسته، می توان به راحتی از آن ها برای مکان های مختلف استفاده کرد. اطلاع‌رسانی در وجود دوربین مداربسته در مکان های مختلف و همچنین؛ شرایط مجوز و رضایت افراد در اماکن خصوصی بسیار حائز اهمیت است. دوربین های مدار بسته، نقش مهمی در جلوگیری از رفتارهای نامناسب و همچنین رعایت قوانین در مکان های عمومی و اداری خواهد داشت.  برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت اسمارتکو مراجعه کنید.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه و مکان های عمومی
2022-06-11

از جمله بحث هایی که اخیرا در موردش خیلی بحث و اختلاف نظر است؛ قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه ، امکان عمومی و مشاعات است. دوربین مداربسته با وجودی که در بسیاری از موارد باعث امنیت و کشف جرم می شود؛ اما برخی بر این باورند که دوربین مداربسته در کوچه و معابر باعث نقض حریم خصوصی شده.

دوربین مداربسته ضد نور چیست و نحوه عملکرد آن
2022-06-11

همان طور که از نام این دوربین پیداست این دوربین ضد نور بوده و در محیط های بیرونی پر نور عملکرد بهتری برای ضبط فیلم دارد و در مکان های پر نور فیلم با کیفیتی را از رخ داد آن روز ضبط می کند. دوربین مدار بسته سیستمی مجهز به مکانیزم جبران سازی اختلاف نور است. مکانیزم موجود در این سیستم به آن کمک می کند تا در شرایط نامناسب در صورت نور زیاد تصویر و فیلم با کیفیتی را برای شما ارائه دهد.

آیا امکان هک شدن در دوربین مدار بسته وجود دارد؟
2022-06-11

هک یعنی ورود غیر مجاز افراد به سیستم نرافزاری که دوربین های مدار بسته هم از این قاعده مستثنی نیستند و قابل هک شدن می باشند. در ادامه نحوه هک کردن دوربینها توسط هکرها و روش هایی برای افزایش امنیت دوربین های مداربسته و جلوگیری از هک شدن در اختیارتان قرار می دهیم.

آیا دوربین مدار بسته بدون اینترنت هم کار می کند؟
2022-06-11

آیا می خواهید بدانید دوربین های مداربسته بدون اینترنت کار می کنند یا خیر ؟ این بستگی به مدلی دارد که شما استفاده می کنید. برخی از دوربین ها به این صورت کار می کنند و برخی دیگر کار نمی کنند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این مطلب که آیا دوربین مداربسته بدون اینترنت کار می کند؟ لازم است ادامه آن را دنبال کنید و به منظور کسب آگاهی بیشتر به سایت اسمارت کو مراجعه کنید.

اهمیت دوربین مداربسته برای ادارات و شرکت ها
2022-06-11

دوربین های مدار بسته یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی در سرتاسر دنیا به شمار می آید که می تواند آسایش، رفاه، امنیت و راحتی را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد. وجود دوربین های مدار بسته یک نیاز اساسی برای همه شرکت ها و اداره ها محسوب می شود.

معرفی دوربین مداربسته کارخانه و حیاط
2022-06-11

دوربین های امنیتی از زمانی که برای اولین بار در روسیه و بیش از 90 سال پیش عرضه شدند، بسیار تکامل یافته اند. در این مقاله به معرفی دوربین مداربسته کارخانه و حیاط می پردازیم.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد