رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface چیست؟
 • 2022-06-21

رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface چیست؟

Network Interface یا رابط شبکه، اصطلاحی می باشد که به رابط ارتباطی تجهیزات دیجیتال جهت اتصال به شبکه های کامپیوتری می گویند.معمولا همه ی رابط های شبکه در تجهیزات مدار بسته از نوع RJ45 می باشند . این رابط ها با بهره مندی از کانکتور شبکه به انواع کابل های شبکه ( Cat5 یا Cat6 )  متصل می شوند . از این رابط ها جهت انتقال تصویر دوربین ها با پهنای باند حداکثر 1000 مگا بایت بر ثانیه استفاده می شود ولی اگر که پهنای باند مجموع دوربین های مدار بسته از این عدد بیشتر باشد ، اغلب از راهکار های دیگری همچون فیبر نوری استفاده  می شود.به بیان ساده کارت شبکه واسطی است بین کامپیوتر و شبکه!در ادامه این مقاله از سایت اسمارتکو به آن می پردازیم. 

کارت های شبکه چه برای شبکه کابلی یا بی ­‌سیم، چه شبکه اترنت یا wi-fi ، و چه کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ یا سرور بخشی مهم و الزامی می باشد.کامپیوترها برای اتصال به هم و استفاده از برنامه‌های هم و اشتراک برنامه‌ها از نظر سخت‌افزاری به کارت شبکه یا LAN Card احتیاج دارند.

 

وظایف کارت شبکه چیست ؟

از وظایف مهم کارت های شبکه عبارت اند از :

 • رمزگذاری و رمزگشایی داده ها
 • تبدیل داده های سریال به موازی و برعکس
 • کپسوله سازی (Encapsulate) و Decapsulate داده ها
 • بافر کردن داده ها. (بافر به معنای تنظیم کننده سرعت ارسال و دریافت داده ها است)
 • کنترل کردن جریان داده ورودی و خروجی از کارت های شبکه
 • تبدیل کردن فرمت داده ها برای ارسال در رسانه (کابل شبکه)

 

وظایف کارت شبکه چیست ؟

 

انواع کارت شبکه از دیدگاه سخت افزاری

کارت های شبکه‌ در انواع مختلف تولید می شوند ولی دو نوع بسیار رایج آن‌ها Wired و Wireless می باشند.کارت های شبکه‌ وایرلس می بایست از تکنولوژی دوربین مداربسته رادیویی وایرلس جهت دسترسی به شبکه استفاده کنند و یک یا دو آنتن دارند که از کارت خارج می شوند.کارت های شبکه‌ wired فقط از یک پورت RJ-45 و یک کابل اترنت که به انتهای آن متصل می باشد کاربرد دارد. این ویژگی  آن‌ها را به نسبت کارت‌های وایرلس، تخت‌تر و کم‌حجم‌تر می­‌ نماید.خروجی کارت شبکه از پشت کیس مانند بقیه پورت‌ها قابل مشاهده است و در صورتی که در یک لپ تاپ باشد معمولا در طرفین آن قرار دارد.

 

کارت شبکه چیست؟

در تعریفی ساده این کارت در حقیقت یک واسط میان شبکه و کامپیوتر محسوب می شود که قابلیت برقراری ارتباط با انواع شبکه ها همانند شبکه :

 1. کابلی
 2. شبکه اترنت
 3. شبکه بی­‌سیم
 4. شبکه wi-fi

را ایجاد می کند. مثلا برای برقراری ارتباط با شبکه اینترنت از نوع کابلی لازم هست که از طریق کابل‌های شبکه استاندارد بین دستگاه مودم و دستگاه استفاده کننده از اینترنت ارتباط برقرار گردد.

 


خصوصیات  Network Interface یا رابط شبکه

درباره رابط های شبکه قطعا می تواند به شکلی تخصصی بررسی گردد که در ادامه به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

 

نوع رابط:

رابط شبکه در طول توسعه خود تغییراتی داشته است و در حال حاضر تقریبا بیشتر رابط های شبکه از نوع RJ45 می باشند. این نوع رابط ها از سوکت های مشترکی برخوردار می باشد که در جهت بیشتر رابط های شبکه کاربرد دارد. موضوع  مهم در خصوص این رابط ها این است که از این نوع رابط تا پهنای باند 1000Mbps استفاده می گردد و اغلب برای پهنای باند بیشتر از رابط های فیبر کاربرد دارند.

 

پهنای باند رابط:

مقدار پهنای باند رابط نیز بسیار مهم است. رابطهای دستگاه های ضبط کننده معمولا 100Mbps یا 1000Mbps هستند. بسته به اینکه دستگاه در شبکه به چه صورت استفاده می شود یا به چند وسیله مرتبط می شود، باید پهنای باند ورودی/خروجی آن محاسبه شود.

 

POE بودن رابط:

POE بودن رابط ها امکان تغذیه تجهیزات الکتریکی تا توان محدود را ایجاد می کنند. بنابراین رابط های POE به طور مستقیم باید به وسیله مربوطه وصل شوند تا از این طریق بتوان برق مورد نیاز آن را تامین کرد.

 

 خصوصیات Network Interface یا رابط شبکه

 

Network Interface یا رابط شبکه چه وظیفه ای در دستگاه های ضبط کننده دارد؟

اولین و مهمترین وظیفه رابط شبکه، اتصال دستگاه به شبکه های رایانه می باشد. همه ی  عملیات مربوط به انتقال تصویر، مشاهده تصاویر در شبکه داخلی و خارجی و … از طریق همین رابط صورت می گیرد. در دستگاه های NVR و دستگاه های DVR جدید، دوربین های تحت شبکه نیز از طریق همین رابط به دستگاه وصل می شوند. پس این رابط می تواند همزمان چندین وظیفه مختلف را انجام دهد.

 

طبقه بندی بر اساس زمینه های برنامه:

کارت NIC رایانه: امروزه ، بیشتر رایانه های جدید از NIC درون مادربرد برخوردار می باشند ، لذا یک کارت LAN جداگانه مورد نیاز نمی باشد. اغلب با سرعت ۱۰/۱۰۰ مگابایت در ثانیه و سرعت ۱ گیگابایت در ثانیه ارائه می گردد و به یک رایانه شخصی امکان ارتباط با رایانه های شخصی یا شبکه های دیگر را می دهد.

 

دوربین مداربسته تحت شبکه

اولین سری از دوربین‌های مداربسته چیست شبکه توسط شرکت AXIS با نام مدل Neteye 200 معرفی گردید. این دوربین‌ها دارای یک وب سرور اختصاصی داخلی می باشند. در اواخر ۱۹۹۹ این شرکت اقدام به استفاده از ورژن‌ های خاص لینوکس برای راه‌اندازی دوربین‌های خود نمود. با تکمیل این تکنولوژی توسط دیگر شرکت‌های الکترونیکی که رو به طراحی سیستم‌های دوربین مداربسته کرده بودند به مرور زمان تکنولوژی دوربین مداربسته شبکه گسترده ‌تر گردید .

دوربین تحت شبکه (IP Camera) نوعی از دوربین است که از پروتکل‌ها وبستر شبکه یا اینترنت برای ارسال اطلاعات استفاده می‌ کند. در واقع نوعی کامپیوتر کوچک نیز به شمار می رود. این دوربین‌ ها بعد از دریافت اطلاعات تصاویر از حسگر، آن ‌ها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل نموده و مطابق پروتکل‌های شبکه به شبکه می فرستند. وجود قسمت ‌های تبدیل ‌کننده در این دوربین‌ ها منجر به افزایش پیچیدگی و هزینه‌های آن‌ها می شود.

 

طرز کار دوربین مداربسته تحت شبکه

این دوربین ها تحت شبکه طرز کار بسیار متفاوتی با نمونه های آنالوگ دارند.به این صورت که دوربین آنالوگ سیگنال ویدیو را توسط یک کابل هم محور به واحد DVR ارسال می نماید. در این سیستم ها، DVR مسئول رمزگذاری و ضبط سیگنال های ویدیویی گرفته شده به وسیله دوربین می باشد. DVR هم با نرم افزاری طراحی شده است که تنظیمات و گزینه های مختلف دوربین را مدیریت می نماید. در یک سیستم امنیتی آنالوگ، DVR  جهت ضبط ویدیو و تماشای آن ها مهم می باشد.

به این معنا که  DVR مرکز سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ می باشد و این دوربین ها معمولا با بهره مندی  از یک منبع قدرت ۱۲ یا ۲۴ ولت عمل می نماید. در مقابل، دوربین مداربسته تحت شبکه یک واحد همه کاره می باشد که می تواند با دسترسی به آدرس IP  دوربین  عمل نماید. این منجر به آن شده تا  دوربین های تحت شبکه مشابه با سایر دستگاه هایی باشند که نیاز به اتصال به شبکه از طریق کامپیوتر یا سایر دستگاه هایی که به اینترنت متصل می گردد، دارند.

بعضی از دوربین های مداربسته تحت شبکه طوری  طراحی شده اند که از یک کارت SD جهت ذخیره فیلم های ضبط شده بهره مند می شوند که موجب راحتی در عمل ذخیره سازی می شود. این دوربین ها با یک کابل در امتداد شبکه اینترنت داخلی (POE) عمل می کنند. دوربین های تحت شبکه از رابط کاربری مخصوص به خود برخوردار می باشند و می توان در زمان نیاز هر کدام از آن ها را به شکل جداگانه مدیریت و مشاهده نمود. این دوربین ها ویدیوها را از طریق CAT5 یا CAT6  انتقال می دهد. یکی از مزایای این دوربین ها این است که هر مکان می تواند هر چند تعداد که لازم داشته باشد، به راحتی نصب گردد.

 

طرز کار دوربین مداربسته تحت شبکه

 

سخن پایانی

سوئیچ وسیله ای در شبکه رایانه ای می باشد که  دستگاه ها را به یکدیگر اتصال می دهد. چندین کابل شبکه به سوئیچ متصل می شوند تا ارتباط بین دستگاه های مختلف شبکه را برقرار گردد. سوئیچ ها با انتقال یک بسته شبکه دریافتی فقط به یک یا چند دستگاهی که بسته برای آن ها در نظر گرفته می شود، جریان داده ها را از طریق شبکه مدیریت می کنند. هر دستگاه شبکه متصل به یک سوئیچ را می توان با آدرس شبکه آن شناسایی نمود. حداقل و حداکثر جریان ترافیک، افزایش امنیت و کارآیی شبکه زیر نظر سوئیچ، هم به صورت سخت افزاری و هم نرم افزاری صورت می گیرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اسمارت کو مراجعه نمایید.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

آموزش انتقال تصویر از دوربین مدار بسته به گوشی موبایل
2022-06-21

با پیشرفتی که در تکنولوژی دوربین های مدار بسته حاصل شده است مشاهده تصاویر ضبط شده بدون این که فرد در مکان مورد نظر حضور داشته باشد امکان پذیر می باشد. با به نمایش درآمدن تصاویر دوربین های مدار بسته به وسیله گوشی های هوشمند، ساز و کار مناسب در جهت مدیریت واحدهای مسکونی، تجاری و اداری به بهترین نحو فراهم شده است.

علت سوختن دوربین مداربسته و بررسی علت سوختن DVR
2022-06-21

سوختن دوربین های مدار بسته میتواند دلایل متعددی داشته باشند. گاهی ممکن است تنها یک یا چند عدد از دوربین ها دچار مشکل شده و ما بقی دوربین ها سالم بمانند. از علل سوختن دوربین مداربسته می توان به مشکل در منبع تغذیه، استفاده نا مناسب از پاور، برخورد صاعقه و ... اشاره کرد.

اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته کدام اند؟
2022-06-21

دانستن اصطلاحات کاربردی در رابطه با دوربین مدار بسته برای استفاده کنندگان و همچنین افرادی که قصد دارند در این خصوص به فعالیت بپردازند بسیار مهم است و به همین دلیل در این مقاله به بررسی اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته پرداخته ایم.

چگونه امنیت انتقال تصویر دوربین مداربسته را بالا ببریم؟
2022-06-21

بالا بردن ایمنی دوربین مدار بسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است، استفاده از رمز پیشفرض نا امن است یکی از مهمترین روشهای بالابردن امنیت انتخاب یوزر پسورد مناسب است.

زوم اپتیکال در دوربین مدار بسته چیست؟
2022-06-21

دوربین مدار بسته با قابلیت زوم اپتیکال در واقع یک بزرگنمایی واقعی از تصاویر است که با توجه به میزان این زوم، تصاویر دقیق و واضحی از جزئیات محیط پیرامون به ما نشان می دهد، این قابلیت در مشاهده و تشخیص چهره های افراد یا خواندن پلاک کمک زیادی می کند.

اهمیت و کاربرد حافظه دوربین مداربسته چیست؟
2022-06-21

دوربین مدار بسته یکی از ابزارهای مهم در حفظ امنیت اماکن است. در این مقاله متوجه می شوید اهمیت و کاربرد حافظه دوربین مداربسته چیست؟

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد