انواع دوربین مداربسته و ویژگی های آنها
 • 2021-10-20

انواع دوربین مداربسته و ویژگی های آنها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، لوازم و تجهیزات بسیار جدید و نوینی به منظور حفظ امنیت انسان ها به وجود آمده است. حفظ ایمنی یا امنیت انسان ها و حفاظت از جان و مال آن ها بسیار مهم است، به همین دلیل تمامی مهندسان در تلاش اند تا وسایلی را بسازند که بتواند از این منظر به افراد کمک شایانی کند. یکی از لوازم و تجهیزاتی که در بسیاری از مکان ها مشاهده می شود، دوربین های مدار بسته هستند. این وسایل به یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات برای جلوگیری از هر گونه آسیب مالی و حتی جانی شناخته می شود. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت اسمارت کو قصد داریم تا به بررسی انواع دوربین های مدار بسته و ویژگی های ان ها بپردازیم و اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات لازم و کافی تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

دوربین مدار بسته:

 

ممکن است بارها و بارها نام دوربین مدار بسته را شنیده باشید و یا از آن ها بهره ببرید. استفاده از دوربین های مدار بسته بسیار رایج و جا افتاده می باشد به دلیل آن که با بهره گیری از این دوربین ها می توان امنیت را برای مکان مورد نظر به ارمغان آورد. لازم به ذکر می باشد که دوربین مدار بسته به انواع دوربین هایی گفته می شود که در محل خود به صورت ثابت ایستاده اند و تصاویر محل مورد نظر را به یک یا چند مانیتور ارسال خواهند کرد. لازم به ذکر می باشد که اکثر دوربین های مدار بسته در حوزه حفاظت، نظارت و هم چنین انواع سیستم های مانیتورینگ امنیت مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مدار بسته را می توان برای مکان های مختلفی نصب کرد تا به این ترتیب افراد بتوانند رفت و آمد را کنترل نمایند.

 

انواع دوربین مدار بسته کدام است؟

 

می توان بیان کرد که دوربین های مدار بسته انواع و اقسام بسیار مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای یک کاربری خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اگر بخواهیم یک تقسیم بندی مناسب از دوربین های مدار بسته داشته باشیم، باید اشاره کنیم که این نوع دوربین ها از نظر نوع سیگنال، شکل ظاهری و حتی از نظر قاب و بدنه و هم چنین کیفیت تصویر و نوع لنز به انواع بسیار مختلفی تقسیم می شوند که در زیر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 

 انواع دوربین از نظر سیگنال:

 

سیگنال ها در دوربین های مدار بسته می تواند بسیار متفاوت عمل کنند. به همین دلیل انواع دوربین های مدار بسته از نظر نوع سیگنال به صورت زیر می باشد:

 

 • دوربین های آنالوگ
 • دوربین های تحت شبکه
 • دوربین های دو منظوره

 

انواع دوربین های مدار بسته از نظر شکل ظاهری:

 

دوربین های مدار بسته با توجه به شکل ظاهری خود به موارد زیر تقسیم بندی می شوند:

 

 • دوربین های dome
 • دوربین های صنعتی
 • دوربین های مینیاتوری
 • دوربین های مادون قرمز
 • دوربین های اسپید دام   

 

انواع دوربین های مدار بسته از نظر شکل ظاهری

 

انواع دوربین مدار بسته از نظر جنس و قاب و بدنه:

 

از نظر قاب و بدنه دوربین های مدار بسته به موارد زیر تقسیم بندی خواهند شد:

 

 • دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
 • دوربین های مخفی
 • دوربین های قاب فانتزی

 

نکته بسیار مهم:

 

دوربین های مدار بسته بر اساس کیفیت تصویر به شکل 1 مگا پیکسل، 2 مگا پیسکل، 3 مگا پیکسل، 4 مگا پیکسل، 5 مگا پیکسل و 8 مگا پیکسل موجود می باشد.

 

انواع دوربین های مدار بسته بر اساس نوع لنز:

 

از انواع دوربین های مدار بسته بر اساس نوع لنز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • لنز ثابت
 • لنز متغیر
 • لنز متغیر موتورایز  

 

در زیر به بررسی برخی از دوربین های ذکر شده در بالا می پردازیم.

 

دوربین های آنالوگ چه نوع دوربین هایی هستند؟

 

دوربین های آنالوگ نسبت به دیگر دوربین ها، اطلاعات را به صورتی دیگر ارسال می کنند و این تفاوت در ارسال اطلاعات باعث شده است که در انتقال اطلاعات نیز تفاوت های بسیار اساسی وجود داشته باشد. یک دستگاه ضبط کننده در دوربین های آنالوگ وجود دارد که به آن ها dvr اطلاق می گردد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که به منظور اتصال دوربین به دستگاه از کابل کواکسیال استفاده می نمایند.

 

در قدیم از دوربین های انالوگ استفاده های بسیاری می شد به دلیل آن که هم مقرون به صرفه بودند و هم از نظر نصب و راه اندازی بسیار ساده ! اما این دوربین ها معایبی نیز داشتند که امروزه دوربین های جدید جایگزین آن ها شده اند. در واقع دوربین های آنالوگ از کیفیت بسیار پایین تری برخوردار اند. اما پس از دوربین های آنالوگ معمولی، دوربین های hd به بازار ارائه شدند. می توان اذعان داشت که این دوربین ها توانستند دوباره در میان مردم مشهور شوند. دوربین آنالوگ HD نسل جدید دوربین مداربسته آنالوگ به حساب می آید که با تغییرات ایجاد شده در مدل هایی قادر به ارائه تصاویری با کیفیت بسیار بالا شده اند.

 

دوربین های آنالوگ چه نوع دوربین هایی هستند؟

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه چیست؟

 

دوربین های تحت شبکه یکی دیگر از انواع دوربین های مدار بسته می باشد که مانند دوربین های آنالوگ یک سیستم ذخیره دارد اما سیستم ذخیره آن ها NVR می باشد. نکته بسیار مهمی که درباره این دوربین ها باید بدانید، این است که از کابل شبکه برای اتصال دستگاه به دوربین استفاده خواهد شد. از جمله مزایای بسیار مهم این نوع دوربین ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • کیفیت بالای تصویر
 • قابلیت های هوشمند و پردازش تصویر

 

مزایای ذکر شده در بالا، باعث شده است تا این نوع دوربین ها جایگاه بسیار مناسبی در سیستم های مداربسته تحت شبکه پیدا کنند. این نوع دوربین ها قیمت بسیار بالایی داشته و برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دوربین های دید در شب یا مادون قرمز:

 

یکی دیگر از انواع دوربین های پرکاربرد که نام آن ها را به وفور شنیده اید، دوربین های مدار بسته دید در شب یا مادون قرمز می باشد. در واقع باید اشاره شود که این نوع از دوربین ها به LED مادون قرمز مجهز می باشند و به همین دلیل در زمره بهترین انواع دوربین های مدار بسته برای فضاهایی که نور کم دارند و باز می باشند، به حساب می آیند. در واقع اگر فضای مورد نظر شما نور مطلوبی ندارد، دوربین های مادون قرمز یا دید در شب می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این نوع از دوربین ها به دو شیوه زیر کار می کنند:

 

 • آشکار سازی
 • تصویر برداری حرارتی

بنابراین باید اشاره شود که با این تکنولوژی ها و این نوع از دوربین های مدار بسته می توان یک شخص را از فاصله حدود ۱۸ متری تشخیص داد. در کل امنیت دوربین های مادون قرمز برای مکان های خاص بسیار بالا می باشد.

 

دوربین های مخفی و دوربین های حرارتی:

 

دو نوع دیگر از انواع دوربین های مدار بسته، دوربین های حرارتی و یا دوربین های مخفی می باشند. استفاده از این نوع دوربین ها نیز در مکان های به خصوص رایج می باشد. لازم به ذکر است که این نوع دوربین ها در همه مکان ها کاربرد ندارند و در برخی از مکان های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. می توان اذعان داشت که دوربین های مدار بسته مخفی، دسته ای از انواع دوربین هایی موجود در بازار هستند که به دلیل اندازه و یا سایز کوچک شان امکان مخفی کردن آن ها وجود خواهد داشت بنابراین استفاده از این دوربین ها در مکان های خاص که باید دوربین مخفی شود، بسیار رایج است. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که دوربین های مدار بسته مخفی به دوربین مدار بسته پین هول (Pinhole) نیز معروف می باشند و بسیاری از افراد آن را با نام پین هول می شناسند.  

 

از طرف دیگر باید اشاره شود که دوربین های حرارتی می توانند گرمای محیط، اجسام و افراد را تشخیص بدهند و هر دما را با یک رنگ می توانند به افراد نشان دهند. این دوربین ها علاوه بر کارایی معمولی که دارند برای موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرند:

 

 • بررسی امورات جنایی
 • شناسایی مجرمان و ...  

 

دوربین های مخفی

 

دوربین مدار بسته دام:

 

لازم به ذکر می باشد که دوربین های مدار بسته دام یکی از پرکاربردترین انواع دوربین های مدار بسته می باشد به دلیل آن که بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته خواهد داشت. این نوع دوربین ها دارای یک پایه به شکل نیم دایره ای هستند که دوربین بر روی آن ها قرار می گیرد در واقع اسم دوربین دام به دلیل شکل ظاهری آن ها نام گذاری شده است.

 

باید بدانید که دلیل استفاده از پایه ها برای جلب توجه کمتر دوربین می باشد. البته این پوشش ‌ها دوربین را مخفی نخواهند کرد. حال ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که دلیل استفاده از پایه های نیم دایره ای شکل چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید اشاره شود که پایه ‌های نیم دایره ‌ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی خواهد کرد به همین دلیل سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوربین های مدار بسته و خرید آن ها به وب سایت اسمارت کو مراجعه کرده و با کارشناسان این مجموعه مشورت نمایید.

 

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

دوربین مدار بسته لامپی چیست؟
2021-10-20

دوربین مدار بسته لامپی به دلیل شباهت زیاد به لامپهای حبابی به این نام شهرت یافته است، در واقع این دوربین ها را از لامپ نمیتوان تشخیص داد.

دوربین مدار بسته چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟
2021-10-20

یکی از وسایل مهم در امنیت اماکن دوربین مدار بسته است، در این مقاله می خواهیم بدانیم دوربین مدار بسته چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟
2021-10-20

امنیت از فاکتورهای اصلی در هر فعالیتی است، در این مقاله به معرفی یکی از ابزارهای امنیتی می پردازیم تا بدانیم دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

دوربین مدار بسته چه مزایایی دارد؟
2021-10-20

نصب دوربین مداربسته در مکانهای گوناگون امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و مزایای مختلفی دارد که مهمترین آن جلوگیری از جرم مانند دزدی است همچنین در محل کار میتوان با دوربین مداربسته عملکرد پرسنل را کنترل کرد در همین راستا انواع مختلف دوربین مدار بسته متناسب با کاربردهای مختلف به بازار عرضه شدند.

دوربین مداربسته داهوا چیست؟
2021-10-20

شرکت فناوری داهوا، یکی از شرکت های بزرگ در حیطه ی دوربین های مداربسته در بازار جهانی می باشد و بخش از عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده، قطعا کاربران بسیاری در جست و جو اطلاعات اولیه برای راه اندازی دستگاه خود هستند.

دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟
2021-10-20

شرکت هایک ویژن را می توان یک بازار بی رقیب در عرصه تولید محصولات حفاظتی علی الخصوص تجهیزات مدار بسته به شمار آورد. در طی روز به طور کلی بیش تر از 200 هزار دوربین و سی هزار دستگاه ریکوردر در این شرکت تولید می شود که این میزان باعث شده تا مقام بیش ترین تولید دوربین های مدار بسته در دنیا را به خود اختصاص دهد.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد