علت بسته نشدن درب آهنی چیست؟
  • 2023-09-03

علت بسته نشدن درب آهنی چیست؟

 

در بسیاری از ساختمان ها، پارکینگ ها، فروشگاه ها و… از درب آهنی استفاده می شود که علاوه بر ایجاد امنیت و آرامش، بایستی به موقع نیز باز و بسته شود. ولی در برخی موارد ممکن است که به دلیل وجود ایراد یا اختلالاتی، باز و بسته شدن درب با مشکل مواجه شود. در واقع یکی از رایج ترین مشکلات درب های آهنی، وجود اختلال در بسته شدن آن می باشد. شاید ممکن است که برای شما نیز سوال شود که چرا درب آهنی بسته نمی شود؟ چه مشکلی سبب عدم بسته شدن درب می شود؟ در این مقاله از سایت اسمارتکو قصد داریم به دلایل بسته نشدن درب آهنی بپردازیم. بنابراین چنانچه قصد کسب اطلاعات در این زمینه را دارید، تا پایان همراه ما باشید.

 

دلایل بسته نشدن درب آهنی

از جمله مشکلات رایج درب های آهنی، بسته نشدن آن می باشد. در برخی از درب ها شاهد بسته نشدن کامل درب یا نصفه بسته شدن آن می باشیم. درواقع دلایل بسیاری وجود دارند که ممکن است سبب وجود اختلال در بسته شدن درب آهنی شوند. در ادامه به چند نمونه از مهمترین دلایل این امر اشاره میکنیم تا با دانستن آنها، به رفع این مشکل بپردازید.

 

وجود مشکل در لولای درب آهنی

یکی از دلایل بسته نشدن درب آهنی، وجود مشکل در لولای درب آهنی است. خراب شدن یکی از پیچ ها یا ایراد در اجزای لولای درب، موجب جلوگیری از بسته شدن آن می شود‌. بنابراین این مورد را بررسی کرده و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

 

دلایل بسته نشدن درب آهنی

 

به هم خوردن رگلاژ درب آهنی

ممکن است که به هم خوردن رگلاژ درب آهنی، سبب بسته نشدن آن شود. این امر در نتیجه فرونشست زمین حاصل می شود که متاسفانه در شهری مثل تهران، هر ساله شاهد آن هستیم. پس اگر درب آهنی ساختمان و خانه شما نیز به درستی بسته نمی شود، به تنظیم رگلاژ کردن جک درب اتوماتیک  آن بپردازید.

 

کثیف شدن قاب چشمی یا هم راستا نبودن دو چشمی

طراحی ساختار چشمی ها به صورت دو جزء فرستنده گیرنده است و چشمی گیرنده وظیفه دریافت نور مادون قرمز ارسالی از چشمی فرستنده را دارد. در صورت کثیفی قاب چشمی یا هم راستا نبودن دو چشمی، عملکرد درب با مشکل روبرو می شود. پس توصیه میکنیم که در زمان بسته نشدن درب آهنی، این مورد را نیز بررسی نمایید.

 

ضعیف شدن باطری ریموت کنترل

باز و بسته شدن درب آهنی هم با استفاده از ریموت کنترل و هم به شکل اتوماتیک انجام می شود. ولی برخی از افراد، بسته شدن اتوماتیک درب را غیرفعال نموده و به وسیله ریموت کنترل این کار را انجام می دهند. در شرایطی که باطری انواع ریموت کنترل جک پارکینگی ضعیف شده باشد، نمیتوان به بستن درب پرداخت.

 

برخورد درب با مانع هنگام بسته شدن

ممکن است که درب آهنی در مسیر بسته شدن، با مانعی برخورد داشته باشد. سنسور تشخیص مانع موجود در درب، از ورود فشار بیش از اندازه به مانع جلوگیری کرده و از بسته شدن درب اجتناب می کند. پس از دیگر دلایل بسته نشدن درب آهنی، میتوان به این مورد نیز اشاره کرد.

 

راه حل رفع مشکل بسته نشدن درب آهنی

در بالا به چند مورد از دلایل بسته نشدن درب آهنی پرداختیم. در این بخش از مقاله نیز قصد داریم به راهکارهای رفع این مشکل اشاره کنیم. پس مطالعه این قسمت مهم را از دست ندهید تا بتوانید به راحتی به رفع مشکل درب ساختمان خود بپردازید.

 

اسپری روغن به لولای درب آهنی

در شرایطی که لولای درب، ساییده شده است و سبب جلوگیری از بسته شدن درب می شود، اسپری روغن بهترین راه حل می باشد. شما برای این کار، میتوانید از روغن مخصوص یا خوراکی استفاده کنید. سپس با باز و بسته نمودن درب، روغن به تمام سطوح لولای درب می رسد و مشکل بسته نشدن درب نیز حل می شود. لازم به ذکر است که باز ماندن کمی از لای درب، بیانگر وجود مشکل در لولاها می باشد.

 

اسپری روغن به لولای درب آهنی

 

استفاده از رژ لب برای درب آهنی

شاید استفاده از رژ لب برای مشکل درب آهنی، برایتان عجیب باشد. ممکن است که هم تراز نبودن قفل و صفحه کلید با یکدیگر، سبب بسته نشدن درب شوند. در چنین شرایطی با زدن یک رژ لب به لبه های قفل درب، میتوانید هم ترازی آنها را متوجه شوید. پس از آن یک نوار چسب بر روی صفحه قفل بزنید. در صورتیکه پس از باز و بسته شدن درب بین لکه رژ لب و سوراخ فاصله ای باشد، آن را اندازه گیری نمایید. در صورت عدم وجود فاصله نیز بایستی قفل به اندازه کافی به داخل سوراخ وارد شده باشد.

 

روغن کاری قفل روی درب آهنی

ساییدگی و اصطکاک، سبب کاهش طول عمر درب آهنی و ایجاد اختلال در بسته شدن آن می شود‌. با روغن کاری مداوم، میتوان از بروز این مشکلات خودداری کرده و سبب نرمی لولاها شد. توصیه میکنیم که روغن کاری روی قفل برقی درب را هر شش ماه یکبار انجام دهید. همچنین استفاده روغن مخصوصی برای این کار الزامی نمی باشد ولی روغن های چند منظوره، بهترین گزینه برای این امر محسوب می شود.

 

بررسی پیچ و مهره های درب آهنی

در برخی از موارد، قفل درب در بالا یا پایین تر از صفحه خود بسته شده است. پس در صورت عدم بسته شدن درست درب، بهتر است پیچ های لولا را بررسی نموده و بسته شدن صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید. در صورتیکه پیچ ها نیز به درستی بسته شده اند، یکی از پیچ ها را باز کنید. سپس آنها را ۷ سانتی متر به بالا یا پایین قرار دهید. با این اقدامات، ممکن است که مشکل بسته نشدن درب آهنی حل شود.

 

 عوض کردن مکان صفحه قفل

هنگامی که قفل درب آهنی به طور کامل داخل صفحه نرود یا گیر کند، در بسته شدن درب اختلال ایجاد می شود. پس توصیه میکنیم که صفحه قفل را باز کرده و آن را به بالا یا پایین حرکت دهید. همچنین با هل دادن صفحه به سمت بیرون، قفل میتواند در جای خود قرار بگیرد و مشکلی نیز در بسته شدن درب ایجاد نشود.

 

تعویض قفل درب آهنی

ممکن است که علت بسته نشدن درب آهنی، قفل آن باشد. در برخی از قفل های قدیمی تراشیدن رنگ نیز کارساز نبوده و به هیچ عنوان نرم نمی شوند. به طور کلی، میتوان گفت که قفل تاثیر زیادی در کارکرد درست درب دارد. پس قفل با کیفیت و اورجینال را انتخاب کنید که با مشکل بسته نشدن درب مواجه نشوید.

 

تعویض قفل درب آهنی

 

سابیدن رنگ درب یا پوشش آن

معمولا با رنگ کردن درب های قدیمی، آن را ضد آب می کردند. شاید با خراشیدن و برداشتن رنگ اطراف قفل درب، بتوان مشکل بسته نشدن آن را رفع کرد. برای سابیدن رنگ و پوشش اطراف قفل درب، از یک چاقوی کاربردی استفاده کنید تا سطح اطراف قفل درب، عاری از هرگونه رنگ شود‌.

 

بزرگ تر کردن سوراخ قفل درب آهنی

درصورتیکه با انجام روش های مذکور مشکل بسته نشدن درب آهنی حل نشد، بایستی به فکر اقدام اساسی باشید. وارد نشدن قفل به سوراخ یا به کارگیری نیروی زیاد برای این امر، بزرگ تر کردن سوراخ قفل درب را میطلبد. برای این کار، باید از یک مته کوچک استفاده کنید. سپس با سمباده کشی لبه های سوراخ، ورود قفل را راحت تر کنید.

 

سخن پایانی 

ممکن است که برخی از افراد، مشکل بسته نشدن یا وجود ایراد در این زمینه را مهم تلقی نکنند. ولی بسته نشدن صحیح درب، سبب می شود که شما نیروی بیشتری را به کار ببرید. در نتیجه این کار سبب ورود آسیب های زیادی به ساختار درب آهنی شده و طول عمر آن را کاهش می دهد. از این رو، توصیه میکنیم که در صورت وجود اختلال در بسته شدن درب، نسبت به رفع آن اقدام نمایید. مشکل بسته نشدن درب در بسیاری از موارد، پیچیدگی خاصی ندارد و میتوانید با استفاده از راهنمایی های مذکور به راحتی به حل آن بپردازید. درصورتیکه در این زمینه موفق نشده یا قصد کسب اطلاعات بیشتر را دارید، میتوانید با کارشناسان سایت اسمارتکو در ارتباط باشید.

 

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد