ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط
  • 2024-03-13

ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط

شاید برای شما سوال شود ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط چقدر است؟ در صنعت تولید درب و پنجره، محصولات متنوعی در کارخانه‌های مختلف تولید و ارائه می‌شوند و ابعاد استاندارد درب‌های ورودی ساختمان نیز در کارخانه ها متغیر است. اما ابعاد درب یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که قصد خرید درب ورودی حیاط را دارید،برای اینکه دچار مشکل نشوید  باید حتما ابعاد و اندازه‌ مناسبی را برای درب انتخاب کنید.

همچنین، اگر قصد تعویض درب‌ها و نصب مجدد در چارچوب‌های قدیمی ساختمان در مراحل بازسازی را دارید، حتماً به ابعاد استاندارد درب‌های ساختمان توجه کنید. خرید یک درب استاندارد با ابعاد مناسب برای ساختار قدیمی ساختمان علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، می‌تواند در جلوگیری از اتلاف زمان نیز موثر باشد.

 

ابعاد استاندارد درب حیاط

 

ابعاد استاندارد انواع درب حیاط به شرح زیر می باشد:

 

درب فلزی

 

درب‌های فلزی با توجه به نیازها و کاربردهای مختلف، ممکن است در ابعاد متنوعی تولید شوند. به عنوان مثال، چنانچه قصد استفاده از این نوع درب‌ها به عنوان درب ضد سرقت در یک مکان دارید، باید ابعاد مربوط به درب‌های ضد سرقت را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید از این درب‌ها به عنوان درب ورودی لابی استفاده کنید، لازم است که استانداردهای ابعادی این درب‌ها را نیز در نظر بگیرید. مقاله طریقه نصب جک برقی درب حیاط را مطالعه کنید.

 

ابعاد استاندارد درب حیاط

 

برش لیزری

 

امروزه برای برش دقیق درب‌های مختلف،  تکنولوژی برش لیزری کارایی دارد. درب‌های تولیدی با این روش نیاز به دقت بسیار بالایی دارند و حتی یک سانتی‌متر خطا هم نباید داشته باشند. برای انجام مناسب ترین برش‌ها با این دستگاه‌ها، ابتدا از ابعاد کلی درب مورد نظر خود مطمئن شوید و سپس این ابعاد را به دستگاه اعلام کنید.

 

ضد سرقت

 

با توجه به اینکه درب‌های ضد سرقت تنوع بالایی دارند، ابعاد آن‌ها نیز بر اساس نوع مواد به کار رفته در ساختار آن‌ها متفاوت است. اما معمولا ، درب‌های ورودی ترک و با کیفیت ابعادی معادل با ۱۰۹×۲۱۱ سانتی‌متر ارائه می شوند. همچنین، با توجه به شرایط محیط و ابعاد چارچوب درب‌ها، ممکن است این درب‌ها در ابعاد ۲۱۵×۱۱۵ سانتی‌متر نیز تولید شوند. ابعاد درب‌های ورودی ایرانی به طور کلی نسبت به درب های ترک بیشتر است ، اما این تفاوت نا چیز است و به راحتی قابل تشخیص نیست.

یک نکته مهم که باید به آن توجه کنید ، این است که هر شرکت تولیدی و هر برندی ممکن است ابعاد درب ورودی حیاط را با توجه به استانداردهای خود تعیین کند. از این رو، باید تولید کننده‌ای را انتخاب کنید که با رعایت استانداردهای لازم، بهترین درب را ارائه می دهد.

 

ارتفاع استاندارد درب حیاط

 

در تولید درب حیاط، نیاز است که نوع و تعداد لنگه‌های درب را در نظر بگیرید. اگر درب حیاط نفر رو و تک لنگه باشد، بهتر است ارتفاع آن در بازه ۱۱۰ تا ۱۳۰ سانتی‌متر تعیین شود. اما اگر درب حیاط نفر رو و دو لنگه باشد، معمولاً ارتفاع آن در بازه ۱۲۰ تا ۲۲۰ سانتی‌متر مناسب تر است. ارتفاع کلی این درب‌ها به‌طور معمول ۳۰۰ سانتی‌متر است، اما مشتریان می‌توانند با توجه به نیازهای خود ارتفاع را کاهش یا افزایش دهند.

 

ارتفاع استاندارد درب حیاط

 

اندازه استاندارد درب حیاط

 

درب حیاط به انواع مختلفی تقسیم بندی می‎شود که ما در زیر به بررسی آن‌ها و اندازه استانداری که دارند می پردازیم:

 

اندازه درب یک لنگه ورودی نفررو: در عرض درب‌های ورودی نفر رو، تنوعی از 100 سانتیمتر تا 130 سانتیمتر وجود دارد.

اندازه درب دو لنگه ورودی نفررو: برای درب‌های دو لنگه ورودی نفررو، می‌توان عرضی از 120 سانتیمتر تا 220 سانتیمتر را در نظر گرفت.

اندازه درب پارکینگ: اندازه مناسب درب ورودی پارکینگ حدوداً 300 سانتیمتر است. اما عرض درب پارکینگ حیاط به عوامل مکانی مانند نوع پارکینگ ساختمان، رمپ ورودی و روش باز شدن درب بستگی دارد. در برخی مناطق، ابعاد درب پارکینگ از طرف شهرداری تعیین می‌شود و برای تغییر آن نیاز به هماهنگی با مهندس ناظر دارد.

اندازه ارتفاع درب‌های ساختمان: در ساختمان‌های واقع در نواحی جنوبی که دارای سقف هستند ، حداقل ارتفاع درب‌های ورودی در این نواحی 210 سانتیمتر و حداکثر 240 سانتیمتر می باشد ؛ با این حال در مواردی خاص ممکن است ارتفاع بیشتر باشد. برای ساختمان‌های واقع در نواحی شمالی، ارتفاع درب‌های ورودی بستگی به نوع درب و طراحی آن دارد و ممکن است ارتفاع تا 400 سانتیمتر افزایش یابد.

استاندارد ابعاد درب های ساختمان در دو نوع متفاوت:

جالب است بدانید که درب های لابی به دو صورت در بازار موجود هستند.

اولین نوع، درب هایی هستند که دارای دولنگه مساوی می باشند. این درب ها دارای ابعاد بزرگتری هستند.

مدل دوم که دارای دو لنگه در اندازه متفاوت هستند که نسبت به نوع اول دارای ابعاد و اندازه کوچکتر هستند.

با توجه به توضیحات ارائه شده ما می ‌توانیم ابعاد استاندارد درب های ساختمانی را بشناسیم و در حین خرید به این ابعاد توجه داشته باشیم.

اگرچه استاندارد ابعاد درب های ساختمان یک اندازه مشخص است، اما اگر سازه ساختمان شما طراحی خاصی دارد که خارج از اندازه استاندارد شرکت ها و تولید کننده ها هست. می توانید به فروشگاه ها و شرکت های تولید کننده مراجعه کنید و ابعاد مورد نظر خود درخواست دهید.

شایان ذکر است که  قیمت درب ها با اندازه دلخواه کمی گران تر است. اما به خاطر مرغوبیت و متناسب بودن اندازه آن با محیط شما، ارزشمند است.

 

ابعاد استاندارد درب پارکینگ درب ماشین رو

 

به درب هایی که برای عبور و مرور خودروها از آن استفاده می شوند درب پارکینگ گفته می شود و معمولا از دو لنگه تشکیل شده و مناسب برای ورود اتومبیل و خودرو ها می باشد. عرض و ارتفاع درب پارکینگ باید به گونه ای طراحی شود که تمام ماشین های سواری و نیمه شاسی و شاسی امکان ورود و خروج را به راحتی داشته باشند.

 از سویی دیگر اگر درب پارکینگ مورد نظر مربوط به  یک مجتمع و یا بازار بزرگ است حتما می بایست اندازه ها را به قدری در نظر گرفت که به راحتی ماشین های امداد رسانی از قبیل آمبولانس،آتش نشانی و غیره ورود و خروج راحتی به فضای پارکینگ داشته باشند.

 

ابعاد استاندارد درب پارکینگ درب ماشین رو

 

ابعاد استاندارد درب حیاط با توجه به عرض ساختمان

 

ابعاد زمین و به خصوص عرض آن یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ابعاد استاندارد درب پارکینگ به شمار می آید. ابعاد مورد نظر برای یک درب ماشین رو 5/3 متر طول یاهمان  ارتفاع آزاد است. عرض ساختمان چنانچه کمتر از 8 متر باشد بیشترین عرض قابل اجرا برای یک درب ماشین رو 3 متر است. 3 باکس یا ستون کنار درب ماشین رو و نفر رو 5/1 متر و درب حیاط عابر هم 110 سانتی متر از عرض ساختمان را به خود اختصاص می دهند. برای یک درب استاندارد نیاز به یک ساختمان با عرض حداقل 10 متر دارید.

 

عرض استاندارد درب پارکینگ

 

عرض استاندارد درب پارکینگ معمولاً بین 3 متر تا 5 متر است. انتخاب عرض دقیق برای درب پارکینگ بستگی به نیازهای محلی شما دارد. برای پارکینگ‌های مسکونی و تجاری کوچک، درب با عرض حداقل 3 متر معمولاً کافی می باشد. اگر پارکینگ شما مکانی برای تردد خودروهای بیشتر و بزرگتر است، احتمال دارد به یک دربی که دارای عرض بیشتر باشد، نیاز داشته باشید. همچنین، عوامل دیگری مانند: نوع ساختمان، تردد خودروها و ترتیب فضاهای داخلی پارکینگ نیز در تعیین اندازه درب تاثیر گذار باشد. مقاله چگونگی تعویض مغزی قفل برقی درب حیاط را بخوانید.

 

حداقل ارتفاع درب پارکینگ

 

حداقل ارتفاع درب پارکینگ معمولاً 220 سانتیمتر می‌باشد. این ارتفاع برای اینکه خودروها با ارتفاع معمولی به راحتی امکان ورود و خروج به پارکینگ را داشته باشند، تعیین شده است. اغلب اتومبیل‌های سواری و کوچک ارتفاع کمتر از این مقدار را دارند و به راحتی از درب پارکینگ با این ارتفاع عبور می‌کنند.

اما چنانچه احتمال می‎دهید که ممکن است خودروهایی با ارتفاع بیشتر نیز وارد پارکینگ  شوند، بهتر است ارتفاع درب را بیشتر از 220 سانتی‌متر طراحی کنید. همچنین، باید توجه داشته باشید که در صورت وجود سیستم‌های ایمنی یا سقف‌های ورودی پارکینگ ممکن است ارتفاع بیشتری مورد نیاز باشد. برای اطمینان از تعیین ارتفاع مناسب درب پارکینگ، به نیازهای خود در مورد پارکینگ خودروها در مکان مورد نظر توجه کنید.

 

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد