تاثیر استفاده از درب‌ اتوماتیک در کاهش مصرف انرژی ساختمان
  • 2023-10-15

تاثیر استفاده از درب‌ اتوماتیک در کاهش مصرف انرژی ساختمان

در گذشته خبری از درب های اتوماتیک نبود بلکه درب های معمولی بیشترین کاربرد را داشتند. استفاده از درب های معمولی نیازمند بکارگیری نیروی دست بود. اما این روزها وضعیت درب ها به کلی تغییر کرده است و با هدف فراهم کردن امنیت و راحتی افراد طراحی شده است. درب های اتوماتیک که به طور خودکار و با انرژی نیروی برق کار می کنند نمونه ای از این درب های پیشرفته و جدید هستند. استفاده از درب های اتوماتیک موجب کاهش مصرف انرژی می شود و البته از مصرف بی رویه انرژی نیز جلوگیری می کند. البه برخی از افراد تصورشان بر این است که درب های اتوماتیک مصرف انرژی بالایی دارند و البته پر هزینه هستند اما این طور نیست بلکه استفاده از این درب های اتوماتیک موجب کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود.

طراحی به کار رفته در درب های اتوماتیک بدین شکل است که در زمان ورود افراد باز و پس از خروج افراد نیز بسته می شود بنابراین مصرف انرژی آن نیز پایین خواهد بود. ما در این مقاله از سایت اسمارت کو قصد داریم تاثیر استفاده از درب  اتوماتیک در کاهش مصرف انرژی ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم پس پیشنهاد ما به شما این است که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

چگونگی تاثیر استفاده از درب اتوماتیک در کاهش مصرف انرژی ساختمان

باتوجه به مسئله روند بالای انرژی و همچنین اتلاف انرژی در کشورمان باید با استفاده از تجهیزات مهم و کارآمد به دنبال چاره اندیشی برای کاهش مصرف انرژی بود.

اعتقاد برخی بر این است که استفاده از درب اتوماتیک امری هزینه بر تلقی می شود در صورتی که این گونه نیست بلکه استفاده از درب های جدید و پیشرفته ای همچون  درب های اتوماتیک می تواند از نظر اقتصادی به صرفه است باشد که البته نقش پر رنگی نیز در پایین آوردن هزینه های مربوط به انرژی مصرفی دارد . با توجه به اینکه درب های اتوماتیک در صورت نیاز و ورود و خروج افراد باز و بسته می شوند و سریع نیز عمل می کنند به طور مسلم نباید زیاد انرژی مصرف کنند.

 

 

 

اختلاف فشار هوا

در استفاده از درب های معمولی براثر اختلاف فشار هوا بین فضای داخل و خارج بخش وسیعی از انرژی به هدر می رود. به عنوان مثال در زمستان  که هوا سرد است به دلیل پایین تر بودن چگالی هوای گرم در داخل اماکن در هر زمان که درب باز می شود بخش وسیعی از هوای سرد وارد محیط می شود که البته هوای گرم در لایه زیرین می ایستد.

با این وجود در این شرایط با افت دما در محیط داخل روبه رو خواهید شد که برای گرم کردن محیط نیاز به انرژی مصرفی بالاتری است. البته در تابستان نیز به همین شکل است که عکس این اتفاق در اثر گرمای محیط می افتد. بنابراین نقش اصلی استفاده از درب های اتوماتیک در مقدار تبادل هوا است که منجر به کاهش مصرف انرژی می شود.

 

جداگانه بودن قسمت های مختلف درب اتوماتیک

با توجه به اینکه درب های اتوماتیک دارای قسمت های مختلفی است و هر کدام از این قسمت ها نیز به راحتی جدا می شوند بنابراین در صورت بروز هر گونه ایرادی در درب می توان قسمت مربوطه را بیرون آورد و آن را تعمیر کرد که بدین شکل از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری خواهد شد.

 

راندمان بالای موتورهای درب اتوماتیک

در درب های اتوماتیک موتورهای قوی و پیشرفته ای وجود دارد که موجب کاهش مصرف انرژی می شود. البته جالب است بدانید که سیستم هایی که در درب های اتوماتیک طراحی شده است قابلیت برنامه ریزی نیز دارند و شما می توانید باتوجه به شرایط و تردد افراد نحوه باز و بسته کردن درب اتوماتیک را هم تنظیم کنید. البته این سیستم های پیشرفته که در درب اتوماتیک به کار رفته اند می توانند با شرایط اقلیمی مختلف نیز هم تراز شوند.  باتوجه به این قابلیت ها  که در درب های اتوماتیک است می توان استفاده از درب های اتوماتیک را در کاهش مصرف انرژی بسیار موثر دانست.

 

 استانداردهای بکار رفته در درب اتوماتیک

همه قسمت ها و تجهیزات به کار رفته در درب اتوماتیک استانداردهای به خصوصی دارد که در نتیجه از تبادل هوا بین محیط داخل و خارج نیز جلوگیری می کند که این امر موجب کاهش مصرف انرژی می شود.

شیشه، فریم ها و حتی درزگیر هایی که در درب های اتوماتیک به کار رفته است همگی کیفیت بالایی دارند که همین ویژگی در قطعات به کار رفته در درب  موجب می شود از تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون به طور قابل توجهی جلوگیری شود. بنابراین در این زمان شاهد اتلاف انرژی کمتری از این درب ها خواهیم بود.  با توجه به این اوصاف می توان بیان کرد که استاندارد بودن درب ها نکته مهمی در کیفیت و خدمات مناسبی است که درب های اتوماتیک در مکان مربوطه ارائه می دهند. از طرفی درب های اتوماتیک  به دلیل قطعات و تجهیزات با کیفیتی که در آنها طراحی شده است ماندگاری بالایی دارند و از این جهت نقش پر رنگی در کاهش مصرف انرژی دارند. 

 بنابراین هوشمند سازی ساختمان و همچنین استفاده از دربهای اتوماتیک به جای درب های معمولی در ساختمان ها یکی از  بهترین و موثرترین روش برای کاهش مصرف انرژی است. البته هزینه هوشمند سازی ساختمان بالا است و هر کس توان انجام هوشمند سازی ساختمان خود را ندارد که در کشور ما بیشتر هوشمند سازی مربوط به ساختمان های لوکس است.

 

تاثیر درب های اتوماتیک سنسوردار در کاهش مصرف انرژی

استفاده از زمان سرویس درب اتوماتیک در دو صورت سنسور دار و ریموت دار با توجه به مزیتی که دارند این روزها بسیار رایج است.  البته با توجه به امنیت و کاربردی که درب های اتوماتیک دارند این روزها در صنعت ساختمان سازی استفاده از این نوع درب ها یک الزام تلقی می شود چراکه تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی ساختمان دارد. البته از درب های اتوماتیک در ادارات دولتی، بانک ها، ساختمان های بزرگ تجاری و بیمارستان ها استفاده می شود.بسته شدن درب ها پس از ورود یا خروج  افراد موجب می شود که در فصول گرم و سرد سال مصرف انرژی کاهش یابد و از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود. سنسور به کار رفته در درب اتوماتیک موجب می شود تا زمانی که افراد در جلوی درب قرار نگرفته اند درب باز و بسته نشود که به طور مسلم در بهینه سازی انرژی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان نقش بسزایی دارد.

 

مزیت های استفاده از  درب اتوماتیک

باتوجه به مزیت هایی که درب های اتوماتیک دارند استفاده از درب های اتوماتیک به جای درب های معمولی بهترین کار است تا با استفاده از این نوع درب ها در ساختمان بتوان مصرف انرژی را کاهش داد. البته درب های اتوماتیک باتوجه به طراحی زیبایی که دارند موجب زیبایی نمای ساختمان نیز می شوند که در ادامه برخی دیگر از مزیت های استفاده از درب اتوماتیک را بیان خواهیم کرد.

 

مزیت های درب های اتوماتیک عبارت اند از:

 

راحتی و ایمنی

این روزها استفاده از درب های اتوماتیک برای هر ساختمانی به یک نیاز اساسی تبدیل شده است. در بسیاری از ساختمان ها نظیر هتل ها، بانک ها، بیمارستان ها و ادارات از درب های اتوماتیک استفاده می شود . ورود و خروج افراد در درب های اتوماتیک به سادگی انجام می شود و برای هر بار باز و بسته کردن درب ها نیاز به وارد کردن نیروی دست نیست بلکه به صورت اتوماتیک وارد درب باز و بسته می شود.

در باز و بسته کردن آن نیا به دخالت دست نیست پس از این طریق نقش قابل توجهی در راحتی شما دارد. البته با استفاده از درب های اتوماتیک می توان ورود و خروج افراد را کنترل کرد و به برخی اجازه ورود و به برخی دیگر نیز اجازه ورود ندهید.

 

مزیت های درب های اتوماتیک عبارت اند از:

 

حمل آسان وسایل

در زمانی که با وسایل زیادی قصد ورود و خروج از درب را دارید اما قادر به باز کردن درب نیستید شما به راحتی با قرار گرفتن در مقابل سنسور می توانید با باز شدن و بسته شدن اتوماتیک درب وارد و خارج شوید. البته برای افراد مسن یا معلول که باز و بسته کردن درب کمی سخت است در زمان عبور از دربهای اتوماتیک دیگر دچار مشکل نمی شوند. بنابراین، می‌توانید با نصب دربهای اتوماتیک راحتی و سهولت را برای خود و دیگران تجربه کنید.  البته ساختمانی که دارای درب های اتوماتیک باشد مشتری های بیشتری از افراد مسن و معلول را به سمت خود جذب خواهد کرد زیرا دیگر مشکل باز و بسته کردن درب نخواهند داشت.

 

کاهش مصرف انرژی

در  مکان های عمومی از جمله ادارات، زمانی که درب ها برای مدت طولانی باز رها می شوند،موجب به هدر رفتن زیاد انرژی می شود که البته با استفاده از درب های اتوماتیک این مشکل حل می شود. به این دلیل که استفاده از درب های معمولی باعث استفاده بیش از حد از تهویه مطبوع و سیستم های گرمایشی و سرمایشی  در ساختمان می شوند. اما درب های اتوماتیک  به این شکل نیستند و این قابلیت را دارند که به طور خودکار باز و بسته شوند و در نتیجه مصرف انرژی نیز در ساختمان ها کاهش می یابد. در ساختمان هایی نظیر شرکت ها و مراکز تجاری با استفاده از درب های اتوماتیک مصرف انرژی کاهش می یابد و البته هزینه قبوض انرژی را نیز کاهش می دهد.

 

راحتی تردد در مکان های شلوغ

مکان‌های عمومی از جمله  مراکز خرید، بیمارستان ها و  هتل ها دارای ازدحام جمعیت زیادی هستند که تردد افراد در این مکان ها نیز به نسبت بالا است. با این حال افرادی که در این مکان ها در حال تردد هستند  زمان کافی برای باز و بسته کردن درب ها را ندارند. در چنین مکان هایی افراد با دست پر از مکان ها خارج می شوند بنابراین برای خارج شدن و وارد شدن راحت افراد نیاز به نصب درب اتوماتیک است. بنابراین در زمان نصب درب های اتوماتیک در این مکان ها، تردد افراد ساده تر می شود و این دقیقا یکی از مهمترین مزیت استفاده از  درب اتوماتیک است.

 

راحتی تردد در مکان های شلوغ

 

عدم نیاز به لمس درب برای باز کردن

در سال های اخیر با بیماری کوید 19 درگیر بودیم و به طور حتم خاطرات این بیماری را با از دست دادن عزیزانمان تجربه کرده ایم. در زمان تردد افراد در مکان های عمومی تصور کنید که به جای درب های اتوماتیک از درب های معمولی استفاده می شود فکر می کنید چه اتفاقی می افتد. به طور مسلم با لمس کردن بیشمار دست در یک روز برخی از بیماری ها نیز به راحتی بین افراد منتقل خواهد شد.

بیماری های همه گیر خواهد شد و از طرفی سلامتی افراد جامعه نیز به خطر خواهد افتاد.اما اگر از درب های اتوماتیک  به جای درب های معمولی استفاده شودچه اتفاقی می افتد؟ به طور مسلم  وضعیت کاملا فرق می کند به این دلیل که  هر زمان شخصی به سمت در بیاید، به طور خودکار درب باز یا بسته می شود و  البته نیازی به لمس درب برای بازکردن نیست چرا که درب اتوماتیک با مصرف انرژی برق و موتورهای کارآمد خود به راحتی و در کمترین زمان باز و بسته می شود.

 

سخن پایانی

به طور مسلم تکنولوژی و ساخت درب های اتوماتیک به آسایش و رفاه افراد جامعه کمک زیادی کرده که از طرفی با استفاده از این درب های اتوماتیک می توان مصرف انرژی را کاهش داد. در درب های اتوماتیک موتورهای قوی و پیشرفته ای وجود دارد که موجب کاهش مصرف انرژی می شود. البته جالب است بدانید که سیستم هایی که در درب های اتوماتیک طراحی شده است قابلیت برنامه ریزی نیز دارند و شما می توانید باتوجه به شرایط و تردد افراد نحوه باز و بسته کردن درب اتوماتیک را هم تنظیم کنید. البته این سیستم های پیشرفته که در درب اتوماتیک به کار رفته اند می توانند با شرایط اقلیمی مختلف نیز همتراز شوند. استفاده از درب های اتوماتیک با تجهیزات پیشرفته ای که در آن بکار رفته است موجب می شود که از فضای مورد نظر در زمان نصب درب اتوماتیک استفاده بهینه کرد چرا که این درب ها سایز و اندازه مناسبی دارند و فضای زیادی از مکان مورد نظر را اشغال نخواهند کرد.

مکان‌های عمومی از جمله  مراکز خرید، بیمارستان ها و  هتل ها دارای ازدحام جمعیت زیادی هستند که تردد افراد در این مکان ها نیز به نسبت بالا است. با این حال افرادی که در این مکان ها در حال تردد هستند  زمان کافی برای باز و بسته کردن درب ها را ندارند به همین دلیل استفاده از درب های اتوماتیک اهمیت بالایی دارد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درب های اتوماتیک و تاثیر آن در کاهش مصرف انرژی به سایت اسمارت کو سر بزنید.

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد