درب اتوماتیک چیست؟
  • 17 نظرات
  • 2022-03-20

درب اتوماتیک چیست؟

در ساختمان ‌سازی انواع درب‌ها کاربرد دارد و بر حسب نیازی که وجود دارد، می ‌توان از مدل‌ ها و سیستم ‌های مختلفی استفاده کرد. همان گونه که می دانیم امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز ساخت وسایل و امکاناتی که به رفاه و آسایش انسان کمک کند بیش تر می شود و همان گونه که هر کدام از تجهیزات مورد استفاده انسان پیشرفت می کند، درب های اتوماتیک یکی از این وسایل و تجهیزات است که امروزه به دلیل مزایایی که دارد، کاربردش رایج شده است و در مکان های مختلف شاهد کاربرد این نوع درب هستیم.

 

امروزه کاربرد درب اتوماتیک بسیار رایج شده است، به نحوی که نیاز هر ساختمانی شمرده می شود. درب اتوماتیک دارای دو نوع شیشه ای و پارکینگی است که هر یک دارای خصوصیات مخصوص به خود می باشند.درب اتوماتیک به دلیل کاربردها و مزایای خوبی که دارد، در بین اشخاص محبوب شده و همواره با استقبال آن ها، مواجه می شود.


درب های اتوماتیک شیشه ای در اماکنی مانند بانک ها، بیمارستان، مراکز تجاری، مراکز درمانی، هتل ها و … کاربرد دارد. همچنین علاوه بر ظاهر زیبای این نوع درب، باعث صرفه جویی در انرژی گرمایشی و سرمایشی می شود.درب های شیشه ای دارای انواع مختلفی می باشند که می توانید بر اساس ویژگی های فضا، نوع متناسب با آن را استفاده کنید.

 

درب اتوماتیک
در این مقاله که توسط سایت اسمارتکو تهیه شده است، به درب اتوماتیک، انواع آن، اجزا و قطعات تشکیل دهنده، نحوه کارکرد و … می پردازیم و شما را با انواع مزایا و معایب این نوع درب، آشنا خواهیم نمود.پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

می دانیم که هر وسیله ای هر چقدر که پرکاربرد و مفید باشد، معایبی نیز خواهد داشت. درب های اتوماتیک یکی از این تجهیزات پرکاربرد است که با وجود مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد. در ادامه با سایت اسمارت کو همراه باشید تا با معایب درب اتوماتیک اشنا شوید.

 

درب اتوماتیک چیست؟


درب اتوماتیک نوعی از انواع درب می باشد که برای باز و بسته شدن، به نیروی دست نیاز ندارد و از طریق موتور الکترونیکی و برد الکتریکی، باز و بسته می شود.بنابراین درب اتوماتیک سبب راحتی کاربرد آن برای اشخاص شده و برای کسانی که از توانایی جسمی ضعیفی برخوردارند یا همراه بچه، وارد مکانی می شوند، بسیار کاربردی می باشد‌. زیرا به صورت اتوماتیک، باز و بسته شده و نیازی به استفاده از دست ندارد.


درب اتوماتیک به دو صورت عمودی و افقی حرکت می کند. درب اتوماتیک شیشه ای به صورت افقی حرکت می کند و درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی، شکل حرکتشان به صورت عمودی است.بنابراین درب اتوماتیک شیشه ای به صورت عمودی حرکت نمی کند، مگر در سیستم های دکوراتیو و نمایشی‌.

 

درب اتوماتیک چیست؟ 

انواع درب اتوماتیک:


●درب اتوماتیک شیشه ای: این نوع درب از یک اپراتور برای باز و بسته کردن لت ها، تشکیل شده است. همچنین دارای یک ست فریم و شیشه در اشکال و فرم های مختلف می باشد که برای جداسازی فضاهای مورد نظر کاربران، به کار برده می شود.همچنین دارای محدودیت در ابعاد و اندازه اجرایی نبوده و می توان در فضاهای مختلف، از درب اتوماتیک شیشه ای استفاده نمود. این نوع درب اتوماتیک به دلیل مزایایی مانند ظاهر زیبا و صرفه جویی در مصرف انرژی، در مکان های شلوغ و پرتردد به کار می رود.علاوه بر این، برای افزایش استحکام درب اتوماتیک شیشه ای از شیشه سکوریت یا لمینت استفاده می کنند تا امنیت آن، افزایش یابد.

 

درب اتوماتیک شیشه ای

●درب اتوماتیک پارکینگی: نام دیگر این نوع درب، درب های حفاظتی می باشد. کاربرد درب اتوماتیک پارکینگی برای کنترل تردد مکان های عمومی و حفاظت از فضاها و محیط های خاص است. این نوع درب دارای مدل های متفاوتی می باشد که بر اساس ویژگی های فضای مورد نظر، می توان نوع متناسب را مورد استفاده قرار داد. یکی از مزایای خوب درب اتوماتیک پارکینگی، باز و بسته شدن از طریق ریموت است که به دخالت دست نیازی نداشته و باز و بسته کردن درب های سنگین را راحت کرده است.


●کرکره برقی: کرکره برقی مدل پیشرفته کرکره های ساده و قدیمی هستند که تفاوت بسیاری با آن ها دارند. کرکره برقی به دلیل قیمت  پایینی که دارد، برای درب پارکینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت کرکره به جنس و نوع متریال به کاررفته در آن بستگی دارد و بر این اساس، دارای قیمت های متفاوتی می باشد.نوع تیغه و موتور به کاررفته در انواع کرکره برقی نیز با هم متفاوت است. معمولا کرکره هایی که دارای تیغه ی گالوانیزه می باشند، در پارکینگ منازل کاربرد دارد. کرکره هایی که جنس تیغه شان از پلی کربنات است، به دلیل استحکام و مقاومت بالا، در مکان هایی که به امنیت بیشتری نیاز دارند مانند صرافی ها و طلا فروشی ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

 کرکره برقی

 

انواع درب اتوماتیک شیشه ای:


●درب اتوماتیک کشویی: این نوع درب دارای اشکال مختلفی است. درب اتوماتیک کشویی برای حرکت به طرفین به فضای ثابتی مانند دیوار، نیاز دارد. به طور کلی این نوع درب یکی از انواع رایج درب های اتوماتیک شیشه ای است که به دلیل ویژگی هایی مانند سادگی و زیبایی، در هر فضایی امکان نصب و استفاده دارد.نحوه حرکت درب اتوماتیک کشویی، درون ریل به صورت رفت و برگشت بوده و می توان میزان سرعت باز و بسته شدن آن را تنظیم کرد.


●درب اتوماتیک تلسکوپی: درب‌های اتوماتیک تلسکوپی که به صورت کشویی یا اسلایدی باز و بسته می ‌شوند، بهترین گزینه برای فضاهای محدود و به خصوص با عرض کمتری است که نیاز به ورودی عریض دارند. همان سنسورهای به کار رفته (برای باز و بسته شدن) در درب‌های اسلایدی خودکار در این مدل نیز تعبیه شده است و عملکردی بسیار دقیق و بدون خطا دارند.

این نوع درب مانند درب اتوماتیک کشویی، عمل می کند ولی دارای تفاوت هایی با آن می باشد. عملکرد درب اتوماتیک تلسکوپی از طریق دو لت متحرک خود، به هر سمت حرکت کرده و تا ۶۶ درصد، کل فضا را باز می کند.لت های این نوع درب به صورت همزمان، به یک سمت حرکت کرده و بر روی لت ثابت جمع می شوند. به همین دلیل در مقایسه با درب اتوماتیک کشویی، فضای بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

درب اتوماتیک تلسکوپی

درب های اتوماتیک تلسکوپی برای اماکنی که به بازشوی بیشتری نیاز دارند، مناسب می باشد. این نوع درب دارای دو نوع تلسکوپی و نیمه تلسکوپی است. حرکت درب های تلسکوپی، درون یک ریل و به صورت افقی می باشد. نحوه تنظیم سرعت حرکت لت های شیشه ای باید به گونه ای باشد که لت های متحرک به صورت همزمان، پشت لت ثابت قرار گیرند.

 

مزایای استفاده از درب اتوماتیک تلسکوپی چیست؟

به طور کلی می توان گفت زیبایی و شکیل بودن درب‌های اسلایدی تلسکوپی ویژگی منحصر به فرد آن ها می باشد. از آن جایی که این درب‌ها اتوماتیک می باشند بدون نیاز به دست به راحتی باز می‌شوند و برای عبور و مرور هیچ‌گونه سختی برای افراد وجود نخواهد داشت. به علاوه مانند تمام درب‌های اسلایدی، به فضایی برای جلو و عقب رفتن درب هنگام باز و بسته شدن نیاز نیست.

از سوی دیگر کشویی بودن آنها، از این درب‌ها، درب‌هایی کاملا بدون صدا ساخته است. یعنی حین استفاده از این درب‌ها، از بابت صدای کوبیده شدن در روی چهارچوب، جیرجیرهای احتمالی و صدای سایش نگرانی وجود نخواهد داشت.

درب‌های اتوماتیک اسلایدی تلسکوپی در مدل‌ها و عرض‌های متفاوت عرضه می‌شوند. این درب‌ها می‌توان در بسیاری از پروژه‌ها استفاده کرد و بسته به نوع کاربرد و حجم افرادی که از آن عبور می‌کنند، تغییر سایز داد.


●درب اتوماتیک شیشه ای گردان : یکی از انواع درب اتوماتیک شیشه ای زیبا، خاص، پرکاربرد و البته گران قیمت، درب اتوماتیک شیشه ای گردان است.این نوع درب اتوماتیک، از یک سیلندر شیشه ای تشکیل یافته که در مرکز آن، لوله و شفت اصلی قرار دارد. از این شفت باله هایی متصاعد شده که امکان دارد  یک نوع از درب اتوماتیک شیشه ای گردان، دو یا سه باله داشته باشد.قیمت انواع درب اتوماتیک به مدل و متریال بکار رفته در آن بستگی دارد ولی به طور کلی، قیمت درب اتوماتیک گردان بیشتر از سایر درب های اتوماتیک است.درب اتوماتیک گردان به دلیل این که حالت چرخشی داشته و با هر چرخش باز می شود، همواره به شکل بسته دیده می شود و به آن  درب همیشه بسته می گویند.بنابراین به دلیل ویژگی هایی که دارد، از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.


همچنین درب اتوماتیک گردان دارای انواع مختلفی مانند دوباله، سه باله، چهارباله می باشد که هر یک برای فضایی مناسب می باشند. مثلا درب اتوماتیک گردان چهار باله برای هتل ها و مراکز تجاری مناسب نیستند، زیرا در این اماکن فضای کمی برای تردد وجود دارد و امکان دارد که وسایل افراد به باله ها گیر کند.

 

درب اتوماتیک شیشه ای گردان

 


●درب اتوماتیک نیم گرد: تنها تفاوت درب اتوماتیک نیم گرد و درب اتوماتیک کشویی، در صاف و قوس دار بودنشان می باشد. قیمت درب اتوماتیک نیم گرد بیشتر از سایر انواع درب اتوماتیک است، زیرا در این نوع درب از شیشه های سکوریت منحنی و قوس دار، استفاده شده است.کاربرد درب اتوماتیک کرو یا نیم گرد، در ساختمان ها و فضاهایی است که حالت نیم دایره دارند. همچنین فریم و رنگ شیشه سکوریت بر اساس سلیقه کاربر و ویژگی های محیط مورد نظر، انتخاب می شود.علاوه بر این، می توان همانند سایر درب های اتوماتیک، سرعت باز و بسته شدن درب اتوماتیک کرو را تنظیم نمود.

 

درب اتوماتیک نیم گرد

 


●درب اتوماتیک لولایی: جنس درب اتوماتیک لولایی می تواند از هر نوعی اعم از شیشه، چوب، فلز، سنگ و… باشد. می توان با نصب یک اپراتور در درب لولایی ساده، آن را به درب اتوماتیک لولایی تبدیل کرد که بدون هزینه و کوچکترین تخریب، می توانید از آن استفاده کنید.درب اتوماتیک لولایی دارای دو نوع تک لنگه و دو لنگه می باشد. در این نوع درب احتمال برخورد با افراد وجود ندارد، زیرا با نصب سنسور تشخیص حرکت بر روی درب، هنگام نزدیک شدن افراد به درب، سرعت حرکتش کم شده یا ایست کامل می کند.

درب لولایی ساده به راحتی می تواند با نصب یک اپراتور به یک درب لولایی اتوماتیک تبدیل شود بدین ترتیب با کمترین هزینه و تخریب از امکانات یک درب برقی می توانید بهره بجویید.درب اتوماتیک لولایی می تواند به صورت تک لنگه و یا دو لنگه باشد ، در مدل درب برقی سوئینگ به صورت دو لنگه می توان باز شوی لنگه های درب را طوری تنظیم کرد که موقع ورود یک لنگه باز شود و موقع خروج لنگه ی دیگر و یا تنظیمات دیگر بدین صورت می باشد که هر دولنگه موقع ورود و خروج باز و بسته شوند.

 

درب اتوماتیک لولایی


درب اتوماتیک لولایی تک لنگه: دارای یک لنگه درب می باشد که به سمت راست یا چپ باز می شود. این نوع درب، یک فضای نود درجه ای را به طور کامل باز کرده و سبب تردد آسان خودروها در پارکینگ می شود. همچنین کاربرد قفل برقی یا مغناطیسی در درب اتوماتیک تک لنگه ضروری می باشد. زیرا در صورت فقدان آن، احتمال باز شدن درب بر اثر فشار زیاد وجود دارد.


درب اتوماتیک لولایی دو لنگه: این نوع درب، از دولنگه درب در کنار هم تشکیل یافته و به دلیل باز شدن درب ها توسط جک ریلی، محیط مناسبی برای تردد خودروها فراهم شده است. درب دولنگه یکی از انواع رایج درب اتوماتیک می باشد. همچنین کاربرد این نوع درب در ساختمان های مسقف و دارای حیاط می باشد. لازم به ذکر است که باید در درب دو لنگه، به اندازه طول هر یک از لنگه های درب، فضای داخلی را آزاد گذاشت تا محیط کافی برای باز و بسته شدن درب فراهم شود.

 

 

درب اتوماتیک لولایی دولنگه

●درب اتوماتیک مثلثی: این نوع درب اتوماتیک مناسب فضاهایی است که دارای ورودی کمی هستند. همچنین کاربرد بسیار خوبی در ساختمان های مدرن و زاویه دار دارد.درب اتوماتیک مثلثی متشکل از دو ریل مجزا که با هم زاویه ۹۰ درجه را می سازند، است. برای همین باز و بسته شدن هر لت شیشه ای متحرک در ریل خود می باشد.زیرسازی این نوع درب به تخصص و مهارت نیاز دارد و بایدتوسط متخصصین در این زمینه صورت گیرد.

 

درب اتو ماتیک مثلثی

 

●درب اتوماتیک تاشو: نام دیگر این نوع درب، درب اتوبوسی می باشد که به دلیل این که ۹۰ درصد عروض ورودی را برای کاربر فراهم می کند، کاربرد بسیار خوبی در اماکنی که دارای عرض بازشوی کمی هستند، دارد.

درب اتوماتیک شیشه ای تاشو، به سمت طرفین تا شده و به همین دلیل کل عرض ورودی را در اختیار افراد می گذارد.هر لنگه ی درب اتوماتیک تاشو از وسط، به دو قسمت تقسیم شده است و هر قسمت از طریق لولا به یکدیگر وصل شده اند.پس هنگام باز شدن درب، این دو قسمت بر روی یکدیگر قرار می گیرند. بر اساس عرض ورودی، درب تاشو می تواند به یک سمت یا هر دو طرف جمع شود.

 

انواع درب اتوماتیک پارکینگی:


●درب اتوماتیک پارکینگ زیر سقفی: این نوع درب به شکل پنل های بزرگ و یا یک تکه می باشد. هنگام باز شدن، تمام صفحات و یا پنل یک تکه به زیر سقف رفته و به طور مجدد، درب سکشنال به پایین حرکت کرده و فضای عبور را مسدود می سازد.

درب سکشنال یک تکه فقط از لحاظ ظاهر زیبایی و نمایشی با سایر درب های اتوماتیک متفاوت است و از نظر فنی، هیچ برتری نسبت به آن ها ندارد. درب پارکینگی زیر سقفی بیشتر در درب های گاراژ فیلم های هالیوودی، مورد کاربرد قرار گرفته اند.

 

درب اتوماتیک پارکینگ زیر سقفی

 

●درب اتوماتیک پارکینگ ریلی: بیشترین کاربرد این نوع درب در کارخانه ها و مراکز صنعتی است. درب پارکینگ ریلی از یک چرخ دنده قدرتمند، تشکیل یافته که هنگام گردش، با دنده شانه ای برخورد کرده و سبب باز و بسته شدن درب می شود.

درب ریلی پارکینگ دارای ابعاد مختلفی می باشد که هریک، قیمت های متفاوتی دارند. به همین دلیل درب ریلی اتوماتیک به کاررفته در منازل، سایز کوچکتری داشته و قیمتش نیز کمتر است. ولی درب ریلی به کار رفته در کارخانه و مراکز صنعتی، بزرگتر بوده و قیمت بیشتری نیز دارد.


●درب اتوماتیک پارکینگ بازویی: یکی از رایج ترین انواع درب اتوماتیک پارکینگ، درب بازویی می باشد. این نوع درب دارای دو نوع تک لنگه و دو لنگه است که مناسب پارکینگ های بزرگ می باشد. زیرا هنگام باز و بسته شدن، فضای زیادی را اشغال می کند.درب پارکینگ بازویی یک لنگه، ۹۰ درجه باز می شود و کاربرد مناسبی در پارکینگ هایی که از یک طرف دارای فضای بیشتری هستند، دارد. درب پارکینگ بازویی دو لنگه، برای باز شدن هر دو لنگه به فضای بیشتری نیاز دارد.

 

درب اتئماتیک بازویی

 

نحوه انتخاب جک درب پارکینگ:


جک درب پارکینگ دارای دو نوع هیدرولیکی و الکترومکانیکی می باشد. برای درب هایی که میزان تردد در آن بالا است مانند پارکینگ های بزرگ، بهتر است از جک هیدرولیکی استفاده کنید. زیرا این نوع جک در اثر باز و بسته شدن مکرر داغ نشده و دارای محدودیت در تردد نیز نمی باشد. البته لازم به ذکر است که قیمت این نوع جک بالاتر از سایر جک ها می باشد.


نوع دیگر جک های پارکینگ، جک الکترومکانیکی است. این نوع جک برای ترددهای متوسط مناسب می باشد. بنابراین بهتر است در ساختمان های دارای ۲۰ الی ۳۰ واحد تردد خودرو، از جک الکترومکانیکی استفاده کنند. این نوع جک در قدرت و کیفیت های مختلفی تولید می شود.

 

 

انواع درب اتوماتیک کرکره ای

 

درب اتوماتیک سکشنال

یکی از انواع درب ‌های اتوماتیک، درب اتوماتیک سکشنال است. باز و بسته شدن این درب‌ ها با ریموت انجام می‌گیرد و از مداخله دست، خبری نیست. یکی از محاسن عمده این درب‌ ها، انعطاف پذیری آن‌هاست که باعث می‌شود در اماکن صنعتی، انبارها و اماکن بزرگ، مورد استفاده قرار گیرند. این درب به نام درب مقطعی و درب گاراژ نیز نامیده می‌شود. مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی یکی از ویژگی‌های بارز این نوع درب ‌های اتوماتیک است. شکیل بودن و امنیت بالا نیز از دیگر خصوصیات درب اتوماتیک سکشنال است.

 

انواع درب اتوماتیک کرکره ای:


●کرکره برقی با تیغه آلومینیومی: پوشش این نوع درب ها از آلومینیوم می باشد و تیغه های آلومینیومی دارای سایز ۴ سانتیمتر الی ۱۲ سانتیمتر هستند. ولی یکی از سایزهای رایج، ۸ سانتی متری می باشد که در ابعاد مختلفی، اجرا می شود.


●کرکره برقی با تیغه گالوانیزه: پوشش برخی از درب های اتوماتیک، از تیغه گالوانیزه است که سبب کنترل صدا و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. 


●کرکره برقی رول گیتور: جنس این نوع کرکره برقی از استیل و آلومینیوم بوده و جزو گران قیمت ترین پوشش  های درب اتوماتیک محسوب می شود. این کرکره برقی پوششی مربعی و مستطیلی داشته و فاقد پوشش یکپارچه برای جلوگیری از عبور هوا می باشد‌.

 

 

 کرکره برقی با تیغه آلمینیوم

 

تاریخچه درب اتوماتیک


اولین درب اتوماتیک، در سده اول بعد از میلاد مسیح کشف شد. شخصی به نام هرون، درب های بزرگ و سنگین معبد اصلی شهر را به صورت اتوماتیک باز کرده بود.سپس در سال ۱۹۳۱ در آمریکا، درب اتوماتیک سوئینگ اجرا شد. این درب با قیمت صد دلار، در یکی از رستوران ها اجرا گردید.


پس از آن و در سال ۱۹۵۴، باز هم در کشور آمریکا، اولین درب اتوماتیک کشویی مورد استفاده قرار گرفت. ولی این نوع سیستم سبب به وجود آمدن مشکلات بسیاری شد. به همین دلیل از چرخه تولید خارج شد و سرانجام در سال ۱۹۶۰، درب های الکترونیکی وارد بازار شدند.

 

درب اتوماتیک شیشه ای فروشگاه چیست؟


درب های اتوماتیک شیشه ای برای فروشگاه ها سبب افزایش رفاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. به همین دلیل در بسیاری از فروشگاه ها مانند فروشگاه مواد غذایی، پوشاک و… کاربرد دارد.این نوع درب به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود و نیازی به نیروی دست ندارد. علاوه بر درب اتوماتیک فروشگاهی، درب کرکره ای فروشگاهی نیز با استقبال افراد، مواجه شده است و کاربرد بسیار خوبی برای فروشگاه های بزرگ دارد.

 

درب اتوماتیک استیل طلایی چیست؟


این نوع درب یکی از انواع درب های اتوماتیک زیبا و جذاب می باشد. استیل درب اتوماتیک، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی داشته و کاربرد بسیار خوبی در مناطق پر رطوبت دارد. درب اتوماتیک استیل طلایی با زیبایی خاصی که به محیط اطرافش می دهد، سبب جلب توجه و استقبال افراد شده است. همچنین این نوع درب، هماهنگی ویژه ای با فضای اطرافش دارد که سبب زیبایی بصری می شود.

 

 

در اتوماتیک استیل


تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند چیست؟


تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند چیست؟ درب اتوماتیک ساختمان به مرور زمان، عملکرد ساده خود را فراموش کرده و با گذشت زمان، امکانات و تجهیزات پیشرفته ای به آن اضافه شد. امروزه با سیستم کنترل تردد هوشمند، مواجه هستیم که امکانات و تجهیزات بسیاری را در اختیار اشخاص قرار می دهد. بنابراین تمامی این عوامل سبب شده است تا نام درب هوشمند را به آن نسبت دهند.

 

معایب درب های اتوماتیک چیست؟

 

_تمیز کردن درب اتوماتیک سخت است. زیرا باید مدام قطعات و اجزای داخلی درب را روغن کاری نمایید تا زنگ نزنند. هم چنین باید به طور منظم و مداوم معاینه شود که به هزینه نیاز دارد و باید پول بپردازید. اگر جنس درب شما از فلز باشد، باید به طور مداوم رنگ آمیزی و معاینه شود تا زنگ نزند.هم چنین اگر درب شما چوبی باشد، پس از گذشت مدتی فرسوده می شود و ظاهر نامناسبی پیدا می کند.

_نصب و نگهداری درب های اتوماتیک هزینه زیادی می خواهد زیرا باید برای نصب آن از متخصصین مخصوص خودش استفاده نمود. هم چنین تعمیر و نگهداری و بازرسی مداومش هزینه بالایی را متحمل می شود. اگر ساعاتی برق نباشد، درب اتوماتیک کار نخواهد کرد و شما مجبور خواهید شد به صورت دستی درب را باز و بسته کنید که باعث اذیت و رنجش شما خواهد شد.همه این ها بیانگر این است که درب های اتوماتیک فقط هزینه ی نصب ندارند و بعد از نصب نیز مدام و همیشه برای جلوگیری از خراب شدنشان هزینه نمود.

_درب های اتوماتیک در مقایسه با انواع دیگر درب ها از قیمت بالا و بیش تری برخوردارند. چون به دلیل وجود قطعات و تجهیزات پیشرفته و ویژگی های خاصی که در مقایسه با نوع دیگر درب ها دارند، بودجه زیادی برای تولیدشان می خواهند در نتیجه وقتی هزینه ی تولید درب های اتوماتیک بیش تر می شود قیمت خریدش برای مصرف کننده هم بالاتر خواهد رفت.

_کارایی درب های اتوماتیک این است که نیازی به استفاده از نیروی دست برای باز و بسته کردن ندارند و با سنسور و کنترل از راه دور باز و بسته می شوند. ولی هنگامی که برق قطع می شود و به دلیل این که با برق کار می کنند مزیت و کاربردشان تبدیل به عیبشان می شوند و در مواقع عدم وجود  برق باید از نیروی دست برای باز و بسته کردنش استفاده کرد.

_به دلیل این که نصب درب های اتوماتیک ساده نیست و به مهارت و تخصص نیاز دارد و یک انسان عادی نمی تواند آن را نصب نماید، باید به کارشناس و متخصص درب اتوماتیک اطلاع دهید تا درب را برایتان نصب نماید که هزینه می خواهد.هم چنین اگر مهارت تعمییر درب را نداشته باشید، باید برای تعمییر درب هم هزینه نمایید.

_ بعضی از مدل های درب های اتوماتیک برای مکان هایی که دارای فضای محدود و کوچکی هستند مناسب نیستند مثلا برای اتاقی که چهارچوب و ورودی کمی دارد کاربرد ندارند.


در بالا به معایب درب های اتوماتیک اشاره نمودیم ولی باید این مطلب را متذکر شد که درست است درب های اتوماتیک دارای معایبی می باشند ولی مزایا و کاربرد های خوب و مفیدی دارند که نباید از آن غافل شد و به سبب همین ویژگی ها و مزایا سبب کاربرد آن در اکثر مراکز تجاری، اداری، فروشگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها، بانک ها و... هستیم. که در ذیل به توضیح و بیان برخی از مزایای درب های اتوماتیک می پردازیم:

 

مزایای درب های اتوماتیک

 

مزایای درب های اتوماتیک چیست:


_شکل و ظاهر ساختمان مورد استفاده را شیک می کند و جلوه ی زیبایی به آن می بخشد و همین عامل سبب جذب مشتری در اماکن تجاری و تفریحی و خدماتی می شود.
_در برابر سایش و گرما مقاوم است.
_ به دلیل اینکه مانند درب های دیگر به طور دائم باز نیست و به هنگام ورود و خروج باز و بسته می شود، از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و در مصرف آن جلوگیری می کند.
_دارای سرعت عملکرد مناسبی است و به همین دلیل بهترین کارکرد و کاربرد را در مکان های شلوغ و پرتردد دارد و از ایجاد ترافیک و شلوغی در ورودی جلوگیری می کند.
_ بیشترین و بهترین استفاده از محل و مکان موجود را دارد.
_می توانید در طرح و مدل و اندازه ی دلخواهتان تولید درب را سفارش کنید و درب اتوماتیکی طبق سلیقه خودتان و متناسب با فضای مورد نظرتان داشته باشید.
_دارای امنیت و ایمنی بالایی است که از صدمات و تلفات جانی جلوگیری می کند که همین یک مورد، سبب می شود که نسبت به درب های دیگر کاربرد زیادی داشته باشد.
_در اماکن پرتردد از ورود آلاینده ها و گرد و غبار به داخل جلوگیری می کند.
_ یکی از مزایای درب های اتوماتیک راحتی و آسانی استفاده از آن است. مثلا هنگام ورود و خروج نیاز نیست که شما وسایلی که به همراه دارید را زمین گذاشته و سپس در را باز کنید. یا هنگامی که کودکی را همراه خود دارید استفاده و باز وبسته کردن درب های دیگر برایتان مقداری مشکل است ولی درب های اتوماتیک این مشکل شمارا حل نموده و آسایش شما را با باز و بسته کردن خودکار فراهم نموده است.
_با نصب درب های اتوماتیک خیالتان از بابت سارقان آسوده است زیرا درب های اتوماتیک از ایمنی بالایی برخوردار هستند و شما نیازی به قفل های دیگر یا سیستم های امنیتی بیش تری ندارید و درب های اتوماتیک با توجه به این که بالاترین استاندارد های کیفی و ایمنی را دارند، از دارایی شما به بهترین شکل ممکن محافظت می کنند و مانع دستبرد سارقان و دزدان می شوند.
_علاوه بر این که درب های اتوماتیک جلوه ی زیبا و منحصر به فردی به ساختمان و محل کار و زندگی شما می دهدط باعث افزایش اعتبار ساختمان شما نیز می شود.
_به دلیل این که در تولید و طراحی درب های اتوماتیک و بالابردن کیفیت آن از بهترین مواد و مرغوب ترین مواد استفاده می شود، دارای کیفیت بالایی است.

 

مزایای درب اتوماتیک

 

 

آپشن های جدید انواع درب اتوماتیک چیست؟


مرکز برنامه ریزی سیستم یا کلید کنترل درب: این قطعه سبب می شود که افراد بتوانند وضعیت کارکرد درب اتوماتیک را تغییر دهند. این وضعیت ها بین ۳ الی ۷ حالت اصلی بر روی کلید کنترل، وجود دارد. 


کاربرد این نوع درب های اتوماتیک در فضاهای داخلی با ترافیک کم است تا نیازی به باتری بک آپ و قفل الکترومکانیکی نباشد، زیرا در این نوع درب ها، باطری بک آپ و قفل الکترونیکی وصل نمی شود.


حفظ دمای محیط با وضعیت نیمه باز درب اتوماتیک: عملکرد وضعیت نیمه باز مانند حالت اتوماتیک است. تنها تفاوت حالت نیمه باز با اتوماتیک، در میزان باز شدن لت متحرک است. این وضعیت در زمستان و برای حفظ گرمای داخل و در تابستان برای پیشگیری از هدر رفت انرژی سرمایشی به محیط خارج، مورد استفاده قرار می گیرد.


وضعیت تمام باز درب اتوماتیک: اشخاص برای باز ماندن کامل درب اتوماتیک از این وضعیت استفاده می کنند. این وضعیت زمانی مورد کاربرد قرار می گیرد که کاربر به گردش هوا در فضای داخلی نیاز داشته باشد.


وضعیت یک طرفه درب اتوماتیک: کاربرد این وضعیت در اماکنی می باشد که افراد داخل آن محیط به راحتی خارج می شوند ولی برای ورود به داخل، باید افراد درخواست اجازه ورود نموده یا از دستگاههای کنترل تردد، استفاده کنند.مانند بانک ها که در پایان ساعات کاری، افراد به راحتی از داخل شعبه خارج می شوند ولی افراد امکان ورود به داخل محیط ندارند.


قابلیت قفل شدن درب اتوماتیک: درب های اتوماتیک از قابلیت قفل شدن به روش های مختلفی برخوردار هستند. افراد به راحتی می توانند با چرخاندن یک کلید، ورودی خود را ایمن کنند. تنها راه ورود به داخل هم از طریق ریموت کنترل می باشد یا باید وضعیت کلید کنترل را از حالت قفل خارج کرد.


ویژگی قفل موتور درب اتوماتیک: با قفل موتور درب اتوماتیک، موتور در مدار باقی مانده و سبب وارد کردن فشار ضعیف به لت های متحرک می شود‌. در نتیجه سبب بسته نگه داشتن درب می شود. در این زمان،

اگر شخصی قصد ورود بی اجازه را داشته باشد، به دلیل اینکه موتور به دلیل فشار لت ها حرکت می کند، الکتروموتور درب را می بندد. 

 

انواع درب اتوماتیک 

انواع سنسور برای درب اتوماتیک:


وظیفه این قسمت، دریافت پیام حرکت افراد و مخابره آن به مدار کنترل برای باز شدن درب اتوماتیک است. چشمی ها دارای انواع و کارکردهای متفاوتی هستند.


●سنسور مادون قرمز اکتیو درب اتوماتیک: این سنسور دارای مادون قرمز می باشد که نزدیک شدن افراد و اجسام، باعث شکسته شدن مادون قرمز می شود. درنتیجه سبب فرستادن سیگنال به سنسور و باز شدن درب های اتوماتیک می شود.


●سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیک: عملکرد این نوع سنسور مانند سنسور قبلی است. با این تفاوت که مدل سنسور پسیو، از سیستم حرارتی نیز برای باز و بسته کردن درب اتوماتیک استفاده می کند.


●سنسور مایکروویو درب اتوماتیک: این نوع سنسور از طریق فرستنده، امواجی به محیط اطراف خود پخش کرده و در صورتی که جسم یا فردی در معرض این امواج قرار گیرد، تغییرات طول موج سبب باز شدن درب اتوماتیک می شود.

 

تاریخچه سنسورهای درب اتوماتیک

 

تاریخچه سنسورهای درب اتوماتیک


در ابتدا چشمی ها به شکل مربع و دایره ای شکل بود که سبب ایجاد فضای دایره ای شکل می شد، سپس با وارد شدن شخص به این فضا، درب اتوماتیک باز می شد.ولی مشکلاتی مانند باز شدن درب هنگام عبور و مرور حیوانات، برخورد لت متحرک با عابرین، دقت پایین و خطای بالا در زمان تشخیص حرکت افراد و… سبب به وجود آمدن تغییرات در این سنسورها شد.


نمونه ی بعدی سنسورها، قابلیت تنظیم حساسیت را داشت. اما این نوع سنسور نیز با مشکلات فراوانی روبرو بود. با تولید نسل جدید سنسورهای درب اتوماتیک، بسیاری از مشکلات سنسورهای نسل قبل، برطرف شد. ترسیم فضای فرضی این نوع سنسورها همانند سنسورهای قبلی به شکل دایره ای نبوده و به شکل مستطیلی رسم می کردند.پس از تولید و عرضه این نوع سنسور، تمامی مشکلات درب اتوماتیک رفع شد ولی مانند تجهیزات دیگر، تغییر و تحولاتی در طراحی و کاربری های این محصول به وجود آمد.

 

بهترین برند درب اتوماتیک


درب اتوماتیک نوعی درب است که به صورت خودکار، باز و بسته می شود. بنابراین هنگام خرید آن، باید به عملکرد قطعات توجه نمود. درب اتوماتیکی که پس از استفاده دچار کمترین خرابی شود، از دیدگاه کاربران بهترین برند می باشد.


مورد مهم دیگر، خدمات پس از فروش درب اتوماتیک است.یکی از عوامل موثر دیگر در تبدیل درب اتوماتیک به بهتربن برند، گارانتی محصول است. این عامل سبب رضایت و دلگرمی مشتریان می شود.مجموعه عوامل مذکور، به افراد در تشخیص و خرید بهترین برند درب اتوماتیک کمک می کند.

 درب اتوماتیک

به کدام یک از شرکت های تولید درب اتوماتیک، اعتماد کنیم؟


●دارا بودن سابقه کاری خوب: داشتن سابقه کاری خوب، یکی از عوامل موثر در اعتماد به شرکت های اجرایی است. زیرا این شرکت ها برای جلب رضایت مشتری، همواره در جهت بهبود محصولات تولیدی خود هستند.


●ارائه انواع خدمات تخصصی: یک شرکت نمونه باید توانایی ارائه خدمات تخصصی و رفع مشکلات مشتریان خود را داشته باشد.


●ارتباط راحت مشتریان با کارشناسان: اگر شرکتی دارای هیچ گونه راه ارتباطی با کارشناسان خود نباشد، در نتیجه می توان گفت آن شرکت، اصلا قابل اعتماد نمی باشد. بنابراین توصیه می کنیم از مراجعه به این گونه شرکت ها، خودداری کنید.

 

نحوه تشخیص اصالت درب اتوماتیک:


تشخیص اصالت درب اتوماتیک، کاری تخصصی می باشد و به تجربه و دانش در این زمینه نیاز دارد. ولی از طریق راه تشخیص مذکور در زیر، به راحتی می توانید اصالت درب اتوماتیک را شناسایی کنید:


●توجه به شرکت تولید کننده درب اتوماتیک
●ارائه خدمات پس از فروش یا عدم ارائه آن
●میزان رضایت سایر مشتریان و کاربران درب اتوماتیک مربوط به آن شرکت
●امکان تعمیر در صورت خرابی درب اتوماتیک و…
بر اساس عوامل مذکور در بالا، می توانید به راحتی اصالت یا تقلبی بودن درب اتوماتیک را تشخیص دهید.

 

نحوه تشخیص اصالت درب اتوماتیک

 

انواع درب اتوماتیک بدون قاب:


●درب اتوماتیک دو جداره: یکی از انواع درب اتوماتیک، درب دو جداره می باشد. این نوع درب، مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارد. درب اتوماتیک دوجداره در صورت شکستگی، تبدیل به تکه های ریزی می شود که برنده نبوده و هیچ آسیبی وارد نمی کند.


●درب برقی سه جداره: این نوع درب اتوماتیک در مقایسه با درب دوجداره، مقاومت بالایی داشته و قیمت بیشتری نیز دارد. درب برقی سه جداره دارای گاز مخصوصی می باشد که در بین سه لایه آن وجود دارد. بنابراین عایق خوبی در برابر حرارت و صدا است.


●درب اتومات فریم فریم لس کشویی: این نوع درب اتوماتیک، حرکت روانی داشته و مناسب محیط هایی است که با کمبود فضا مواجه هستند.


●درب اتومات بدون قاب لولایی: این نوع درب به دلیل اشغال فضای کم، برای اماکنی که دارای فضای محدودی هستند، مناسب می باشد. عملکرد درب اتوماتیک بدون قاب لولایی مانند درب اتوماتیک لولایی فریم دار است و تنها تفاوتشان در قاب دورشان می باشد.

 درب اتوماتیک

کدام درب اتوماتیک برای ما مناسب است؟


عوامل موثر برای یافتن درب اتوماتیک مناسب، شامل موارد زیر می شود:


●محل مورد نظر برای نصب: نوع درب اتوماتیک بر اساس محل نصب، دارای ساختار متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگام خرید آن باید محل نصب درب را مورد توجه قرار داد.


●میزان تردد: اگر میزان تردد در محل مورد نظر شما زیاد است، باید از مدل های کشویی، تاشو و گردان استفاده کنید. همچنین در صورتی که میزان تردد، کم است، مدل های دیگر درب اتوماتیک را به کار برید.


●اندازه دهانه ورودی: اگر اندازه دهانه ورودی کوچک باشد، بهتر است از مدل های اتوبوسی و لولایی درب اتوماتیک استفاده کنید. 

 

راهنمای نگهداری انواع درب اتوماتیک در فصل تابستان:


●درب اتوماتیک شیشه ای: این نوع درب اتوماتیک گرانتر از سایر درب ها می باشد. به همین دلیل باید در نگهداری آن، توجه ویژه ای نمود. برای جلوگیری از داغ شدن موتور در فصول گرم سال و مناطق گرم مانند جنوب کشور، لازم است که داخل محل قرار گیری موتور، سیستم های تهویه و خنک کننده نصب شوند. با این کار دمای موتور و تجهیزات مربوط به آن، پایین نگه داشته می شود.


●درب لولایی: سیستم محرک درب، دو عدد بازو می باشند که نحوه حرکتشان به صورت الکترومکانیکی است. این بازوها در فصول گرم سال دچار ذوب شدن و رقیق شدن گیربکس، ساییدگی لاستیک و… می شوند. به همین دلیل لازم است که قسمت های محرک دستگاه، تمیزکاری و روغن کاری شود. همچنین در فصل تابستان و زمان هایی که تابش مستقیم خورشید بر روی بازوها است، میزان تردد خود را کاهش دهید.


●درب کرکره ای: این نوع درب جزو انواع ارزان قیمت درب های اتوماتیک است. در فصول گرم سال، با تردد بالا ممکن است این نوع درب، جهت سرد شدن موتور، کارکرد آن را بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متوقف کند. همچنین باید به طور مداوم ریل های جانبی و مویی ها را مورد بررسی قرار داد. زیرا در صورت کارکرد ریل ها بدون مویی، تیغه کرکره ها خرد شده و آسیب می بینند.

 قیمت و خرید درب اتوماتیک

قیمت و خرید درب اتوماتیک:


در هنگام خرید درب اتوماتیک باید به نکاتی توجه کنید. یکی از نکات حائز اهمیت این است که می خواهید درب اتوماتیک را در چه مکانی نصب کنید؟درب های اتوماتیک مورد استفاده در بیمارستان ها، فروشگاه ها، بانک ها، ساختمان های مسکونی و… دارای ساختار متفاوتی از یکدیگر می باشند. بنابراین به دلیل این که درب های اتوماتیک در طرح ها و مدل های متنوعی تولید می شوند، باید به ویژگی های مکان مورد نصب توجه نموده و دربی متناسب با ویژگی های مکان خریداری کرد.


قیمت درب اتوماتیک متفاوت می باشد و نمی توان قیمت واحدی برای تمامی آن، ارائه داد. زیرا همانطور که گفتیم، درب های اتوماتیک در طرح ها و مدل های متنوعی، تولید و عرضه می شوند. بنابراین قیمت درب اتوماتیک به نوع آن، جنس قطعات درب، طرح و رنگ آن، کیفیت قطعات به کار رفته در درب، نوع برند و… بستگی دارد.

 

درب های اتوماتیک

 

جزئیات درب اتوماتیک:


اپراتور درب اتوماتیک از دو قسمت زیر تشکیل شده است:


●سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک: این بخش شامل برد و کنترل باکس درب اتوماتیک، الکتروموتور، کلید کنترل، ریموت، سنسور، منبع تغذیه و… می باشد.


●سیستم مکانیکی درب اتوماتیک: این قسمت شامل ریل اصلی سیستم، کاور دستگاه، سطح مقطع قابل تعویض، هنگر اپراتور، تسمه، تسمه گیر، هرزگرد، استپر، بغل کاور، سیم جمع کن، کاور گیر و… می شود.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک: 


●الکتروموتور: این بخش جزو قطعات اصلی درب اتوماتیک است. وظیفه این قسمت، حرکت دادن درب می باشد.


●برد الکترونیکی: برد الکترونیکی یا کنترل باکس درب اتوماتیک، یکی از قطعات اصلی درب اتوماتیک است. وظیفه این قطعه، مدیریت پردازش های مربوط به فعالیت های درب اتوماتیک و برنامه ریزی برای شخصی سازی آن می باشد.


●چشمی یا سنسور درب اتوماتیک: این بخش وظیفه بررسی عبور و مرور افراد از داخل و خارج و اعلام حرکت به برد را برعهده دارد. 

●کلید کنترل: این قطعه دارای انواع مختلفی مانند دیجیتالی، دکمه ای، سوئیچی می باشد و وظیفه اش، تعیین حالت کارکرد درب اتوماتیک است.این قطعه دارای پنج وضعیت مختلف مانند اتوماتیک، تمام باز، نیمه بازشو، قفل دائم، حالت یک طرفه می باشد.


●ریموت و رسیور: این قطعات نیز از ملزومات درب اتوماتیک می باشد. در نمونه های قدیمی، ریموت و رسیور تنها یک مرتبه درب را باز می کردند و درب اتوماتیک مجدد بسته می شد. ولی در نمونه های پیشرفته، می توان حالت های درب را با دکمه های مختلف ریموت، تعویض کرد.


●منبع تغذیه یا پاور ساپلای: کارکرد این قطعه مانند ترانس دستگاه بوده و بر اساس مدل درب اتوماتیک، برق ۲۲۰ ولت ورودی را به برق ۲۴ الی ۹۰ ولت تبدیل می کند. در انواع پیشرفته، این قطعه از عبور نوسانات برق جلوگیری می کند.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده بخش مکانیکی درب اتوماتیک:


این قسمت از اجزای مختلفی تشکیل شده است که باید به اورجینال و اصل بودن آن ها، توجه شود. زیرا در غیر این صورت، مشکلاتی مانند به صدا افتادن قطعات مکانیکی به وجود می آید.
ورودی ریل اصلی سیستم، یکی از قطعات اصلی درب الکترونیکی است که همه وزن و فشار لت های متحرک، بر روی آن قرار می گیرد. برای همین باید قطعه اورجینال کارخانه را به کار برد.
پس از مونتاژ کردن تمامی قطعات الکترونیکی و مکانیکی اپراتور، کاور دستگاه نصب می شود. با این کار ایمنی قطعات، افزایش یافته و سبب جلوگیری از برخورد مستقیم آب و خاک به داخل ریل می شود.

جنس ریل های درب اتوماتیک از جنس آلومینیوم می باشد و اپراتور استاندارد، باید دارای مقطع قابل تعویض نیز باشد. مقطع قابل تعویض، به نوار باریک آلومینیومی می گویند که با یک لایه لاستیک، بر روی ریل سوار می شود. وظیفه این قسمت این است که از انتقال ارتعاش حاصل از حرکت لت های متحرک به ریل اصلی، جلوگیری می کند.

 

 راه هایی جهت افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک


بهترین راه برای افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک این است که با شرایط نگهداری این نوع درب آشنا باشید و اصول آن را رعایت کنید تا بتوان کارایی درب را برای مدت طولانی تضمین کرد. درب اتوماتیک در ساختمان جز قطعات و تجهیزات بزرگ و متحرکه یک خانه و یا قسمت ورودی یک فروشگاه و غیره به حساب می‌ آید و به طور مداوم نیاز به سرویس و نگهداری دارند. به همین دلیل هم برای سرویس و نگهداری درب اتوماتیک می بایست به صورت ادواری سخت‌ افزارهای درب، غلتک‌ ها، چشمه‌ های درب و کابل ها مورد ارزیابی قرار بگیرند.


 در صورتی که قطعه خاصی در آن دچار شکستگی، فرسودگی و یا سایش شده باشد باید آن را تعویض کرد. علاوه بر  آن چشمه‌ های درب و قطعات سخت افزاری آن بیشتر تحت فشار و تنش هستند و اگر دچار آسیب شوند می‌ توانند به تمامی درب آسیب وارد کنند.


این نکته را هم در نظر داشته باشید که ریل‌ ها، لولاها، غلتک و چشمه‌ ها نیاز دارند که به صورت دوره‌ ای روان کاری شوند. برای این کار می‌ توان از دفترچه راهنمای درب نیز کمک گرفت. برای روان کاری قسمت‌ هایی که نیاز به روغن‌ کاری دارد باید از سیلیکون اسپری و یا روغن لیتیوم سفید استفاده کرد.


 یک درب اتوماتیک سالم باید حرکت آرام داشته باشد و با مقاومت کم حرکت کند. اگر غیر از این بود باید از یک فرد متخصص حرفه‌ ای بخواهید که سیستم درب را تنظیم نماید. بهتر است ریموت کنترل درب را از دسترس کودکان دور نگه دارید. همچنین هنگامی که در در حال حرکت است، حرکت آن را مختل نکنید و اجازه دهید که عملیات باز یا بسته شدن درب به طور کامل انجام شود.


قوانین ایمنی :


درب های اتوماتیک ضمن اینکه مزیت های زیادی دارند و برای رفاه حال شهروندان در بیشتر سازمان ها و ساختمان ها کاربرد دارند، باید در زمان نصب درب های اتوماتیک نیز از نظر ایمنی یک سری از قواعد و اصول را رعایت کرد، زیرا در صورت عدم رعایت قوانین ایمنی در زمان نصب، خود درب های اتوماتیک نیز خطر ساز بوده و موجب خسارت های جانی نیز می شود.


بدین منظور ما در این مقاله به بررسی قوانین ایمنی درب های اتوماتیک می پردازیم، تا بتوانیم، در این رابطه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذاریم، شاید که شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید، که قصد دارید، برای درب ورودی ساختمان خود از درب های اتوماتیک استفاده کنید، پس با ما همراه شوید؛


1-نصب اتوماتیک درب های اضطراری


خطراتی از جمله آتش سوزی و زلزله  از گذشته تا به امروز همیشه در کمین افراد بوده و هست، به همین خاطر در این مواقع افراد سر در گم می شوند و به دنبال راهی هستند، که بتوانند فرار کنند و از ساختمان بیرون بیایند، به همین خاطر باید طبق قواعد ایمنی، تمام درب های ورودی اضطراری به صورت اتوماتیک باشد تا در مواقع خطر افراد سریع از ساختمان خارج شوند.


2- ایمنی درب های ورودی در برابر سارقان


 
در زمان خاموش بودن درب های اتوماتیک در شب ها، باید از نظر ایمنی از همان ابتدای نصب درب های اتوماتیک، تمام تمهیدات لازم را در درب های ورودی تعبیه کرد، تا احتمال باز شدن این درب ها در حالت خاموشی توسط سارقین کاهش یابد و سارقین نتوانند، از هیچ روشی برای باز شدن درب های اتوماتیک استفاده کنند.

 

 

 قیمت درب اتوماتیک

 

جمع بندی

امروزه با توجه به کارایی هایی که درب های اتوماتیک از خود نشان می دهند، استفاده از آن رواج یافته و با استقبال زیاد اشخاص مواجه می شوند. به گونه ای که امروزه شاهد کاربرد آن در ساختمان های مسکونی، فروشگاه ها، ادارات، بانک ها، مراکز صنعتی و… می باشیم.

درب های اتوماتیک دارای انواع مختلفی می باشند که هر یک خصوصیات و کاربردهای مختص به خود را دارند. بنابراین توصیه می کنیم که قبل از خرید درب اتوماتیک، اطلاعات کافی در مورد انواع درب های اتوماتیک را کسب نموده و سپس با توجه به ویژگی های محل مورد نظر، نوعی مناسب با مکان مدنظرتان را خریداری کنید.

از این رو قیمت درب اتوماتیک متفاوت می باشد و بستگی به طرح و مدل انتخابی شما دارد. ولی به طور کلی درب اتوماتیک با توجه به کاربردها و مزایای خوبی که در اختیار کاربر قرار می دهد، بسیار مقرون به صرفه بوده و می توان سالیان متمادی از آن استفاده کرد.


درب های اتوماتیک هم مانند بسیاری از وسایل و تجهیزات مدرن و پیشرفته امروزی با وجود کاربرد ها و مزایای مختلفی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد و کم تر تجهیزاتی یافت می شود که بی عیب و نقص باشد. بنابراین عیوب و ایرادات جزئی که این محصول دارد مانع فراموشی مزایای آن و عدم استفاده از آن نمی شود.


با این که عیب هایی که در ابتدای مقاله اشاره کردیم در درب های اتوماتیک وجود دارد، ولی مزایای فوق العاده ای که دارد باعث کاربرد این نوع تکنولوژی در بسیاری از مکان ها شده است و به همین سبب طراحان و مهندسان درب های اتوماتیک را در تمامی مکان ها و ساختمان های اداری و تجاری و خدماتی توصیه نموده و به کار می برند.

بنابراین امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و فراهم شدن آسایش و رفاه برای انسان ها، همه ی تجهیزات مورد استفاده ی مردم به سمت پیشرفت و به روز شدن حرکت می کنند که درب های الکتریکی نیز یکی از این تجهیزات است که جای درب های قدیمی و کم دوام گذشته را گرفته است.

پس توصیه می نمائیم که شما نیز با کاربرد درب اتوماتیک و نصب آن در محل زندگی یا کارتان از مزایای فوق العاده ی این محصول استفاده نموده و آسایش و امنیت و راحتی را برای خود و اطرافیانتان ارمغان دهید. کارشناسان ما در سایت اسمارت کو اطلاعات مفیدی در رابطه با انواع دربهای اتوماتیک در اختیار شما قرار میدهند.

: اشتراک

نظرات

میهمان : درب اتوماتیک سکشنال چیست و چه کاربردی دارد؟
2021-12-01
میهمان : درب اتوماتیک ریلی را در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟
2021-12-01
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: درب اتوماتیک سکشنال چیست و چه کاربردی دارد؟ جواب: درب اتومات سکشنال انتخاب ایده آل و بسیار مناسبی برای افراد جهت استفاده می باشند، چرا که علاوه بر سهولت در استفاده، دارای کیفیت مطلوب بوده و از ظاهری شیک و هماهنگ با نمای ساختمان می دهد. درب های اتوماتيک سکشنال زير سقفي بر اساس نيروی چرخشی و کششی وارده بر درب کار مي کنند، دربهای سکشنال زیر سقفی برای فضاهای کم عرض مسقف بسیار مناسب می باشند چرا که در زمان باز شدن، درب زیر سقف جمع می شود و فضای بسیار کمی را اشغال می کند.
2021-12-01
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: درب اتوماتیک ریلی را در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟ جواب: به طور کلی درب‌های اتوماتیک در شکل و شمایل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. اما اکثر آن‌ها ظاهری مدرن دارند که باعث می‌شود برای ساختمان‌های به روز و امروزی انتخابی مناسب باشند. این درب‌ها محدودیتی در استفاده ندارند و چه برای ساختمان‌های مسکونی، چه تجاری و چه اداری قابل استفاده هستند. برخی از تولیدکننده‌ها به شما این امکان را می‌دهند که به صورت سفارشی طرح درب خود را انتخاب کنید. بنابراین دست شما در انتخاب درب بسیار باز خواهد بود.
2021-12-01
میهمان : کاربردهای اساسی درب اتوماتیک چیست؟
2022-01-13
میهمان : در چه مکان هایی می توان از درب های اتوماتیک استفاده کرد؟
2022-01-13
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: کاربردهای اساسی درب اتوماتیک چیست؟ جواب: درب های اتوماتیک کاربرد بسیار زیادی در ساختمان های مختلف دارند اما استفاده از آنها در بعضی از بخشها ترجیح داده می شوند.درب های اتوماتیک در بسیاری از ساختمان ها اجازه دسترسی، خروج و عبور مدرن و بدون مانع را می دهند. به خصوص برای ساختمان هایی با حجم زیاد تردد، استفاده از این نوع درب ها مناسب می باشد.
2022-01-13
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: در چه مکان هایی می توان از درب های اتوماتیک استفاده کرد؟ جواب: از درب های اتوماتیک می توان در مکان های بسیار خاصی همانند نیروگاه ها، ساختمان های نظامی، آزمایشگاه ها و مناطقی که نیاز به امنیت بیشتری دارند استفاده نمود. همچنین می توان از آن ها در بسیاری از اماکن دیگر همانند: هتل ها، فروشگاه ها، پارکینگ منازل، بیمارستان ها، مکان های بهداشتی، رفاهی، اتاق های عمل و… استفاده نمود. همان طور که در موارد بالا اشاره نمودیم، استفاده از این محصولات بسیار رایج و پرکاربرد است و به همین دلیل نیاز است تا بر اساس نوع کاربرد و محل مورد نظر از انواع مختلف آن ها استفاده کنیم.
2022-01-13
میهمان : Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me. will link ever talk https://wuangus.cc/go.php?url=https://www.bitsdujour.com/profiles/lUjJZ0
2022-09-20
کارشناس اسمارت کو : استفاده از درب اتوماتیک پارکینگ چه مزایایی دارد؟
2022-09-21
کارشناس اسمارت کو : عملکرد درب های اتوماتیک چگونه است؟
2022-09-21
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: استفاده از درب اتوماتیک پارکینگ چه مزایایی دارد؟ جواب: درب های اتوماتیک پارکینگی یکی از الزامات هر ساختمان می باشند و به عنوان یک ضرورت به شمار می رود، این درب ها به صورت اتوماتیک و تنها با استفاده از ریموت کنترل مخصوص درب پارکینگ را باز و بسته می شوند و به همین دلیل کار تردد را بسیار آسان کرده اند. با توجه به کاربرد آن، نوع آن متفاوت خواهد بود، یعنی می توان از نوع درب اتومات ریلی یا کشویی یا سکشنال و … باشد.
2022-09-21
کارشناس اسمارت کو : پاسخ به سوال: عملکرد درب های اتوماتیک چگونه است؟ جواب: درب اتوماتیک بر اساس سه عملکرد فنی مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی کار می کنند. در عملکرد مکانیکی، درب اتوماتیک توسط چرخ دنده و گیربکس به حرکت در می آید؛ درب اتوماتیک هیدرولیکی بر اساس تغییرات فشار سیالات و روغن عمل می کند و در مورد درب اتوماتیک پنوماتیک، فشار گازی، تعیین کننده حرکت درب می باشد. با توجه به نوع کاربری که در یک مکان بخصوص وجود دارد، از یکی از انواع درب های اتوماتیک فوق با فناوری نامبرده، استفاده می شود.
2022-09-21
میهمان : تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند در چیست؟
2023-05-18
میهمان : تفاوت درب دستی با درب اتوماتیک گردان چیست؟
2023-05-18
میهمان : پاسخ به سوال: تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند در چیست؟ جواب: تفاوت درب اتوماتیک و هوشمند، در تکنولوژی سیستم کنترل درب هوشمند می‌باشد. وجود سیستم کنترل درب باعث مدیریت ورود و خروج افراد و خودروهای مشخص به یک مکان شده و امنیت بالای مکان مورد نظر را فراهم می کند. از این رو درب اتوماتیک به علت فاقد این نوع سیستم، از امنیت پایین‌تری برخوردار است.
2023-05-18
میهمان : پاسخ به سوال: تفاوت درب دستی با درب اتوماتیک گردان چیست؟ جواب: فرقی که ما بین درب اتوماتیک گردان و درب دستی وجود دارد که مجهز بودن درب اتوماتیک گردان به واحدهای درایو و سیستم های سنسور می باشند که در نهایت منجر به اتوماتیک کار کردن درب می شود. درب اتوماتیک گردان از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشند و معمولا در بانک ها، مراکز خرید، هتل ها، ساختمان های اداری بسیار پرکاربرد می باشند. درب اتوماتیک گردان در شرایطی که کنترل آب و هوا در اولویت باشد ایده آل ترین انتخاب خواهد بود.
2023-05-18

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

چرا باید از درب اتوماتیک استفاده کرد؟
2022-03-20

استفاده از درب اتوماتیک مزایایی را به همراه دارد که در این مقاله به موضوع چرا باید از درب اتوماتیک استفاده کرد؟ می پردازیم.

نکات خرید درب اتوماتیک کدام است؟
2022-03-20

انواع گوناگونی از دربهای اتوماتیک وجود دارند که میتوان به کرکره برقی، جک بازویی، درب پارکینگی و ... اشاره کرد. آنچه اهمیت دارد خرید نوع مناسب درب اتوماتیک با توجه به محل کاربرد و توجه نکات ضروری هنگام خرید این دربها می باشد.

سیستم درب اتوماتیک چگونه است؟
2022-03-20

انواع درب های اتوماتیک امروزه جایگزین مناسبی برای درب های قدیمی شده است؛ از سیستم درب اتوماتیک برای ورودی پارکینگ ها و درب مغازه استفاده می گردد اما این سیستم چگونه کار می کند؟

درب اتوماتیک و عوامل موثر در جلوگیری از انتشار کرونا ویروس
2022-03-20

بیماری واگیر کرونا در طی دو سال اخیر کل جهان را درگیر کرد و عده زیادی جان خود را از دست دادند. در همین راستا وزارت بهداشت جهانی تحقیقات گسترده ای در جهت کاهش انتشار ویروس انجام داده وهمه راهکارهای مفید را ارائه نموده است. نصب درب اتوماتیک نیز یکی از راهکار های کاهش انتشار ویروس منحوس کرونا است که در ادامه به نحوه تاثیر آن اشاره می کنیم.

بهترین زمان برای تعویض درب اتوماتیک
2022-03-20

درب های اتوماتیک یکی از بهترین انواع درب ها می باشند که استفاده از آن ها بسیار راحت است و می تواند در تمامی مکان ها مورد استفاده قرار بگیرد. درب های اتوماتیک بنا به دلایل بسیار مختلفی ممکن است نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند. در این مطلب به بررسی بهترین زمان برای تعویض درب اتوماتیک پرداخته ایم.

قوانین ایمنی درب اتوماتیک کدام اند؟
2022-03-20

امروزه استفاده از درب های اتوماتیک بسیار گسترش یافته است این دربها کاربرد فراوانی دارند ولی در عین حال اصول ایمنی مشخصی در حین نصب و راه اندازی دربها باید رعایت شود تا زمان استفاده اسیبی به افراد و وسایل نقلیه وارد نشود.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد