شاتر در دوربین مداربسته چیست؟
  • 2022-03-19

شاتر در دوربین مداربسته چیست؟

در گذشته دوربین ها از نوار یا فیلم برای ثبت تصاویر استفاده می کردند. برای گرفتن عکس، فیلم باید مدتی در معرض نور قرار گیرد و اگر زمان لازم کمتر از زمان تابش نور به فیلم باشد، تصویر کدر می شود. تصویر اشباع یا کاملا سفید می شود. شاتر لنزی است که زمان نوردهی را تنظیم می کند.برای عکس گرفتن در این نوع دوربین ها باید دکمه عکس را فشار دهید و شاتر برای مدتی باز می شود و دوباره بسته می شود که به این زمان زمان شاتر یا شاتر تایم می گویند.

 

مدت زمان شاتر چه تاثیری بر عکس ها دارد؟

 

سرعت شاتر به فیلمی که برای فیلمبرداری انتخاب می کنید بستگی دارد. فیلم های حرفه ای معمولا زمان شاتر کوتاه تری دارند. اما زمان شاتر بر برخی جزئیات و ویژگی های عکس تاثیر می گذارد.هنگامی که شاتر باز است، اگر سوژه در عکس قبل از بسته شدن شاتر حرکت کند، تصویر تار و خیس خواهد شد.هرچه سرعت شاتر کمتر باشد، اجسام تار کمتری در تصویر خواهند داشت. این خیلی مهم است.

 

آیا دوربین های مدار بسته هم شاتر دارند؟

 

در دوربین های مدار بسته شاتر فیزیکی وجود ندارد. در دوربین های مدار بسته تراشه تصویر همیشه در مقابل نور قرار دارد. اما می دانیم که دوربین ها با گرفتن فریم های زیادی در ثانیه از فیلم های حرکتی ساخته می شوند.در واقع هر عکس یک قاب است. بنابراین می توان گفت که دوربین های مدار بسته به دلیل نداشتن شاتر فیزیکی، همیشه در حال عکس گرفتن هستند، اما زمان شاتر دارند. زمان شاتر دوربین، زمانی است که دوربین برای گرفتن یک تصویر صرف می کند.

 

سرعت شاتر دوربین مداربسته به چه ویژگی هایی بستگی دارد؟

 

در دوربین های مدار بسته سرعت شاتر به دو ویژگی اصلی بستگی دارد که عبارتند از:

 

1) درخشندگی محیط: هر چه درخشندگی محیط بیشتر باشد، تراشه تصویر کمتر می تواند تصویر را بسازد.

2) حساسیت تراشه تصویر به نور: هر چه حساسیت چیپ تصویر دوربین مدار بسته به نور بیشتر باشد زمان تصویربرداری کوتاهتر می شود.

 

دوربین مدار بسته هم شاتر دارد؟

 

دوربین مدار بسته شاتر فیزیکی ندارد. اما همانطور که می دانید، هر فیلم انیمیشنی از تعداد زیادی تصویر ثابت تشکیل شده است که یکی پس از دیگری ضبط می شوند و در کسری از ثانیه پخش می شوند. بنابراین می توان تصاویر را به عنوان فیلم های انیمیشنی در نظر گرفت.هر یک از این تصاویر زمان خاصی را برای شکل گیری زمان می برد که به آن زمان شاتر می گویند. حال، هر چه تصویر روشن تر باشد، سریعتر می توان آن را ایجاد کرد.

 

دوربین مدار بسته هم شاتر دارد؟

 

چه زمانی سرعت شاتر اهمیت دارد؟

 

هنگامی که می خواهید از اجسام متحرک عکس بگیرید، سرعت شاتر مهم است. پس برای ما مهم است که سرعت شاتر قابل قبول باشد تا اجسام متحرک را تار نکنیم.به عنوان مثال؛ فرض کنید دوربین از هم اکنون، پنج ثانیه دیگر، شروع به تشکیل تصاویر می کند. اگر در این 5 ثانیه جسمی در تصویر حرکت کند، در تصویر نهایی آن را تار خواهید دید.البته الان سرعت شاتر دوربین معمولا چند دهم ثانیه است هر چه عدد بزرگتر باشد سرعت عکسبرداری بیشتر می شود مثلا سرعت شاتر یک دوربین معمولی 301 است و فاصله هر شات برابر است با یک ثانیه.

 

موضوع سرعت شاتر به خصوص برای دوربین هایی مانند دوربین های ترافیک بزرگراه بسیار مهم است. اگر از افراد یا محیط های معمولی عکاسی می کنید، سرعت شاتر معمولاً مشکل چندانی ندارد.اساس عکاسی و فیلمبرداری، گرفتن نور محیط اطراف است. برای گرفتن عکس، باید مقداری نور به سطح حساس به نور بتابانیم و حساسیت را کنترل کنیم. در این متن از اسمارت کو باید در مورد دیافراگم دوربین مداربسته که آن را به لنز چشمی تشبیه می کنیم عناوینی را بدانید. از آنجایی که قطر دیافراگم بر اساس نور محیط تغییر می کند، دیافراگم در نور کم منبسط می شود و در نور کم باریک می شود تا میزان نور عبوری از لنز را کنترل کند. اما در این عنوان اسمارت کو به مفهوم سرعت شاتر در دوربین مداربسته می پردازد. به بیان ساده، سرعت شاتر مشابه مدت زمانی است که شما برای گرفتن نور چشمان خود را باز می کنید.

 

مفهوم سرعت شاتر

 

سرعت شاتر مانند زمانی است که شاتر باز است، بنابراین نوری که از لنز و دیافراگم عبور می کند به سطح حساس به نور مانند فیلم یا سنسور دیجیتال برخورد می کند. برخلاف دیافراگم، مقدار عددی سرعت شاتر ارتباط مستقیمی با مقدار نور عبوری دارد. اعداد بالاتر مربوط به سرعت شاتر است.هر چه زمان شاتر کمتر باشد، احتمال تار شدن اجسام متحرک در تصویر کمتر می شود.

 

چالش طراحی شاتر این است که کل صفحه نمایش یک حسگر دیجیتال یا ویدئویی باید همان تعداد فوتون را دریافت کند تا تصویری واضح بگیرد.بسیاری از مردم به کرکره ها مانند درب اتوماتیک پارکینگ مینیاتوری فکر می کنند. تصور کنید این درب اتوماتیک باز می شود تا نور به سطح حساس به نور پشت آن راه یابد، سپس بسته می شود. در این شرایط، نیمه پایینی سطح حساس به نور نور بیشتری نسبت به نیمه بالایی دریافت می کند، که دلیل آن این است که نیمه پایینی برای مدت طولانی تری در معرض نور قرار می گیرد. این چالشی است که مهندسان هنگام طراحی کرکره با آن روبرو هستند.

 

طرح های شاتر دوربین مختلفی در طول سال ها ساخته شده اند. دوربین های SLR و DSLR مدرن از شاتر سطح کانونی استفاده می کنند. این کرکره بیشتر شبیه درب پارکینگ است اما با درب دوم. این در دوم که پرده نام دارد از پشت در اول شروع به حرکت می کند و مسیر نور را جلوی سنسور مسدود می کند. این طراحی اجازه می دهد تا تعادل نور بر روی یک سنسور دیجیتال یا فیلم برقرار شود.

 

مانند بسیاری چیزها، کرکره ها نیز وارد دنیای دیجیتال شده اند. بسیاری از دوربین های دیجیتال مدرن از شاترهای الکترونیکی استفاده می کنند. شاتر الکترونیکی بدنه فیزیکی ندارد و به این صورت عمل می کند: یک سنسور دیجیتال برای مدتی فعال می شود و نور متغیر را دریافت می کند. سرعت شاتر الکترونیکی می تواند بسیار بالا باشد.

 

سرعت شاتر دوربین مداربسته

 

سرعت شاتر یکی از ویژگی های یک تصویر است و در دوربین مدار بسته نیز حائز اهمیت است. دوربین های مداربسته عموما به صورت پیش فرض روی کنترل اتوماتیک سرعت شاتر تنظیم می شوند تا زمانی که تصویر ارسالی از دوربین مداربسته تحریف نشده باشد، نیازی به تنظیم دستی سرعت شاتر دوربین مداربسته نیست. سرعت شاتر در صحنه های بسیار روشن بیشتر است، اما در محیط های تاریک کندتر است.همانطور که قبلا ذکر شد، هرچه سرعت شاتر کمتر باشد، اجسام متحرک تار در تصویر کمتر محو خواهند شد. بنابراین در شرایطی که حرکت زیادی در میدان دید دوربین مداربسته وجود دارد، ممکن است نیاز به تنظیم دستی سرعت شاتر باشد. نمونه هایی از این شرایط دوربین های مداربسته پلاک خوان هستند.

 

سرعت شاتر دوربین مداربسته

 

نکته مهم

 

دوربین مداربسته شاتر فیزیکی ندارد. در واقع تراشه تصویر دوربین همیشه در معرض نور است. اما همانطور که می دانید دوربین ها با گرفتن فریم های زیادی در ثانیه فیلم متحرک می سازند. هر کدام از این قاب ها در واقع یک عکس هستند. بنابراین دوربین مداربسته دائما در حال عکاسی از محیط است، بنابراین با وجود اینکه شاتر فیزیکی ندارد، زمان شاتر دارد.

سرعت شاتر بر حسب واحد زمان نمایش داده می شود. سرعت شاتر معمولا کسری از ثانیه است و نشان دهنده مدت زمانی است که برای گرفتن یک تصویر در دوربین نیاز است (مثلا 1/25 ثانیه). به عنوان مثال دوربین مداربسته، سرعت شاتر معمولاً به صورت بازه ای نمایش داده می شود زیرا عوامل محیطی می توانند بر سرعت شاتر تأثیر بگذارند و آن را به طور خودکار تنظیم کنند. تصویر زیر صفحه تنظیمات تصویر در دوربین مداربسته را نشان می دهد که سرعت شاتر یکی از گزینه های آن است.

 

سرعت شاتر و نوردهی

 

یکی دیگر از تاثیرات مهم سرعت شاتر بر نوردهی مربوط به روشنایی تصویر است. اگر از سرعت شاتر زیاد استفاده کنید، سنسور دوربین مداربسته شما نور زیادی را می گیرد و تصویر حاصل بسیار روشن خواهد بود. با سرعت شاتر بالا، حسگر دوربین شما تنها در معرض کسری از نور قرار می گیرد و در نتیجه تصویری تیره تر می شود.

 

با این حال، سرعت شاتر تنها متغیری نیست که بر روشنایی تصویر تأثیر می گذارد. همچنین یک دیافراگم و ISO و روشنایی واقعی صحنه در مقابل شما وجود دارد.بنابراین شما در تصمیم گیری برای سرعت شاتر انعطاف پذیری دارید، اما باید تنظیمات دیگر را با دقت انجام دهید.

 

سرعت شاتر ابزار مهمی برای گرفتن مقدار مناسب نور است. در روزهای آفتابی، ممکن است بخواهید از سرعت شاتر بالاتری برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد تصویر استفاده کنید. یا اگر هوا تاریک است، ممکن است سرعت شاتر بالا باشد تا عکس تاریک نشود. برای بسیاری از افراد، دلیل اصلی تنظیم سرعت شاتر، روشن نگه داشتن تصویر است. با این حال، موضوع تاری حرکت هنوز هم برای نادیده گرفتن مهم است.

 

سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی

 

سرعت شاتر بالا معمولاً هر چیزی را که برای توقف حرکت نیاز دارید فراهم می کند. اگر از پرندگان عکاسی می کنید، احتمالاً 1/1000 ثانیه یا سریعتر است. با این حال، برای عکس‌های عمومی از سوژه‌های آهسته‌تر، می‌توانید با سرعت ۱/۲۰۰ ثانیه، ۱/۱۰۰ ثانیه یا حتی بیشتر بدون تاری حرکت عکاسی کنید. سرعت شاتر طولانی معمولاً بالاتر از 1 ثانیه است. برای برخی از انواع عکس‌های کم‌شب یا گرفتن حرکت عمدی، می‌توانید از سرعت شاتر بلند استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از سرعت شاتر طولانی، چیزی در صحنه در حال حرکت باشد، بسیار تار به نظر می رسد.

 

در همین حال، سرعت شاتر از 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه هنوز نسبتاً پایین در نظر گرفته می شود. همچنین بستگی زیادی به لنز شما دارد. برخی از لنزها دارای فناوری تثبیت‌کننده تصویر ویژه‌ای هستند که به افراد کمک می‌کند با سرعت‌های شاتر بسیار پایین بدون استفاده از دوربین عکاسی کنند.

 

نحوه تنظیم سرعت شاتر

 

اکثر دوربین ها به صورت پیش فرض سرعت شاتر را به صورت خودکار کنترل می کنند.هنگامی که دوربین روی حالت "Auto" تنظیم می شود، دوربین شما سرعت شاتر را بدون ورودی انتخاب می کند. با این حال، اگر بخواهید همچنان می توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید: دوربین را روی حالت اولویت شاتر قرار دهید، سرعت شاتر را انتخاب کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می کند. دوربین را روی حالت دستی تنظیم کنید و می توانید سرعت شاتر و دیافراگم دستی را انتخاب کنید. در هر صورت، می توانید ISO را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید. در بیشتر موارد، توصیه می کنیم به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای شما انتخاب کند.

 

نحوه تنظیم سرعت شاتر

 

سرعت شاتر بالا و تثبیت کننده تصویر

 

در عوض، تصاویر کارت تاروت با سرعت شاتر آهسته تولید می شوند. به عنوان مثال، در این سرعت کم، دیگر قطرات آب در رودخانه دیده نمی شود، تنها چیزی که خواهید دید سفیدی یکنواخت آبراه است که تصویری تار ایجاد می کند.

 

کلام آخر

 

به طور کلی، سرعت شاتر مهم است، اما زمانی که می خواهید از یک سوژه متحرک عکس بگیرید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. به عنوان مثال، اگر سرعت شاتر 5 ثانیه باشد، در طول این 5 ثانیه، اگر جسم در تصویر حرکت کند، به صورت تاری ثبت می شود. بنابراین سرعت شاتر باید طوری تنظیم شود که اجسام متحرک در تصویر تار نشوند تا در صورت نیاز بتوان به فیلم دوربین اشاره کرد.

سرعت شاتر دوربین های موجود در بازار به صورت پیش فرض بر روی کسری از ثانیه تنظیم شده است. هر چه این عدد بیشتر باشد، سرعت شاتر بیشتر است. سرعت شاتر دوربین برای ضبط وقایع در بزرگراه ها، پارکینگ های عمومی، بیمارستان ها و... بسیار مهم است که ترافیک زیادی در آن وجود داشته باشد و باید روی حالت خودکار یا سرعت شاتر سریع تنظیم شود تا تصویری تار ثبت نشود.

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

خطاهای ناشی از تشخیص حرکت دوربین مداربسته
2022-03-19

در گذشته، زمانی که ضبط‌ها را بر اساس تشخیص حرکت اشیا تنظیم می‌کردیم، دوربین‌های مدار بسته با هرگونه تغییر الگوریتمی در پیکسل‌های تصویر شروع به ضبط می‌کردند که در بسیاری از موارد منجر به خطا و سردرگمی کاربران سیستم‌های نظارت تصویری می‌شد.

نویز در تصاویر دوربین مداربسته و روش های کاهش آن
2022-03-19

نویز در تصاویر دوربین مدار بسته دلایل زیادی می تواند داشته باشد و هر دوربین مداربسته ای به دلیل خاصی دچار این مشکل می شود. با بررسی دقیق اجزای یک دوربین مداربسته، می توانید علت اصلی را شناسایی کرده و سعی کنید آن را از بین ببرید.

نقش دوربین مداربسته حرارتی در کنترل تردد چیست؟
2022-03-19

دوربین های مدار بسته یکی از مهم ترین و خاص ترین وسایل و تجهیزات در کنترل تردد و عبور و مرور افراد و هم چنین تامین امنیت آن ها می باشد. این دوربین ها می توانند از هر لحاظ به کمک افراد جامعه بیایند و آن ها را از خطرات احتمالی به هنگام عبور و مرور حفظ نمایند.

دوربین مداربسته ضد آب چیست؟
2022-03-19

نتخاب دوربین مدار بسته ضد آب بهترین انتخاب برای محیط های بیرونی است. امروزه اکثر شرکت های بزرگ نظارت تصویری دوربین های خود را با قابلیت ضد آب تولید و تجهیز می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، همواره شاهد تغییرات مختلفی در قابلیت ضدآب دوربین های مدار بسته هستیم.

دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟
2022-03-19

شرکت هایک ویژن را می توان یک بازار بی رقیب در عرصه تولید محصولات حفاظتی علی الخصوص تجهیزات مدار بسته به شمار آورد. در طی روز به طور کلی بیش تر از 200 هزار دوربین و سی هزار دستگاه ریکوردر در این شرکت تولید می شود که این میزان باعث شده تا مقام بیش ترین تولید دوربین های مدار بسته در دنیا را به خود اختصاص دهد.

دوربین مداربسته هایلوک چیست؟
2022-03-19

یکی از قابلیت های قدرتمند و بسیار کاربردی در دوربین هایلوک قابلیت WDR می باشد. WDR مخفف Wide Dynamic Range است. نور و روشنایی مناسب یکی از عوامل مهم برای ایجاد تصاویر با کیفیت است. اما اگر میزان نور محیط زیاد باشد، تصاویر تاریک و سیاه کاهش می یابد و بررسی وقایع مشکل می شود.

هلدینگ گلدن گیت در راستای توسعه زیر ساخت های حفاظتی، امنیتی و هوشمند سازی صنعت ساختمان از سال 84 فعالیت خود را در زمینه فروش درب های اتوماتیک، آیفون تصویری، دوربین مدار بسته و هوشمند سازی آغاز نمود و همچنین با ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک برند معتبر در بازار شناخته شده است. گلدن گیت با رویکرد تولید ملی و تکیه بر این اصل مهم در سال 95 کارخانه درب های اتوماتیک را در منطقه صنعتی عباس آباد احداث کرد و توانست با بهره گیری از فناوری روز دنیا و متخصصان داخلی محصولاتی را با شعار "هوشمند زندگی کن "دررده شرکت های معتبر ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی تولید نماید. امید است با بهره گیری از سرمایه انسانی و دانش بومی بتوان سطح کیفی زنگی هوشمند را در جهت آسایش، امنیت و رفاه هموطنان عزیز بالا برد چرا که پیشرفت در زندگی دیجیتال و در عصر امروز یک ضرورت و دغدغه برای گلدن گیت محسوب می گردد. ما بی صبرانه از نمایندگان با انگیزه و حرفه ای در جهت فروش و پشتیبانی محصولات گلدن گیت دعوت می کنیم تا به شبکه فروش و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در سراسر ایران بپیوندند.آدرس : تهران، اتوبان آزادگان غرب به شرق بعد از پل شهید صنیع خانی، بازار بزرگ آهن مکان، فاز سوم مرکزی، پلاک 490-491

کدپستی : 1881636394
ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه

GoldenLogo
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به هلدینگ گلدن گیت می باشد